• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 28.09.2016

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kubuś Puchatek i inne misie”

miejsce: Biblioteka, Kasprowicza 12
data: 1. 09. 2016 do 3. 11. 2016
kategoria: Ogólne

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Kubuś Puchatek i inne misie”.

Tematem konkursu jest wykonanie:

  • ilustracji tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • pracy komputerowej tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • kukiełki tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • pacynki tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia

Dla laureatów pięciu kategorii przewidziano nagrody. Prace wraz z dokumentami należy składać do 21 października 2016 r. w filiach i odziałach biblioteki. Finał odbędzie się 3 listopada o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

szczegóły: http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/1130-ogolnopolski-konkurs-plastyczny----kubus-puchatek-i-inne-misie---.html

PILNIE POSZUKIWANY ŚWIĘTY MIKOŁAJ!

miejsce: Muzeum w Raciborzu ul. Rzeźnicza 15
data: 15. 09. 2016 do 15. 10. 2016
kategoria: Ogólne

Muzeum w Raciborzu organizuje w listopadzie 2016 r. wystawę „Gdzie jest święty Mikołaj? Św. Mikołaj w kulturze masowej XX i XXI wieku”. Przypuszczamy, że w każdym domu znajdują się pamiątki związane z tym popularnym Świętym. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wypożyczenie na czas trwania wystawy (listopad 2016-styczeń 2017) przedmiotów przedstawiających św. Mikołaja. Mogą to być np.:

  • fotografie ze spotkań ze św. Mikołajem
  • listy dzieci do św. Mikołaja
  • bombki choinkowe w kształcie św. Mikołaja
  • maskotki
  • bibeloty
  • ceramika
  • tekstylia

Odbiór obiektów w Muzeum w Raciborzu ul. Rzeźnicza 15 od 15 września do 15 października 2016 r. w godzinach 800 – 1600 .

Przedmioty te zostaną po zakończeniu wystawy zwrócone właścicielom. Liczymy na Państwa przychylność i zaangażowanie! Wypożyczający będą honorowymi gośćmi na wernisażu wystawy 4 listopada 2016 r.

Tydzień Książek Zakazanych

miejsce: Oddziały i filie biblioteki
data: 26. 09. 2016 do 30. 09. 2016
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Buszujący w zbożu, Rok 1984, Lśnienie, Inny świat czy Czerwony Kapturek…wszystkie te książki łączy jedno. Znajdują się na indeksie ksiąg zakazanych! W raciborskiej bibliotece podsumowano trwający w dniach 26-30 września Tydzień Zakazanych Książek, w ramach którego zorganizowano interesujące lekcje dla młodzieży czy wystawki książek. Z oferty zajęć w EURECE i bibliotece przy ul. Żorskiej skorzystało prawie 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W Wypożyczalni przy Kasprowicza 12, młodzież na początku wspólnie rozpakowała karton z napisem „Zakaz czytania” a następnie w formie prezentacji multimedialnej poznała losy książek, które znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych. Jak zwykle, najwięcej kontrowersji wzbudziła obecność na liście najświeższych tytułów, znanych także z ekranizacji filmowych, takich jak Igrzyska śmierci S. Collins czy Szukając Alaski J. Greena. Ciekawą akcję przeprowadziła także Biblioteka w Studziennej, która zaprosiła swoich uczniów do udziału w sesji zdjęciowej w towarzystwie… zakazanych książek. Książki zakazane zostały także odpowiednio wyeksponowane. Specjalne regały z książkami i krótkimi opisami „przewinień” przez nie popełnionych znalazły się w Wypożyczalni Głównej oraz w bibliotece w Ocicach.  Lektury można było oczywiście wypożyczyć do domu. - Tydzień Zakazanych Książek to świetna okazja do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęta do czytania, także książek problematycznych, kontrowersyjnych czy siejących zgorszenie, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej – podsumowuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.Galeria - Tydzień Książek Zakazanych

Klub Malucha: język angielski z HeleMele

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
data: 28. 09. 2016
godzina: 09:00
kategoria: Biblioteka
Lekcje języka angielskiego w Klubie Malucha to nowa, bezpłatna oferta edukacyjna raciborskiej biblioteki i Centrum HeleMele skierowana dla dzieci w wieku 1,5-3 lat. Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie. Na początku dzieci powtarzały za lektorką pozdrowienia w języku angielskim. Do wspólnej nauki i zabawy włączyli się także opiekunowie, wykonując kolejne polecenia i powtarzając angielskie słowa tak, aby ich pociechy mogły ich naśladować. - Na pierwszej lekcji maluchy poznawały między innymi kolory i zwierzątka, utrwalając je w trakcie śpiewania prostych piosenek. Biorąc pod uwagę, że to nasze pierwsze spotkanie, dzieci poradziły sobie wspaniale, chętnie uczestnicząc w zajęciach – mówi Jolanta Sienkiewicz, kierownik biblioteki przy ul. Bielskiej 12, gdzie odbywają się raz w miesiącu spotkania. Kolejna lekcja języka angielskiego w ramach Klubu Malucha odbędzie się 26 października o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Helemele 28.09.2016

Dyskusyjny Klub Książki

miejsce: Wypożyczalnia Główna,Kasprowicza 12
data: 28. 09. 2016
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
28 września w raciborskiej bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone książce Joanny Malinowskiej- Parzydło „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” oraz… Literackiemu Woodstockowi. W tym roku, Dyskusyjne Kluby Książki świętowały 10-lecie działalności. Z tej okazji w dniach 27-31 lipca we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock, którego organizatorem był Instytut Książki. W imprezie wzięła także udział kierownik Wypożyczalni Głównej Krystyna Komarek - moderatorka w raciborskim Dyskusyjnym Klubie Książki, która podzieliła się z uczestnikami spotkania wrażeniami z imprezy. Następnie przystąpiono do omawiania książki Joanny Malinowskiej- Parzydło „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą”. Tego popołudnia można było usłyszeć w bibliotece wiele cennych i praktycznych uwag dotyczących budowania swojej silnej „marki” niezależnie od wieku. Jak zwykle dyskusja odbywała się w przyjaznej atmosferze, przy małej czarnej. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 19 października o godz. 16.30 i będzie poświęcone książce „Harda” Elżbiety Cherezińskiej. Serdecznie zapraszamy!  Galeria - DKK dla dorosłych 28.09.2016

XXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai

miejsce: Kościół pw. WNMP w Raciborzu, ul. Mickiewicza 8
data: 28. 09. 2016
godzina: 18:45
kategoria: Ogólne

Koncert organowo-kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów Konserwatorium Kościelnego w Opawie oraz laureatów konkursów organowych : Marcina Knury i Mariusza Wyciska.

do góry