• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 15.02.2017

Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 12. 2016 do 23. 02. 2017
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z dwóch pierwszych tomów cyklu „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera:

  • „Więzień labiryntu”
  • „Próby ognia”

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 23 lutego o godz. 16.00 w bibliotece przy Kasprowicza 12.

WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

miejsce: Muzeum ul. Gimnazjalna 1
data: 5. 01. 2017 do 28. 02. 2017
kategoria: Ogólne

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…

Wszystko… jest liczbą

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ach, ta Astrid Lindgren!”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z wybranym bohaterem powieści Astrid Lindgren. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” „Muminki” Tove Jansson

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 15. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Pytania konkursowe pochodzić będą z książek Tove Jansson:

- „W dolinie Muminków”

- „Lato Muminków”.

Uczestnikiem konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 15 marca. Konkurs odbędzie się 18 marca o godz. 10.00 w EURECE. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy „Dzieci z Bullerbyn”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 16.00 w EURECE.

„DYPLOMY 2016” – wystawa pt. "Dyplomy 2016" na Zamku Piastowskim w Raciborzu

miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data: 3. 02. 2017 do 24. 02. 2017
kategoria: Ogólne

„DYPLOMY 2016” - to wyróżnione prace siedmiu absolwentów Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu oraz PWSZ w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczymy prace: Moniki Bugli, Małgorzaty Kossakowskiej, Alicji Świerczyńskiej, Doroty Kondoł, Małgorzaty Piątkowskiej, Wandy Zaremby oraz Jakuba Anzela. Kuratorami wystawy są: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu i dr hab. Marek Szymański, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Monika Bugla – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu. Studentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach. Uczestniczka kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywczyni Grand Prix w II Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych: „Twórczość Młodych – Odbicie Istnienia 2011” w Gdyni. Praca dyplomowa: „Sensualna cielesność. Trzy równoległe cykle prac: malarski, graficzny i kreowany w warsztacie szkła artystycznego”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Kossakowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Fotograf, stylista, grafik. Inspiruje się twórczością słynnych malarzy oraz wydarzeniami z własnego życia, pisze swój pamiętnik fotografią. Praca dyplomowa: „Skorupa – portret psychologiczny człowieka współczesnego”. Promotor: prof. Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Alicja Świerczyńska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Raciborzu. Obecnie studentka grafiki na krakowskim UP. Fotograf. Od 2013 roku związana ze Studenckim Kołem Naukowym Fotografii Artystycznej FOTON przy PWSZ w Raciborzu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. W swoich pracach zestawia m. in. nieprzewidywalność materii z kruchością ludzkiego życia oraz przypadku, które nim rządzi. Praca dyplomowa: „Kruchość życia – cykl portretów fotograficznych”. Promotor: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Recenzent: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu.

Dorota Kondoł – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu.
Praca dyplomowa: „Dyskretna eschatologia. Cykl obrazów ukazujących realia zakładu pogrzebowego bez eksponowania jego roli”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Piątkowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Obecnie prowadzi Galerię Sztuki „Siedlisko” przy Krynickim Centrum Kultury. Praca dyplomowa: „Las”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Wanda Zaremba – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Dyplom stał się dla niej okazją do eksperymentów artystycznych, a także korzystania w pracach niekonwencjonalnych technik i materiałów. Praca dyplomowa: „Mikroświaty”. Promotor: Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Jakub Anzel – absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Autor projektów graficznych, multimedialnych i internetowych. W jednej z prac wykorzystał sto sześć kwadratowych ruchomych elementów: części wprawiane w ruch przez odbiorcę – stają się i jego dziełem. Praca dyplomowa: „Pola”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Wystawa "Spontaniczne ekspresje"

miejsce: Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
data: 10. 02. 2017 do 17. 03. 2017
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Wystawa jest pokłosiem I cyklu warsztatów, mających na celu wspieranie rozwoju młodych ludzi, łączących ruch i ekspresję manualną. W czasie zajęć wykorzystywane były narzędzia terapii tańcem oraz arteterapii, oparte na autorskiej metodzie Dance&Image (Taniec&Obraz). - Bardzo ważną częścią warsztatów było odkrywanie i uruchamianie twórczego potencjału, uwrażliwianie na obcowanie z twórczością innych, odejście od oceny i krytyki, a przez to większe otwarcie na siebie samego i drugiego człowieka – mówi Violetta Larysz-Wołek z Pracowni Evolutio. Na wystawie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania autorka warsztatów zachęca do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym do otwarcia się na młodych artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy. Wystawę można oglądać do 17 marca w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Wernisaż Evolutio 09.02.2017

Klub Malucha

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 15. 02. 2017
godzina: 09:00
kategoria: Biblioteka
Tematem przewodnim lutowych zajęć w Klubie Malucha w bibliotece na Ostrogu były domy i domki. Dzieci, w oparciu o lekturę wierszyków i krótkich opowiadań, zgadywały, gdzie mieszkają zwierzątka. Jednak przebojem spotkania okazał się… domek z kartonu. - Wspólnie z naszą klubowiczką Bernadetą Długosz-Włodarczyk przygotowaliśmy dla dzieci nie lada niespodziankę - domek z kartonu z drzwiami i oknami. Maluchy co chwilę wchodziły do niego a na koniec ozdobiły go odciskami swoich rączek – mówi Jolanta Sienkiewicz, kierownik biblioteki przy Bielskiej 12. Małym uczestnikom i ich opiekunom zaproponowano także wspólne zajęcia plastyczne i zabawę klockami. Kolejne zajęcia, w ramach których dzieci będą szukać kwiatów i owadów na wiosennej łące, odbędą się 15 marca o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Klub Malucha F2 15.02.2017

Finał projektu „ALLchemia – nauka, sztuka, zabawa”

miejsce: RCK DK STRZECHA ul. Londzina 38
data: 15. 02. 2017
godzina: 11:00
kategoria: Ogólne

15 lutego zapraszamy Państwa na finał projektu Raciborskiego Centrum Kultury, Gminy Rudnik i Miasta Krawarz (Czechy), zatytułowanego „ALLchemia – nauka, sztuka, zabawa”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP.

 Program spotkania:

Godz.11.00 – 14.00RCK DK „STRZECHA” – ul. Londzina 38Seminaria:„NIEZWYKŁY ŚWIAT AKWARYSTYKI” 

Wykład: Dawid Barteczko i Michał WitekOpowieść o fascynującym podwodnym świecie, który każdy może sobie stworzyć we własnym domu. Utrzymanie malutkiego fragmentu dorzecza Amazonki czy afrykańskich jezior w pokoju wymaga wiedzy, odpowiednich warunków i pasjonackiego podejścia. Dobrze urządzony zbiornik ze zdrowymi mieszkańcami stanowi nie tylko wspaniałą ozdobę każdego pomieszczenia, ale także wzbudza podziw i wpływa bardzo korzystnie na nasze samopoczucie. Zapraszamy na akwarystyczną przygodę.

„ NIESAMOWITE KRYSZTAŁY: OD AMULETÓW DO LASERÓW”

Wykład: Jakub GajskiW prezentacji zostanie omówione szerokie spektrum właściwości oraz zastosowań kryształów i ciał amorficznych. Przedstawione będą cechy metafizyczne przypisywane kryształom przez starożytnych, pospolite i specjalne tworzywa (krystaliczne i amorficzne) stosowane od pokoleń oraz współczesne, zaawansowane materiały o niespotykanych wcześniej właściwościach.

WULKANY ZA PŁOTEM. DINOZAURY POD PODŁOGĄ

Wykład: Grzegorz Pinior Nasza poczciwa, stara Ziemia jest wielkim kotłem alchemicznym. Wszystko czego jej trzeba w tej geologicznej kuchni to woda, wiatr, temperatura i czas. W filozofii alchemicznej złoto to jedynie produkt uboczny a nie magia – bowiem magią jest proces tworzenia i życie. 

Godz.16.00RCK RDK, ul. Chopina 21 „ Z KSIĘGI ALCHEMII” - Teatralny Pokaz  Powarsztatowy 

Godz.19.00 RCK DK „STRZECHA”, ul. Londzina 38 

KONCERT p.t. „KATIE&ME MEET ALKAHEST” Koncert łączy dźwięk z obrazem filmowym, poszukując nowej jakości w sztuce. Usłyszymy  muzykę z jednej strony gęstą i duszną, z drugiej-  przejrzystą jak tlen, za którego odkrywcę uważa się Michała  Sędziwoja.

Ponadto:

RCK DK „STRZECHA”, ul. Londzina 38

  • Rozstrzygnięcie konkursu  pt. ”CZARODZIEJSKIE MARZENIA”
  • Poprojektowa Wystawa Fotograficzna pt.”ALLchemia – nauka, sztuka, zabawa”

Z KSIĘGI ALCHEMII - powarsztatowy spektakl teatralny

miejsce: Sala widowiskowa RCK RDK ul. Chopina 21
data: 15. 02. 2017
godzina: 16:00
kategoria: Ogólne

Spektakl w wykonaniu młodzieży z Krawarza, Rudnika i Raciborza w ramach  Projektu ,,ALLchemia- nauka, sztuka, zabawa'' .

Wstęp wolny

Ostatnich gryzą psy - spotkanie autorskie z NAVALEM

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 15. 02. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

Naval – raciborzanin, autor książek „Przetrwać Belize” i „Ostatnich gryzą psy”. Służył w GROM-ie przez czternaście lat - połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Otrzymał również Złotą Odznakę GROM-u.

Spotkanie w bibliotece będzie połączone z promocją najnowszej książki NAVALA „Ostatnich gryzą psy”.

Ostatnich gryzą psy - spotkanie autorskie z NAVALEM

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 15. 02. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Jak przetrwać morderczy trening i zostać szturmowcem GROM-u? W raciborskiej bibliotece odbyła się promocja najnowszej książki Navala „Ostatnich gryzą psy” i spotkanie z autorem. „Zaczyna się od marzeń. Każdy mały chłopiec chciał być kiedyś czerwonym beretem” – zaczął spotkanie Naval, który zanim został operatorem GROM-u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie. Licznie zgromadzona na spotkaniu w bibliotece publiczność była ciekawa m.in. skąd pseudonim Naval, jaką rolę pełnią kobiety w GROM-ie, co było najtrudniejsze w trakcie szkolenia ale także, bardziej żartobliwie, jak Naval wspomina grę w LZS Ocice. Na pytanie czytelników odpowiedziała także obecna na sali… mama Navala, która zdradziła, czy była świadoma tego, że jej syn służył w elitarnej jednostce specjalnej. Spotkanie w bibliotece było przede wszystkim okazją do zaprezentowania najnowszej, wydanej w styczniu br. książki Navala „Ostatnich gryzą psy”, przedstawiającej jego wspomnienia o życiowym szczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces. Książki „Przetrwać Belize” oraz „Ostatnich gryzą psy” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Naval 15.02.2017

„Katie & Me Meet Alkahest”

miejsce: Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA ul. Londzina 38
data: 15. 02. 2017
godzina: 19:00
kategoria: Ogólne

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na projekt muzyczny „Katie & Me Meet Alkahest”,  który łączy elementy różnych nauk, sztuki, astrologii i mistycyzmu.

Projekt ten wiąże ze sobą dźwięk z obrazem filmowym, poszukując nowej jakości w sztuce. Doświadczenia, eksperymenty, szepty i szelest odrealnionego świata, przedmioty codziennego użytku, które tworzą muzykę, szlachetną substancję -z jednej strony gęstą i duszną, z drugiej – przejrzystą jak tlen.

Koncert, w którym wystąpi duet Kasia Gierszewska i Andrzej Widota, zorganizowany jest w ramach Projektu „ALLchemia nauka, sztuka, zabawa”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP.

Wydarzenie odbędzie się 15 lutego o godzinie 19.00 w RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38).

Darmowe wejściówki do odbioru w RCK RCI przy ul. Długiej 2.

do góry