Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 23.02.2017

Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 12. 2016 do 23. 02. 2017
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z dwóch pierwszych tomów cyklu „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera:

  • „Więzień labiryntu”
  • „Próby ognia”

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 23 lutego o godz. 16.00 w bibliotece przy Kasprowicza 12.

WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

miejsce: Muzeum ul. Gimnazjalna 1
data: 5. 01. 2017 do 28. 02. 2017
kategoria: Ogólne

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…

Wszystko… jest liczbą

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ach, ta Astrid Lindgren!”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z wybranym bohaterem powieści Astrid Lindgren. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” „Muminki” Tove Jansson

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 15. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Pytania konkursowe pochodzić będą z książek Tove Jansson:

- „W dolinie Muminków”

- „Lato Muminków”.

Uczestnikiem konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 15 marca. Konkurs odbędzie się 18 marca o godz. 10.00 w EURECE. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy „Dzieci z Bullerbyn”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 16.00 w EURECE.

„DYPLOMY 2016” – wystawa pt. "Dyplomy 2016" na Zamku Piastowskim w Raciborzu

miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data: 3. 02. 2017 do 24. 02. 2017
kategoria: Ogólne

„DYPLOMY 2016” - to wyróżnione prace siedmiu absolwentów Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu oraz PWSZ w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczymy prace: Moniki Bugli, Małgorzaty Kossakowskiej, Alicji Świerczyńskiej, Doroty Kondoł, Małgorzaty Piątkowskiej, Wandy Zaremby oraz Jakuba Anzela. Kuratorami wystawy są: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu i dr hab. Marek Szymański, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Monika Bugla – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu. Studentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach. Uczestniczka kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywczyni Grand Prix w II Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych: „Twórczość Młodych – Odbicie Istnienia 2011” w Gdyni. Praca dyplomowa: „Sensualna cielesność. Trzy równoległe cykle prac: malarski, graficzny i kreowany w warsztacie szkła artystycznego”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Kossakowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Fotograf, stylista, grafik. Inspiruje się twórczością słynnych malarzy oraz wydarzeniami z własnego życia, pisze swój pamiętnik fotografią. Praca dyplomowa: „Skorupa – portret psychologiczny człowieka współczesnego”. Promotor: prof. Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Alicja Świerczyńska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Raciborzu. Obecnie studentka grafiki na krakowskim UP. Fotograf. Od 2013 roku związana ze Studenckim Kołem Naukowym Fotografii Artystycznej FOTON przy PWSZ w Raciborzu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. W swoich pracach zestawia m. in. nieprzewidywalność materii z kruchością ludzkiego życia oraz przypadku, które nim rządzi. Praca dyplomowa: „Kruchość życia – cykl portretów fotograficznych”. Promotor: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Recenzent: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu.

Dorota Kondoł – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu.
Praca dyplomowa: „Dyskretna eschatologia. Cykl obrazów ukazujących realia zakładu pogrzebowego bez eksponowania jego roli”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Piątkowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Obecnie prowadzi Galerię Sztuki „Siedlisko” przy Krynickim Centrum Kultury. Praca dyplomowa: „Las”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Wanda Zaremba – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Dyplom stał się dla niej okazją do eksperymentów artystycznych, a także korzystania w pracach niekonwencjonalnych technik i materiałów. Praca dyplomowa: „Mikroświaty”. Promotor: Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Jakub Anzel – absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Autor projektów graficznych, multimedialnych i internetowych. W jednej z prac wykorzystał sto sześć kwadratowych ruchomych elementów: części wprawiane w ruch przez odbiorcę – stają się i jego dziełem. Praca dyplomowa: „Pola”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Wystawa "Spontaniczne ekspresje"

miejsce: Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
data: 10. 02. 2017 do 17. 03. 2017
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Wystawa jest pokłosiem I cyklu warsztatów, mających na celu wspieranie rozwoju młodych ludzi, łączących ruch i ekspresję manualną. W czasie zajęć wykorzystywane były narzędzia terapii tańcem oraz arteterapii, oparte na autorskiej metodzie Dance&Image (Taniec&Obraz). - Bardzo ważną częścią warsztatów było odkrywanie i uruchamianie twórczego potencjału, uwrażliwianie na obcowanie z twórczością innych, odejście od oceny i krytyki, a przez to większe otwarcie na siebie samego i drugiego człowieka – mówi Violetta Larysz-Wołek z Pracowni Evolutio. Na wystawie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania autorka warsztatów zachęca do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym do otwarcia się na młodych artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy. Wystawę można oglądać do 17 marca w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Wernisaż Evolutio 09.02.2017

Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 23. 02. 2017
godzina: 16:00
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z dwóch pierwszych tomów cyklu „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera:

  • „Więzień labiryntu”
  • „Próby ognia”

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

miejsce: Eureka, ul. Kasprowicza 12
data: 23. 02. 2017
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Za nami kolejny konkurs wiedzy organizowany przez raciborską bibliotekę! Tym razem młodzież zmierzyła się z dwoma pierwszymi tomami serii „Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera. Sprawdź, kto okazał się najlepszy! Uczestnicy konkursu w bibliotece musieli wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą książek „Więzień labiryntu” i „Próby ognia”. Na teście należało m.in. wymienić słowa kodu wyjścia z Labiryntu, rozwinąć skrót DRESZCZ czy wskazać jak nazywała się choroba, która dziesiątkowała ludność w książce. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, ale ostatecznie wygrały: I miejsce - Jessica Kustos, 118,5 pkt. II miejsce - Karolina Kamińska, 112,5 pkt. III miejsce - Aleksandra Szatanek, 109 pkt. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy atrakcyjne nagrody książkowe. - Serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych przez bibliotekę konkursach wiedzy. Szczegóły na naszej stronie internetowej www.biblrac.pl – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.Galeria - Konkurs Więźień Labiryntu 23.02.2017

Dyskusyjny Klub Książki „Cygan to Cygan” Lidii Ostałowskiej

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 23. 02. 2017
godzina: 16:30
kategoria: Ogólne

Spotkanie dla miłośników książek, poświęcone książce Lidii Ostałowskiej „Cygan to Cygan”. Członkowie klubu będą mieli okazję podyskutować na temat mniejszości etnicznych.

Dyskusyjny Klub Książki

miejsce: Wypożyczalnia Główna, ul. Kasprowicza 12
data: 23. 02. 2017
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
23 lutego, w tłusty czwartek, w raciborskiej bibliotece po raz kolejny spotkali się miłośnicy książek, aby podyskutować na temat ciekawej lektury. Tym razem omawiano książkę Lidii Ostałowskiej „Cygan to cygan”. Jaka jest aktualna sytuacja Romów i dlaczego dotychczas żadne z postkomunistycznych państw nie wypracowało dobrego modelu współistnienia z mniejszością romską? Znakomite opowieści Lidii Ostałowskiej, po kilkunastu latach od pierwszego wydania wciąż nie tracą na aktualności, mimo zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend. Cygan to Cygan pokazuje złożoność środowiska romskiego, na którą nakładają się mentalność gadziów i tożsamość narodowa państw, w których żyją Limalo, Marika, Ziutek, Badzio, Romek i wielu innych, z paszportem polskim, bułgarskim, serbskim, węgierskim... Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki zgodnie stwierdzili, że „Cygan to cygan” jest rzetelnie napisanym reportażem ukazującym codzienne życie i problemy Romów mieszkających w Polsce i innych krajach środkowej Europy. Przy okazji, sięgnięto po książkę Jerzego Ficowskiego „Cyganie na polskich drogach” oraz „Papuszę” Angeliki Kuniak. Kolejne spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 16.30 i będzie poświęcone książce „To ja, Malala”.Galeria - DKK WG 23.02.2017

Kabaret Młodych Panów - BOGOWIE

miejsce: Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21
data: 23. 02. 2017
godzina: 17:30
kategoria: Ogólne

Drugi Koncert Kabaretu Młodych Panów: https://www.facebook.com/events/915116555291647/
Jeżeli czytasz ten tekst, to już jesteś na dobrej drodze do szczęścia - nie jesteś wśród 3% analfabetów
w Europie! Mało tego, jesteś krok od wzięcia udziału w najnowszym spektaklu Kabaretu Młodych Panów pt. “BOGOWIE”.

Ten program pomoże rozwiązać Twoje problemy - sprawi, że zapomnisz o nich nie tylko na dwie godziny. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszystkie Twoje troski. Kiedy minie ten czas, wszystko będzie zależeć już tylko od Ciebie. Musisz stać się nie tyle kowalem własnego losu, ile BOGIEM własnego życia.

Nie pytaj, co Młodzi mogą zrobić dla Ciebie, ale co sam możesz zrobić dla siebie.

Ten spektakl nie załatwi Twoich spraw, ale da Ci wskazówki, da Ci wiarę, da Ci siłę. Chcesz być jak Młody BÓG? Przestań chcieć! Bądź! Pamiętaj, Twoje szczęście jest w Twoich rękach.

“Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie”.                                                                   
Erich Fromm

SOY NERO - seans filmowy w ramach DKF PULS

miejsce: Racibórz, RCK DK Strzecha - sala widowiskowa
data: 23. 02. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

Nero żyje amerykańskim snem. Marzy o obywatelstwie i kraju, który da mu szansę. Co prawda urodził się w Stanach, ale po atakach na World Trade Centre został deportowany do Meksyku. Postanawia nielegalnie przekroczyć granicę i wstąpić do armii, by dostać amerykańskie obywatelstwo. Czy to wystarczy aby nie patrzono na niego podejrzliwie? Czy przypadkiem nie jest ofiarą politycznej rozgrywki?

http://www.filmweb.pl/film/Soy+Nero-2016-758135

O syryjskiej rewolucji i wojnie - spotkanie z Maciejem Moskwą i Rafałem Grzenią

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 23. 02. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
O rewolucyjnym pokoleniu arabskiej wiosny, narodzinach ekstremizmu islamskiego oraz początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy… W raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorami książki „Sura”- Rafałem Grzenią i Maciejem Moskwą. Grzenia i Moskwa zdradzili, jak wyglądała praca reporterów w wojennej Syrii, jak powstawała książka oraz skomentowali najważniejsze dla nich fotografie i teksty, wprowadzając słuchaczy w świat pierwszych dni antyrządowej rewolucji, początkowego entuzjazmu i późniejszego rozczarowania oraz prób oswajania rozpadającego się świata. „Nasza książka to nie zapis politycznej sytuacji w Syrii, ale dramatyczne historie ludzi, przepełnionych strachem, którzy utracili miejsce do życia” – komentowali „Surę” jej autorzy, zwracając przy tym uwagę na wyjątkową formę książki, w której każdej fotografii przypisana jest miniatura reportażowa. Publiczność była ciekawa opinii gości na temat zakończenia konfliktu, reakcji Zachodu na temat exodusu Syryjczyków i motywacji wyjazdu autorów do opanowanej wojną Syrii - „podziwu dla ludzi, którzy tak uporczywie walczą o normalność w miejscu, które opanował chaos czy dla lekarzy w podziemnych szpitalach i mieszkańców Wymarłych Miast, którzy w zatęchłych kryptach kryją się przed bombami reżimu”. Książkę „Sura” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!  Galeria - Syria 23.02.2017
do góry