• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 27.02.2017

WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

miejsce: Muzeum ul. Gimnazjalna 1
data: 5. 01. 2017 do 28. 02. 2017
kategoria: Ogólne

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…

Wszystko… jest liczbą

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ach, ta Astrid Lindgren!”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z wybranym bohaterem powieści Astrid Lindgren. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” „Muminki” Tove Jansson

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 15. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Pytania konkursowe pochodzić będą z książek Tove Jansson:

- „W dolinie Muminków”

- „Lato Muminków”.

Uczestnikiem konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 15 marca. Konkurs odbędzie się 18 marca o godz. 10.00 w EURECE. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy „Dzieci z Bullerbyn”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 9. 01. 2017 do 10. 03. 2017
kategoria: Ogólne

Konkurs wiedzy z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 16.00 w EURECE.

Wystawa "Spontaniczne ekspresje"

miejsce: Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
data: 10. 02. 2017 do 17. 03. 2017
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Wystawa jest pokłosiem I cyklu warsztatów, mających na celu wspieranie rozwoju młodych ludzi, łączących ruch i ekspresję manualną. W czasie zajęć wykorzystywane były narzędzia terapii tańcem oraz arteterapii, oparte na autorskiej metodzie Dance&Image (Taniec&Obraz). - Bardzo ważną częścią warsztatów było odkrywanie i uruchamianie twórczego potencjału, uwrażliwianie na obcowanie z twórczością innych, odejście od oceny i krytyki, a przez to większe otwarcie na siebie samego i drugiego człowieka – mówi Violetta Larysz-Wołek z Pracowni Evolutio. Na wystawie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania autorka warsztatów zachęca do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym do otwarcia się na młodych artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy. Wystawę można oglądać do 17 marca w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!Galeria - Wernisaż Evolutio 09.02.2017

Spotkania z przyrodą na Ostrogu

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 27. 02. 2017
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
W lutym, biblioteka na Ostrogu, zainicjowała nowy cykl spotkań pod hasłem „Spotkania z przyrodą”. Zajęcia mają na celu omówienie poszczególnych pór roku oraz uwrażliwienie dzieci na tematy związane z ochroną przyrody. W pierwszych spotkaniach, dotyczących zimy, wzięły udział dwie grupy 6 latków oraz dwie klasy z Zespołu Szkół Specjalnych. Podczas każdego ze spotkań, uczestnikom zaproponowano zabawy plastyczne – dzieci wykonywały m.in. bałwanki czy kolorowały obrazki nawiązujące do sportów zimowych. Omówiono także bezpieczeństwo zimowych zabaw, szczególny nacisk kładąc na zabawy na lodzie. W tym celu, pomocna okazała się lektura opowiadania „Spacer po lodzie” z książki Doroty Niewoli „Chcę być bezpieczny”. Dzieci wzięły również udział w ciekawych grach i zabawach - rzucały się śnieżkami z papieru, „spacerowały” po zimowym lesie, odszukiwały przedmioty związane z zimą czy rozwiązywały zagadki. Kolejne spotkania, tym razem poświęcone wiośnie, zaplanowano na kwiecień.Galeria - F2 Zajęcia tematyczne 02.2017

Prelekcja dr Kornelii Lach „WIZERUNEK KOBIETY W TWÓRCZOŚCI GWAROWEJ”

miejsce: TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI RACIBORSKIEJ ul. Długa
data: 27. 02. 2017
godzina: 17:00
kategoria: Ogólne
do góry