• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 25.05.2017

Gala IX Mini Festiwalu Przedszkolaków

miejsce: RCK DK Strzecha ul. Londzina 38
data: 25. 05. 2017
godzina: 16:00
kategoria: Ogólne

Gala IX Mini Festiwalu Przedszkolaków „Przedszkolny talent” to wydarzenie, na którym zaprezentują się najlepsi uczestnicy eliminacji z dnia poprzedniego. Zapraszamy 24 maja 2017 o godz. 16.00 do RCK DK "Strzecha" ul. Londzina 38

 

Festiwal kierowany jest do dzieci z przedszkoli powiatu raciborskiego w wieku od 3 do 7 lat. Celem Festiwalu jest rozwijanie wrodzonych zdolności dzieci oraz prezentacja piosenek, tańców, utworów literackich i pokazów sportowych w ich wykonaniu. Organizatorem IX Mini Festiwalu Przedszkolaków jest Raciborskie Centrum Kultury i Przedszkole nr 11 w Raciborzu. Patronat Honorowy Festiwalu objął Starosta Raciborski

„Ludzie, którzy jedzą ciemność”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 25. 05. 2017
godzina: 16:30
kategoria: Ogólne

„Ludzie, którzy jedzą ciemność” to hipnotyzujący reportaż napisany przez wieloletniego korespondenta londyńskiego „Timesa” w Japonii. Tokio z jego książki to miasto, które pochłania, jest trudne do zrozumienia dla Europejczyków i ukrywa przed nimi swoje bardzo mroczne strony. Razem z autorem poznajemy nocne życie tokijskiej dzielnicy czerwonych lampionów – Roppongi

Dyskusyjny Klub Książki: „Ludzie, którzy jedzą ciemność”

miejsce: Wypożyczalnia Główna, ul. Kasprowicza 12
data: 25. 05. 2017
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
25 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym uczestniczki miały okazję poznać niezwykłą historię bohaterki książki „Ludzie, którzy jedzą ciemność”. Powieść Richarda Lloyda Parry’ego to hipnotyzujący reportaż, w którym Tokio jest przedstawione jako miasto, które pochłania, jest trudne do zrozumienia dla Europejczyków i ukrywa przed nimi swoje bardzo mroczne strony. Razem z autorem poznajemy nocne życie tokijskiej dzielnicy czerwonych lampionów – Roppongi, w której białe dziewczyny zabawiają japońskich biznesmenów, a do klubów naganiają klientów Nigeryjczycy. Po przeczytaniu książki czytelniczki były poruszone faktem, iż w najbezpieczniejszej metropolii świata mają miejsce tak niewiarygodne i niebezpieczne wydarzenia. W ramach kolejnego spotkania, które odbędzie się 20 czerwca, będzie omawiana powieść Danielle Hermans „Tulipanowy wirus”. Serdecznie zapraszamy!

Projekcja filmu „Autonomiści” i spotkanie z reżyserką Dorotą Pryndą

miejsce: RCK DK Strzecha ul. Londzina 38
data: 25. 05. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

Projekcja filmu dokumentalnego ,,AUTONOMIŚCI''  i spotkanie z reżyserką filmu DOROTĄ PRYNDĄ 25 MAJA O GODZ. 18.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w RCK DK Strzecha przy ul. Londzina 38. Film dotyka ważnego i realnie funkcjonującego w dzisiejszej rzeczywistości zagadnienia.

 

     Film dotyka ważnego i realnie funkcjonującego w dzisiejszej rzeczywistości zagadnienia. Rosnąca popularność idei autonomii wśród mieszkańców Śląska, zarówno rdzennych Ślązaków, jak i potomków osób, które przybyły do naszego regionu dopiero w okresie powojennym, zmusza do zastanowienia się nad przyczynami skłaniającymi coraz większą liczbę ludzi nie tylko do deklaracji poparcia dla autonomii, ale także aktywnego zaangażowania w domagające się tego organizacje.


Dotyczy aktualnego, kontrowersyjnego tematu o ogromnym znaczeniu dla regionu, którego podjęcie wydaje się niemal obowiązkiem środowisk artystycznych regionu, stawiając przed nimi zadanie opowiedzenia o tym zjawisku w sposób nie będący zaledwie propagandą jednej lub drugiej strony.


Bohaterami filmu są ludzie, którzy uważają się za mniej lub bardziej zdecydowanych zwolenników idei autonomii, a także ich poglądy, wyobrażenia, motywacje i drogi, jakie doprowadziły ich do opowiedzenia się za potrzebą usamodzielnienia regionu oraz upodmiotowienia społeczeństwa zamieszkującego obszar Górnego Śląska.
Sposób, w jaki definiują oni swoją tożsamość jest sposobnością do zastanowienia się nad własną tożsamością, tłem i okazją do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość.

Dokument stara się ukazać bardzo różny sposób patrzenia na regionalną tożsamość, na ideę autonomii oraz samych autonomistów. Wypowiadają się w nim zarówno gorący zwolennicy takiego rozwiązania, jak i osoby, które podchodzą do niego z większym dystansem.

Są to znane osobowości reprezentujące bardzo różne dziedziny kultury i nauki. Zobaczymy między innymi: profesora Tadeusza Sławka, byłego premiera Janusza Steinhoffa, profesora Zbigniewa Kadłubka, dyrektora Teatru Wyspiańskiego Roberta Talarczyka, dramatopisarza Ingmana Villqista, senatora Kazimierza Kutza, publicystę Pawła Smolorza, profesor Małgorzatę Myśliwiec, doktora Jerzego Gorzelika, doktora Tomasza Słupika, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika i innych.

 Emisji filmu będzie towarzyszyła ekspozycja wystawy z VII edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie pt. Śląsk&Muzyka.

do góry