• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 07.02.2019

FORTYFIKACJE ŚREDNIOWIECZNEGO RACIBORZA

miejsce: Muzeum w Raciborzu
data: 17. 12. 2018 do 22. 02. 2019
kategoria: Ogólne

Celem ekspozycji jest przedstawienie  wyników badań archeologicznych prowadzonych podczas odkrywania reliktów fortyfikacji miasta Raciborza w ostatnich latach. Miejskie umocnienia obronne powstały pod koniec XIII w., a od wieku XVIII ulegały systematycznej likwidacji związanej z rozwojem terytorialnym miasta. Podczas wykopalisk archeologicznych udało się odkryć pozostałości Bramy Wielkiej, Bramy Odrzańskiej oraz kilkunastu fragmentów miejskich murów obronnych zbudowanych z cegieł gotyckich.  Na wystawie zaprezentowana została dokumentacja fotograficzna i rysunkowa z powyższych odkryć oraz pozyskane podczas tych prac zabytki ruchome (w tym militaria).

Plebiscyt na Książkę Roku 2018 - głosowanie, finał

miejsce: Filie i oddziały biblioteki
data: 1. 02. 2019 do 7. 02. 2019
kategoria: Ogólne

Czy w ubiegłym roku przeczytałeś jakąś interesującą książkę? Która z nowości wydawniczych zasługuje według Ciebie na tytuł najlepszej? Raciborska biblioteka zaprasza do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2018.

Co trzeba zrobić, żeby zagłosować na Książkę Roku?

  1. Odwiedzić profil Biblioteki na Facebooku - https://www.facebook.com/biblrac
  2. Znaleźć post oznaczony hasłem „Książka Roku 2018”
  3. Zagłosować na jedną z propozycji, która otrzymała najwięcej głosów w I etapie

Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku, zapraszamy do wypełnienia formularzy w dowolnym oddziale lub filii biblioteki. Szczegóły na www.biblrac.pl

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty? Rodzinny konkurs wiedzy „Mary Poppins” P. L. Travers

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 1. 02. 2019 do 21. 02. 2019
kategoria: Ogólne

Jak wygląda wymarzona niania? Dla Michasia, Janeczki i Bliźniąt nie ma to wielkiego znaczenia. O wiele istotniejsze jest to, by miała w sobie to coś, coś, co zamienia każdy szary dzień w wizytę w wesołym miasteczku. Raciborska biblioteka zaprasza do udziału w rodzinnym konkursie wiedzy na temat książki „Mary Poppins” P. L. Travers.

Uczestnikiem Konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 21 marca. Konkurs odbędzie się 23 marca w EURECE przy Kasprowicza 12.

Szczegółowy regulamin na stronie www.biblrac.pl

Mała książka - Wielki Człowiek

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
data: 1. 02. 2019 do 28. 02. 2019
kategoria: Ogólne

Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każde dziecko z rocznika 2016, które odwiedzi jedną z filii raciborskiej biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Pakiety są dostępne w filiach i oddziałach MiPBP w Raciborzu. Projekt jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fun pakiet multimedialnych kursów online

miejsce: Miejska i Powiatowa Bliblioteka Publiczna
data: 1. 02. 2019 do 28. 02. 2019
kategoria: Ogólne

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.

Plebiscyt na Książkę Roku 2018

miejsce: Oddziały i filie biblioteki
data: 1. 02. 2019 do 7. 02. 2019
kategoria: Biblioteka
Czytelnicy raciborskiej biblioteki wybrali! „Cudowny chłopak” R.J. Palacio uzyskał najwięcej głosów w Plebiscycie na Książkę Roku 2018. Na podium znalazły się także „Nieodnaleziona” Remigiusza Mroza i „Nie odpuszczaj” Harlana Cobena. Plebiscyt został ogłoszony na początku stycznia. W I etapie czytelnicy sami typowali najlepsze ich zdaniem książki wydane w 2018 roku. Biblioteka otrzymała takich propozycji ponad osiemdziesiąt, jednak nie wszystkie, zgodnie z regulaminem, kwalifikowały się do dalszego etapu. Udało się wyłonić 8 najpopularniejszych tytułów książek, które w sondażach otrzymały najwięcej głosów: „Nie odpuszczaj” H. Cobena, „Będzie bolało” A. Kay’a, „Ścigany” K. Michalak, „Farba” W. Miłoszewskiego, „Nieodnaleziona” R. Mroza, „Ucho igielne” W. Myśliwskiego, „Cudowny chłopak” R.J.Palacio oraz „Królestwo” S. Twardocha. W II etapie Plebiscytu na powyższe tytuły zagłosowało 55 osób. Najwięcej uzyskała powieść R.J. Palacio „Cudowny chłopak”, która swoją popularność zyskała po ubiegłorocznej ekranizacji z Julią Roberts, Owenem Wilsonem oraz Jacobem Tremblayem w rolach głównych. To wzruszająca i jednocześnie zabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. Książkę można oczywiście znaleźć w zbiorach raciborskiej biblioteki. - Dziękujemy za czynny udział w naszym konkursie. Informujemy jednocześnie, że zgodnie z regulaminem, zwycięzcy Plebiscytu zostaną wyłonieni w drodze losowania i o wygranej powiadomieni mailowo bądź telefonicznie – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.  

Raciborski Klub Fantastyki „Bastion”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 2. 02. 2019 do 16. 02. 2019
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Dwa lutowe spotkania Raciborskiego Klubu Fantastyki "Bastion" obfitowały w ciekawe atrakcje. Na spotkaniach odbył się konkurs wiedzy o smokach oraz turniej gry karcianej Magic: the Gathering. Grano w wiele ciekawych planszówek, od lekkiego Wsiąć do Pociągu, przez kooperacyjne Shadows over Camelot po rozbudowane Scythe czy Warhammer Underworlds. Nie zabrakło także sesji RPG, prowadzonych głównie w systemie Pathfinder. 2 lutego Bibliotekę odwiedziło 29 członków klubu, zaś 9 lutego – 22. Wielu klubowiczów pojawiło się w murach Biblioteki także na Nocy z grami bez prądu.    Galeria - Bastion - luty 2019

Warsztaty na „5” Lalki z patyczków

miejsce: Biblioteka, Filia Publiczno-Szkolna nr 5 Płonia
data: 7. 02. 2019
godzina: 13:00
kategoria: Ogólne

Warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne. W lutym po wysłuchaniu opowiadania „Nawiedzony zamek” Roberty Zilio uczestnicy wykonają postaci bohaterów Alicję lub Wojtka m.in. z patyczków.

Warsztaty na „5”: Lalki z patyczków

miejsce: Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
data: 7. 02. 2019
godzina: 13:00
kategoria: Biblioteka
Warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne. W lutym po wysłuchaniu opowiadania „Nawiedzony zamek” Roberty Zilio uczestnicy wykonają postaci bohaterów Alicję lub Wojtka m.in. z patyczków.

Bajkoczytanie po angielsku

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 7. 02. 2019
godzina: 16:45
kategoria: Biblioteka
Spotkanie prowadzone przez nauczyciela ze szkoły językowej FOX School dla dzieci od lat 3. W lutym zabawy z bajką w języku angielskim.

Cykl edukacji prawnej Mam prawo do… Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności - praktyczny przewodnik

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 7. 02. 2019
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

Rozwiej swoje wątpliwości na temat przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności. Kiedy dochodzi do przekształcenia? Jakich gruntów dotyczy przekształcenie? Jakie kroki należy podjąć? Ile to kosztuje?

Prowadzący spotkanie:

•          Elżbieta Sokołowska - od 22 lat Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu, absolwent studiów podyplomowych z zakresie gospodarowania nieruchomościami. Doświadczony praktyk oraz specjalista w prawie nieruchomości publicznych.

•          Arkadiusz Olejarnik - starszy referendarz sądowy, Przewodniczący Wydziału V Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Raciborzu, orzekający w sprawach wieczystoksięgowych od 11 lat, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych SGH w Warszawie z zakresu prawa gospodarczego.

Cykl edukacji prawnej "Mam prawo do…"

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 7. 02. 2019
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Kiedy dochodzi do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego? Jakich gruntów dotyczy przekształcenie? Jakie kroki należy podjąć? I ile to kosztuje? Za nami pierwsze spotkanie z cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do...” organizowane przez Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Budzący wiele pytań i wątpliwości temat przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności został przedstawiony w bibliotece w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przez Elżbietę Sokołowską- naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Racibórz oraz Arkadiusza Olejarnika- przewodniczącego Wydziału V Ksiąg Wieczystych SR w Raciborzu. - Wprowadzona 1 stycznia tego roku ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jest ustawą bardzo świeżą, ale już budzącą wiele kontrowersji. Dlatego właśnie nasz cykl w bibliotece postanowiliśmy rozpocząć właśnie od tego tematu - mówi Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, która otworzyła czwartkowe spotkanie. Prowadzący odpowiadali na liczne pytania publiczności, wskazali gdzie można uzyskać niezbędną pomoc oraz rozwiali wszelkie niepokoje towarzyszące temu tematowi. Goście biblioteki przypomnieli m.in. czym różni się użytkowanie wieczyste od prawa własności, jakie korzyści płyną z przekształcenia oraz jak wygląda sama procedura. Wszystko w formie praktycznego przewodnika, bez zbędnych paragrafów. Przypomnijmy, cykl edukacji prawnej „Mam prawo do…” jest kolejnym działaniem raciborskiej biblioteki i Sądu Rejonowego. Zakłada on m.in. organizację wykładów i wydarzeń mających na celu w przystępny sposób przybliżyć mieszkańcom zagadnienia i regulacje prawne o praktycznym znaczeniu w codziennym życiu. Kolejne wydarzenia zaplanowane zostały na 15 marca - Dzień Edukacji Prawnej oraz 23 maja - Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.Galeria - Cykl edukacji prawnej Mam prawo do…
do góry