• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Rezerwat leśno-stawowy Łężczok

Rezerwat leśno-stawowy Łężczok

Jeden z unikalnych rezerwatów przyrody w Polsce.

Rezerwat leśno-stawowy ŁężczokZostał utworzony w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych. Fauna Łężczoka obejmuje m.in. 249 gatunków ptaków, kilkaset gatunków bezkręgowców, ponadto 46 gatunków dziko żyjących ssaków, itd. Na liście gatunków chronionych znajdują się : ślimak winniczek, ropucha zwyczajna i zielona, kumak nizinny, huczek ziemny, traszka grzebieniasta i zwyczajna, rzekotka drzewna, zaskroniec, jaszczurka zwinka, jeż, kret, ryjówka, wiewiórka, łasica oraz liczne gatunki ptaków.

Duża część zwierząt żyjących na terenie Łężczoka należy, wedle kryteriów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNCN), do gatunków wymierających lub narażonych na wymarcie.

Flora rezerwatu obejmuje ponad 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym 70 gatunków drzew oraz 54 gatunki roślin zarodnikowych. W powyższej liczbie znajduje się też około 30 gatunków roślin chronionych, m.in. : kruszyna pospolita, barwinek pospolity, rosiczka okrągłolistna, konwalia majowa, pływacz zwyczajny.
Unikalna oraz bogata fauna i flora rezerwatu znalazła dogodne warunki do przetrwania dzięki czynnikom biogeograficznym. Przez obszar rezerwatu wiodą także trasy przelotów ptactwa do ciepłych krajów, dla którego Rezerwat Przyrody Łężczok jest przystankiem w podróży.
Na obszarze rezerwatu rosną wspaniałe okazy wiekowych drzew. Należy do nich 400-letni dąb szypułkowy z grobli stawowej, będący jednym z trzech najstarszych drzew na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" - drzewo to jest czasami nazywane Dębem Sobieskiego.

Dodatkową atrakcją Łężczoka jest Aleja Husarii Polskiej.

Wzdłuż tego oznakowanego czerwonym kolorem fragment szlaku turystycznego o długości 158 km, rosną wiekowe dęby i buki - część z dębów zasadził sam Jan III Sobieski podążając na Wiedeń.

Rezerwat oddalony jest od centrum miasta tylko o kilka kilometrów. Kierujemy się do niego drogą wiodącą do Gliwic (nr 919) i za miejscowością Markowice skręcamy w lewo w ul. Rybacką, gdzie za przejazdem kolejowym po prawej stronie znajduje się parking. Pamiętajmy o tym, że do Łężczoka najlepiej wybrać się pieszo lub rowerem, koniecznie z aparatem fotograficznym.

Kategoria: Łężczok [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2012-04-25 Folder - Rezerwat leśno-stawowy Łężczok
ilość pobrań: 4749
Folder - Rezerwat leśno-stawowy Łężczok 2.79MB zobacz
do góry