• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Stare miasto/Park Kulturowy/Odebrano prace związane z dotacją Miasta Racibórz na (..)

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r.  z przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego.  Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Odebrano prace związane z dotacją Miasta Racibórz na renowację kamienicy przy ul. Króla Stefana Batorego 4

2023-02-01
 

 

Wspólnota Mieszkaniowa Batorego 4 w Raciborzu zakończyła prace związane z przydzieloną Uchwałą Rady Miasta Racibórz dotacją na renowację elewacji i naprawę dachu wraz z pracami towarzyszącymi. Odbiór z udziałem inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach odbył się w poniedziałek 23 stycznia o godzinie 10 rano.

Zakres prac obejmował renowację elewacji wraz z wzmocnieniem tynków i odtworzeniem wszystkich zniszczonych detali, odtworzenie kolorystyki budynku, wymianę obróbek blacharskich, wymianę pokrycia dachu z płyt azbestowych na papę wraz z wymianą i naprawą okien, włazów i drzwi w obrębie dachu, kominów, rynien i rur spustowych a także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej balkonów. Dotacja na przedmiotowe prace została uchwalona przez Radę Miasta Racibórz 30 marca 2022 r. i wynosiła 150 tys. zł. Stanowi to 48,67 % kosztów kwalifikowanych zadania, które oszacowano i rozliczono w kwocie 308 180,37 zł brutto.

Wspólnota mieszkaniowa już poza zakresem prac objętych dotacją podjęła się między innymi renowacji drzwi wejściowych i prac na klatce schodowej. Wszystko zgodnie z pozwoleniami i na zasadach ustalonych przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Narożna kamienica przy ul. Króla Stefana Batorego 4 w Raciborzu to jeden z najpiękniejszych budynków miasta. Została wybudowana około 1900 r. w stylu secesyjnym, z wspaniałymi sztukateriami w formie stylizowanych winogronowych wici okalających kobiece maski.

Regulamin dotacji Miasta Racibórz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków został przyjęty Uchwałą Nr IX/120/2011 r. Rady Miasta z 24 sierpnia 2011 r. Przewiduje udzielenie dotacji na wniosek złożony w roku w którym się chce otrzymać dotację lub w roku poprzedzającym. Dotacje są udzielane według kolejności wpływu wniosków i stosownie do możliwości finansowych gminy, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

 

do góry