• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2024-01-15

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia, czyli 28.01.2024. Sztab WOŚP RACIBÓRZ mieszczący się w Raciborskim Centrum Kultury przygotowuje całą moc atrakcji na ten dzień i nie tylko. Pomagają w tym ludzie dobrej woli, na których rokrocznie można liczyć, czyli osoby prywatne, firmy i instytucje.

Finał już drugi rok z rzędu rozpocznie się na sportowo charytatywnym meczem siatkarskim „TU WSZYSTKO GRA!” w Powiatowym Centrum Sportu. Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w meczu, to ma szansę wylicytować miejsce w składzie poszczególnych drużyn:

  • piłkarskiej (kapitan: Remigiusz Trawiński),
  • koszykarskiej (kapitan: Monika Kawalec i Marcin Parzonka),
  • zapaśniczej (kapitan: Ryszard Wolny),
  • lekkoatletycznej (kapitan: Piotr Morka).

Licytacje miejsc do drużyn trwają już na portalu Allegro do 26.01.2024 r. - https://allegro.pl/uzytkownik/wospraciborz. W turnieju weźmie również udział drużyna Klubu Siatkarskiego Racibórz pod wodzą Moniki Brzostek i Marcina Polowczyka. Taneczny przerywnik zapewnią mażoretki z SKZR „Źródło”. Mecz poprowadzi Krzysztof Borkowski, a rolę sędziów odegrają uczniowie ZSE Racibórz. W przerwach odbędą się także licytacje gadżetów sportowych.

W trakcie trwania turnieju również w PCS odbędą się treningi z olimpijczykami: szermierzem Adamem Skrodzkim (Londyn 2012) i bokserem Leszkiem Olszewskim (Barcelona 1992), które również można wylicytować.

O godz. 13:00 rozpoczną się działania na raciborskim rynku, gdzie ponownie gościć będzie szef kuchni Remigiusz Rączka, który tym razem będzie gotował dla raciborzan grochówkę. W kulinarnych działaniach wesprą go uczniowie gastronomika CKZiU w Raciborzu.

Również o godz. 13:00 wystartuje program dla dzieci, w ramach którego rozgrzewkę na lodowisku w formie gier i zabaw poprowadzi Monika Brzostek. Ponadto na scenie wystąpią Kubuś Puchatek i Tygrysek, znani z Aktywnych Spotkań z Teatrem z RCK, którzy zaśpiewają z dziećmi piosenki. Zaprezentują się także zumbiaki – z zumby kids z Joanną Dudkiewicz. Nie zabraknie okazji do pomalowania sobie twarzy w barwach tegorocznego finału WOŚP.

W ramach 32. Finału WOŚP odbędą się pokazy strażackie przygotowane przez OSP Markowice, do których w tym roku dołączy Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Na pokazach będzie można odświeżyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz zapoznać się ze sprzętem i strojami strażackimi. Natomiast najmłodsi będą mieli okazję na przetestowanie swoich zdolności podczas gaszenia mini pożarów.

Następnie zaprezentuje się hip-hopowa grupa Zespołu Tanecznego SKAZA pod kierunkiem Marysi Krzemień. Jak co roku w wydarzeniu wezmą udział również Drengowie znad Górnej Odry wraz ze swoim obozowiskiem, w którym będzie można się ogrzać i porozmawiać przy ognisku, zobaczyć pracę snycerza czy walki wojów. Kto ma sentyment do samochodów typu Fiat 126p i Polonez, będzie mógł je zobaczyć podczas Finału, a także wylicytować przejażdżkę. Na Placu Długosza na śmiałków, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w strzelaniu, będzie czekała strzelnica pneumatyczna przygotowana przez JS 3054 Racibórz. Dla odważnych przewidziano również zwiedzanie prawdziwej „więźniarki” Zakładu Karnego w Raciborzu.

O godz. 16:00 rozpoczną się LICYTACJE ZE SCENY, które poprowadzą Anna Kokolus — szefowa sztabu WOŚP Racibórz i Dawid Wacławczyk — wiceprezydent Miasta Racibórz.

Podczas 32. Finału WOŚP nie może zabraknąć części muzycznej! Jako pierwszy wystąpi zespół "Pogoria", grający muzykę z pogranicza rocka, punku i ska. A gwiazdą wieczoru będzie "Chwytak" z zespołem "3 Promile", również na rockowo, ale z ogromną dawką humoru i szaleństwa na scenie.

Na zakończenie, o 20:00 tradycyjnie odbędzie się "Światełko do nieba" w formie występu Teatru Ognia Enigma w programie Fire Retro.

Ponadto, podczas raciborskiego Finału WOŚP będzie można zapisać się do bazy dawców szpiku kostnego DKMS. W tym będzie można uczestniczyć w zwiedzaniu bloku porodowego Szpitala w Raciborzu, gdzie będzie prezentowany sprzęt zakupiony przez WOŚP oraz prowadzone będą warsztaty z pierwszej pomocy dla noworodka.

Jak zawsze wraz z raciborskim sztabem gra Bank Spółdzielczy w Raciborzu, przyjmowane będą puszki i zliczane pieniądze ze zbiórek. Zeszłoroczny rekord wyniósł: 214 156,46 zł.

Przypominamy, że już teraz można LICYTOWAĆ NA ALLEGRO wystawiane przez WOŚP Racibórz przedmioty przekazane przez darczyńców. Na chwilę obecną wystawionych jest 188 ofert. Wystarczy wejść na stronę: https://allegro.pl/uzytkownik/wospraciborz i wybrać coś dla siebie — od lotu helikopterem, po stroje klubowe z autografami sportowców — w tym koszulkę Legii Warszawa czy piłkę Ruchu Chorzów, strój olimpijczyka, rękodzieło, usługi, sesje fotograficzne, dzieła sztuki, biżuterię, zestawy kolekcjonerskie produktów raciborskich firm, bony podarunkowe oraz WOŚP-owe gadżety.

Licytacje potrwają do 28 stycznia 2024 (każda licytacja ma swoją godzinę zakończenia).

program finału

do góry