• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/By senior był bezpieczny – debata w Raciborskim Centrum (..)

By senior był bezpieczny – debata w Raciborskim Centrum Kultury

2023-09-06

Z inicjatywy senator RP Ewy Gawędy, we współpracy z Prezydentem Miasta Racibórz Dariuszem Polowym i Starostą Powiatu Raciborskiego Grzegorzem Swobodą, odbyła się dziś debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów. Wydarzenie zorganizowano w Sali kameralnej DK „Strzecha”.

Spotkanie było skierowane do raciborskich seniorów, a jego celem było wskazanie niebezpieczeństw czyhających w dzisiejszych czasach, oraz możliwościom pozwalającym uniknąć przykrych konsekwencji.

Kto z nas nie słyszał o metodzie „na wnuczka”? Kto nie słyszał o kolejnych wypadkach związanych z nieszczelną instalacją grzewczą, które to często kończą się tragicznie, szczególnie w okresie zimowym. Oszustwa, naciąganie niczego nieświadomych starszych osób, czy niebezpieczeństwa związane z codziennym życiem, są obecne i powszechne w naszym społeczeństwie. Dlatego edukacja w tym zakresie jest niezwykle istotna.

W tym celu powstała inicjatywa zorganizowania szeregu debat poświęconych bezpieczeństwu seniorów, a jedna z nich zorganizowana została w Raciborzu. W dyskusji udział wzięli eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji.

Na początku nakreślono zarys problematyki, wskazano na konkretne sytuacje grożące utratą mienia, zdrowia, a nawet życia. Później rozwinęła się rzeczowa debata na temat tego, w jaki sposób seniorzy, mogą przygotować się na niespodziewane niebezpieczeństwa, oraz jak zachować się w ich obliczu. Żywą dyskusję prowadzili zaproszeni goście, wśród których znaleźli się:

  • Dr Patryk Błasik
  • Insp. Paweł Dratwiński
  • Ks. Dr Witold Psurek
  • Asp. Sztab. Edyta Mazur
  • Mł. Asp. Łukasz Gardas

Debatę moderował prof. Robert Socha, ekspert od spraw bezpieczeństwa z Akademii WSB

17 zdjęć

By senior był bezpieczny – debata w Raciborskim Centrum Kultury

do góry