Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Dzieci z SP 15 wcieliły się w rolę radnych i prezydenta

Dzieci z SP 15 wcieliły się w rolę radnych i prezydenta

2024-03-06

36 uczniów z klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego pod opieką swoich nauczycielek gościło w Urzędzie Miasta Racibórz. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, jak wygląda sesja Rady Miasta oraz czym na co dzień zajmuje się Prezydent Miasta Racibórz.

Uczniowie obradowali w Urzędzie Miasta

Naczelnik Wydziału Edukacji Krzysztof Żychski wraz z Kierowniczką Biura Prezydenta Miasta Joanną Stanisz-Cebulą w pierwszej kolejności zaprowadzili uczniów do jednego z najbardziej rozpoznawalnych pomieszczeń Urzędu Miasta – mowa oczywiście o Sali kolumnowej, która pełni rolę sali obrad Rady Miasta. Na miejscu uczniowie po otrzymaniu symbolicznych upominków mogli osobiście przetestować mikrofony i zobaczyć, jak to jest być radnym uczestniczącym w sesji. Podczas odgrywanych obrad nie mogło zabraknąć głosowania nad projektem dotyczącym ustanowienia piątku dniem wolnym od pracy. Dzieci większością głosów zdecydowały, że piątek pozostanie dniem roboczym. Po wzorowo poprowadzonej sesji młodzi raciborzanie zostali poczęstowani słodkościami i powitani osobiście przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego, od którego dowiedzieli się sporo ciekawostek dotyczących pracy włodarza.

Dzieci zasiadły w fotelu prezydenta i przypieczętowały zarządzenia

Uczniowie wraz z prezydentem i wyżej wspomnianymi pracownikami urzędu, udali się prosto do sekretariatu, gdzie powitali ich zastępcy prezydenta – Dawid Wacławczyk i Dominik Konieczny. Następnie prezydent Dariusz Polowy zaprowadził dzieci do swojego gabinetu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się mapom znajdującym się w pomieszczeniu oraz wszelkim dekoracjom. Podobnie jak na Sali kolumnowej nie zabrakło szeregu pytań, na które włodarz z przyjemnością odpowiadał. Podczas tej części wycieczki największą atrakcją było wcielenie się w rolę prezydenta i przypieczętowanie specjalnie przygotowanych na tę okazję zarządzeń. Zwieńczeniem tej wizyty było zrobienie wspólnego zdjęcia i przekazanie symbolicznych podarunków paniom nauczycielkom, które nadzorowały pobyt dzieci w Urzędzie Miasta.

Wizyta w Straży Miejskiej

Ostatnim etapem zwiedzania urzędu była wizyta w Straży Miejskiej. Dzieci miały okazję do odświeżenia swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, oraz zapoznania się z obowiązkami funkcjonariuszy. Chętnie skorzystały też z możliwości zadawania pytań Zastępcy Komendanta Andrzejowi Szewczykowi.

 

 

 

 

 

 

do góry