• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Edukacja antysmogowa z ekodoradczyni w SP 15

Edukacja antysmogowa z ekodoradczyni w SP 15

2024-03-21

Ekodoradczyni spotkała się z Raciborskim Międzyszkolnym Zespołem Antysmogowym. Zajęcia miały miejsce na świetlicy Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego.

Wydarzenie odbyło się 20 marca br. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie oraz poznały skuteczne sposoby walki ze smogiem. Nauczyły się jak prawidłowo odczytać oraz zinterpretować indeks jakości powietrza. Ponadto wykonały eksperyment wywołujący smog i dwutlenek węgla oraz dowiedziały się, co to jest bioróżnorodność w mieście. Ekodoradczyni wyjaśniła pojęcie termomodernizacji budynku, następnie przedstawiła zasady działania kamery termowizyjnej, którą uczestnicy zajęć osobiście mogli przetestować i wykonać pomiary temperatury okien w pomieszczeniu świetlicy.

Dzieci poznały papugę Lufcika, jednego z bohaterów cyklu filmów o Rodzinie Śląskich, promujących rozwiązania ekologiczne w domach jednorodzinnych. Następnie otrzymały do rozwiązania karty pracy nawiązujące do omówionego wcześniej tematu.

Na koniec zajęć Szkolny Zespół Antysmogowy otrzymał ważne zadanie do wykonania, polegające na pomalowaniu domków dla owadów, które następnie umieszczone w raciborskich parkach, będą służyć owadom za schronienie w czasie zimy.

Walka z niską emisją i z miejską wyspą ciepła — taki cel obrały sobie dzieci do realizacji. Ich kolejnym zadaniem będzie nasadzenie roślin oraz umieszczenie osobiście pomalowanych domków dla owadów i motyli w Parku kpt. Franciszka Stala.

Na pożegnanie wszyscy otrzymali zdrową przekąskę — jabłka z lokalnego ryneczku, słodki poczęstunek oraz edukacyjne książeczki pt. "Skok na Smog", oraz "Przygody Fenka: Powietrze" przybliżające zagadnienia poruszane na warsztatach.

Raciborski Zespół Antysmogowy utworzyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej "Słoneczna Kraina".

Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Latoń, opiekuna naszego ambitnego Zespołu za pomoc w organizacji spotkania oraz Pani Dyrektor Normie Małeckiej-Pawlik za udostępnienie świetlicy w SP 15.

Domki dla owadów, książeczki oraz jabłka sfinansowano ze środków pochodzących z Projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”/LIFE20 IPE/PL/000007-LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY.

stopka

9 zdjęć

Edukacja antysmogowa z ekodoradczyni w SP 15

 

do góry