Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Inauguracja akcji „Bądź Pro-Zdro”. Miasto Racibórz (..)

Inauguracja akcji „Bądź Pro-Zdro”. Miasto Racibórz zachęca do zdrowego trybu życia

2023-09-30

Promowanie wolności od uzależnień oraz zdrowego trybu życia to główne założenia akcji „Bądź Pro-Zdro”. W ramach inauguracji tej inicjatywy mieszkańcy Raciborza mogli skorzystać z bogatej oferty prozdrowotnej i konsultacji terapeutycznych. Wydarzenie odbyło się na terenie Rynku i Placu Długosza.

W piątek 29 września o godzinie 16.00 rozpoczęła się akcja promująca zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, którą wzbogaciły dodatkowe atrakcje skierowane dla dzieci oraz koncert gwiazdy wieczoru — Dawida Kwiatkowskiego.

Podczas wydarzenia swoją pomoc i darmowe porady przy stoisku znajdującym się na rynku oferował terapeuta uzależnień — pani Dorota Kikomber, która przybliżyła nam temat udzielania wsparcia bliskiej osobie w walce z nałogiem.

"Najistotniejsze jest to, aby nie pomagać osobie uzależnionej, nie krytykować jej, tylko zrozumieć to, że jest chora. Stawiać granice i nie wyręczać jej. Nie dawać komfortu picia i brania". 

Do podjęcia działań i skorzystania z pomocy specjalisty zachęciła pani Ewelina Nowak, która zmagała się z uzależnieniem, ale dzięki regularnym wizytom u terapeuty wygrała tę trudną walkę i może prowadzić spokojne życie wolne od nałogu.

"Gdybym się nie zgłosiła do terapeuty to nie pomogłabym sobie. Specjalista jest osobą, która pomoże rozpoznać mechanizmy choroby oraz nauczy jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Potrafi w bezpieczny sposób odblokować osobę zmagającą się z uzależnieniem. Proszenie o pomoc i szukanie jej jest głównym motorem napędzającym rozpoczęcie walki o życie swoje i bliskich".

Unia Racibórz, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia, przygotowała na inaugurację Miasteczko Sportowe. Można było w nim skorzystać z mini boiska do gry w piłkę nożną, zagrać w teqball, wziąć udział w konkursie rzutów do kosza oraz spróbować swoich sił w żonglerce.

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć warsztatów z pierwszej pomocy. Umiejętność skutecznego podjęcia działania w sytuacji kryzysowej może zdecydować o czyimś życiu, dlatego warto było odświeżyć sobie podstawy resuscytacji czy opatrywania ran. A jeśli mowa o ratowaniu ludzkiego życia, to nie zabrakło również strażaków i wozów bojowych raciborskich OSP.

Dla głodnych i spragnionych przygotowano strefę gastronomiczną, w której ofercie znalazły się m.in. mini pączki, swojskie jadło, serki podhalańskie oraz wiele innych smacznych przękąsek i potraw. Na terenie wydarzenia pojawiło się również stoisko Wodociągów Raciborskich, gdzie można było napić się pysznej, orzeźwiającej wody.

Zadbano też o rozmaite atrakcje dla najmłodszych raciborzan, wśród których znalazły się m.in. interesujące warsztaty i konkursy z nagrodami. Dzieci mogły bawić się na dmuchańcach, łapać bańki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotkami Disneya XXL, upiększyć się brokatowymi tatuażami oraz delektować się pyszną, darmową watą cukrową.

Przed wystąpieniem gwiazdy wieczoru solidną rozgrzewkę pod sceną poprowadził zespół Vox, następnie na oficjalnym supporcie swoje zdolności wokalne przed publicznością zaprezentowali młodzi artyści z The Voice Kids z grupy Dawida — Emilia Franica i Witek Piasecki. O godzinie 20.00, po uroczystej zapowiedzi Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego na czele z wiceministrem Pawłem Jabłońskim i senator Ewą Gawędą, w wir energetyczno-nostalgicznych rytmów zgromadzone tłumy wciągnął niezapomniany występ Dawida Kwiatkowskiego. 

Organizatorami wydarzenia było Miasto Racibórz i Unia Racibórz.

4 zdjęcia

Poradnik akcji "Bądź Pro-Zdro"

4 zdjęcia

 

47 zdjęć

Inauguracja akcji „Bądź Pro-Zdro”. Miasto Racibórz zachęca do zdrowego trybu życia

 

do góry