Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Krok Naprzód dla Lepszej Jakości Powietrza – duże (..)

Krok Naprzód dla Lepszej Jakości Powietrza – duże dofinansowanie w konkursie marszałkowskim

2024-04-03

Miasto Racibórz otrzymało maksymalną możliwą kwotę dofinansowania - 250 000 złotych w ramach konkursu "Inicjatywa Antysmogowa", będącego częścią Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Wśród 72 zakwalifikowanych gmin z całego regionu, Racibórz uplasował się na 2 miejscu pod względem liczby zdobytych punktów, dzięki czemu otrzymał pełne wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego projektu mającego na celu poprawę jakości powietrza w mieście.

W ramach konkursu wpłynęło aż 90 wniosków z różnych gmin. Racibórz wyróżnił się innowacyjnym podejściem do problemu zanieczyszczenia powietrza, a wniosek zdobył uznanie zespołu ekspertów oceniających zgłoszenia. Doceniając przemyślaną strategię działań miasta, przyznał on wysoką punktację, która była drugą najwyższą w całej „Inicjatywie Antysmogowej”.

Dofinansowanie zostanie wykorzystane na zakup unikatowego mobilnego laboratorium, wyposażonego w zaawansowane analizatory zanieczyszczeń. Pojazd, z napędem elektrycznym (bo o takim mowa), będzie służył Straży Miejskiej w Raciborzu jako nowoczesne narzędzie do kontroli palenisk, co znacząco przyczyni się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Inwestycja ta jest kluczowym krokiem na drodze do realizacji długofalowej wizji Raciborza jako miasta z czystym, zdrowym powietrzem. Dzięki temu projektowi nie tylko poprawi się jakość życia mieszkańców i czystość powietrza, ale podniesie się również świadomość ekologiczna raciborskiej społeczności.

Ten konkurs pokazuje, że dzięki odważnym i śmiałym pomysłom możemy efektywnie walczyć z problemem smogu i dążyć do lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

Dziękuję wszystkim urzędnikom z wydziałów Rozwoju, Ochrony Środowiska i Straży Miejskiej za zaangażowanie w napisanie tego projektu. To kolejny ważny krok do tego, byśmy oddychali lepszym powietrzem i byli zdrowsi. To konkret! - napisał na swoim profilu facebookowym Dawid Wacławczyk, wiceprezydent Raciborza.

3 zdjęcia

Krok Naprzód dla Lepszej Jakości Powietrza – duże dofinansowanie w konkursie marszałkowskim

3 zdjęcia
do góry