Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Ponad 75 tys. złotych z WFOŚiGW dla Arboretum Bramy (..)

Ponad 75 tys. złotych z WFOŚiGW dla Arboretum Bramy Morawskiej

2023-05-22
Już wkrótce w Arboretum Bramy Morawskiej staną nowe eksponaty
Już wkrótce w Arboretum Bramy Morawskiej staną nowe eksponaty

Dwa projekty Arboretum Bramy Morawskiej otrzymały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Decyzję o dofinansowaniu Zarząd Funduszu podjął 12 maja. Łączna kwota przyznanych środków to 75 450 zł.

Projekty Mieszkańcy lasu w skali makro i "Rośliny wokół nas" - spójny system oznakowania przyrodniczego w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu zakwalifikowały się do dofinansowania z WFOŚiGW. Zarząd Funduszu poinformował o przyznaniu kolejno 63 000 zł i 12 480 zł na realizację wymienionych zadań.

Lokalne gatunki na wyciągnięcie ręki

Zadanie Mieszkańcy lasu w skali makro ma na celu zwiększenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej u odwiedzających ABM. Poprzez oznakowanie ścieżki przyrodniczej i ustawienie na niej eksponatów przedstawiających występujące lokalnie gatunki fauny i flory w bardzo dużym powiększeniu, uwaga odwiedzających zostanie zwrócona na bogactwo, piękno, złożoność i potrzebę ochrony mikroświata.

To nie tylko doskonała okazja do nauki, ale także niezapomniane doświadczenie dla całych rodzin, które wspólnie będą mogły cieszyć się pięknem natury - napisał na swoim profilu facebookowym Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Owady, pajęczaki, czy grzyby wielkości człowieka wprowadzą klimat niczym z fantastycznych opowieści, co pozwoli zwiększyć zaangażowanie młodych odkrywców przyrody w poznawanie  tego pasjonującego świata. Ścieżka ta, biegnąc w atrakcyjnym przyrodniczo terenie, będzie edukować w ciekawy i przyjemny sposób. Szczegółowość modeli pozwoli nam bez konieczności używania mikroskopu, bliżej poznać gatunki, które, pomimo że nas otaczają, często pozostają dla nas obce.

Projekt zakłada zainstalowanie dziewięciu eksponatów w sześciu lokalizacjach wraz z tabliczkami opisującymi.

Rośliny bez tajemnic

Dzięki dofinansowaniu zadania „Rośliny wokół nas” – spójny system oznakowania przyrodniczego w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, możliwy będzie zakup 120 tabliczek przedstawiających rośliny w kolekcjach ABM. Zamiana dotychczasowych papierowych laminowanych tabliczek na wykonane z trwałego tworzywa poprawi ich czytelność, a także przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów (dotychczasowe tabliczki wymagały regularnej wymiany).

Dziesięć będzie przedstawiało ciekawostki przyrodnicze, które można znaleźć na leśnych ścieżkach np. rola martwego drewna w lesie, mrowisko, dziupla itp.

Łącznie planuje się zakup 60 tabliczek do zawieszenia na ogrodzeniu wzdłuż „Kolekcji roślin polskich” oraz 60 tabliczek na metalowym stelażu do oznaczenia roślin i ciekawostek przyrodniczych

Celem zadania jest zwiększenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej wśród odwiedzających Arboretum.

Raciborska perełka turystyczna

Arboretum Bramy Morawskiej jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Raciborza. Dzięki bogactwu i różnorodności fauny i flory leśnej przyciąga ono miłośników przyrody w każdym wieku. Ze względu na unikalne walory przyrodnicze, miejsce to stało się ulubionym miejscem spacerów wielu mieszkańców Raciborza, którzy chętnie korzystają z tzw. leśnych kąpieli.

Miasto priorytetowo traktuje ciągły rozwój arboretum, starając się jak najlepiej wykorzystywać potencjał edukacyjny i turystyczny zielonych płuc Raciborza. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych realizowane są kolejne inwestycje i przedsięwzięcia. Ze zrealizowanych w ostatnim czasie warto wspomnieć m.in. o koncertach w Zaczarowanym Ogrodzie, rampie dla osób z niepełnosprawnościami, czy ścieżka Dezyderata.

Dzięki kolejnym dwóm realizacjom bogata oferta ABM zyska na atrakcyjności, oraz przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej i wrażliwości na piękno otaczającej nas natury.

do góry