• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Relacja z 32. Finału WOŚP w Raciborzu

Relacja z 32. Finału WOŚP w Raciborzu

2024-02-02

Na 32. Finał sztab WOŚP Racibórz z Raciborskiego Centrum Kultury zaplanował wiele atrakcji, emocji, a nawet wzruszeń. Od samego początku przedstawiamy, jak przebiegał dzień finału.

W godzinach porannych od 6:45 wolontariusze gromadzili się licznie w Raciborskim Centrum Kultury, by odebrać swoje pakiety tj.: puszkę, identyfikator oraz plecak z czymś słodkim w środku. W miasto ruszyło 120 wolontariuszy, ubranych w pomysłowe, kolorowe stroje. Zebrano aż 184 551,35 zł! To o 20 000 zł więcej w dniu finału niż w ubiegłym roku! Na tę sumę składa się kwota z puszek 120 wolontariuszy oraz 34 sztuk puszek stacjonarnych. Do końcowego wyniku dojdą e-skarbonki oraz licytacje z Allegro, których w tym roku było wystawionych ponad 240. Oficjalne zostaną ogłoszone w marcu.

Wydarzenia 32. Finału rozpoczęły się od Charytatywnego Meczu Siatkówki „TU WSZYSTKO GRA!” w Powiatowym Centrum Sportu.

W meczu udział wzięły poszczególne drużyny:

  • piłkarska (kapitan: Remigiusz Trawiński),
  • koszykarska (kapitan: Monika Kawalec i Marcin Parzonka),
  • zapaśnicza (kapitan: Ryszard Wolny),
  • lekkoatletyczna (kapitan: Piotr Morka)
  • oraz samorządowa.

Do turnieju dołączyła również drużyna Klubu Siatkarskiego Racibórz pod wodzą Moniki Brzostek i Marcina Polowczyka. Wygrali zapaśnicy Ryszarda Wolnego. Mecz oraz licytacje w trakcie rozgrywek prowadził speaker Borek, czyli Krzysztof Borkowski, natomiast w rolę sędziów wcielili się uczniowie ZSE Racibórz. O muzyczne tło zadbał Tomasz Bieliński, a taneczne i akrobatyczne show w przerwach między meczami zapewniły mażoretki z SKZR „Źródło”.

Po rozegranym meczu, w samo południe, uczestnicy wydarzenia: siatkarze, kibice oraz przedstawicielki sztabu WOŚP Racibórz wspólnie zatańczyli Poloneza, tym samym biorąc udział w ogólnopolskim WOŚP-owym biciu rekordu w tańcu poloneza, który odbywał się równolegle w wielu miastach w Polsce. Wszystko pokazała w transmisji na żywo telewizja polska – TVP Katowice w wydaniu ogólnopolskim.

O 13:00 rozpoczęły się działania na raciborskim rynku. Wtedy też odbyło się ogólnopolskie łączenie na żywo z WOŚP TV Kręcioła (na 60 sztabów sztab WOŚP Racibórz znalazł się w 20 wybranych). Do Raciborza przyjechała także redakcja TVP Info, która na żywo relacjonowała przebieg Finału, obszernie prezentując raciborskie atrakcje.

W samo południe zaczęto warzyć grochówkę. Z przyczyn osobistych na Finał nie dotarł Remigiusz Rączka, ale kuchenną rękawicę podjęli Ewa Nowak z Miejskiego Zakątka i Rajmund Petrzyk z Browaru Raciborskiego, którzy gotowali wedle przepisu mistrza. W kulinarnych działaniach wsparli ich uczniowie gastronomika CKZiU w Raciborzu: Emilka, Karolina, Wiktoria, Rafał, Natalia, Leonard oraz Agata i Mariola Szkurłat — wychowawca.

Na rynku powstało prawdziwe WOŚP-owe miasteczko. Poczynając od Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i OSP Racibórz Markowice, które prezentowały swój sprzęt tj.: wozy, stroje strażackie oraz zwyżkę, którą można było się przewieźć do góry. Najmłodsi mogli gasić mini pożary, natomiast starsi mogli odświeżyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Swoje stoisko miała również raciborska policja — można było przybić piątkę z policyjnym Sznupkiem, a także zrobić sobie zdjęcia w najnowszym modelu policyjnego samochodu i na motocyklu. Nie zabrakło Wojskowego Centrum Rekrutacji i Jednostki Strzeleckiej 3054, które przygotowały pokaz broni i strzelnicę pneumatyczną.

Jak co roku z Orkiestrą zagrali Drengowie znad Górnej Odry. W ich obozowisku można było ogrzać się przy ognisku, zobaczyć walki wojów, a także podejrzeć pracę snycerza Jarosława, który przekazał na licytację specjalnie wystrugane drewniane serce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody retro, pośród których znalazły się: Fiat 125p, 126p, Polonez, trabant, a także amerykański błękitny cadillac. Na rundkę po mieście kolorowym, WOŚP-owym busem VW zapraszał pan Heniu i wolontariuszka Zosia. Można było również pomalować sobie buzie w barwach 32. Finału u Yunonah i Mateusza, a także napić się kawy i herbaty oraz przekąsić pyszne ciasto w strefie chillout, obsługiwanej przez uczniów gastronomika.

Nie zabrakło też stanowiska DKMS, czyli rejestracji Bazy Dawców Szpiku Kostnego. Na oddziale położniczo-ginekologicznym raciborskiego Szpitala odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy dla noworodków, porodu z użyciem gwizdka oraz prezentacja sprzętu zakupionego przez WOŚP.

Od wczesnych godzin popołudniowych wystartował program dla dzieci. Rozgrzewkę na lodowisku w formie gier i zabaw poprowadziła Monika Brzostek. Liczną publiczność pod scenę przyciągnął występ Kubusia Puchatka i Tygryska z Aktywnych Spotkań z Teatrem z RCK, którzy wciągnęli najmłodszych w muzyczną zabawę. Po nich prezentowały się grupy zumbiaków z Zumba Kids Joanny Dudkiewicz, które rozgrzały WOŚP-ową publiczność.

Równie energetycznie zrobiło się za sprawą występów grup hip-hopowych Zespołu Tanecznego SKAZA tańczących pod kierunkiem Marysi Krzemień. Zaprezentowały się: formacja senior, miniformacja oraz duet Hania&Dominika. Kolejną dawkę dobrej zabawy i energii dostarczył publiczności pokaz breakingowy KS Breaking Racibórz Mateusza Siepetowskiego.

Finał WOŚP nie mógłby odbyć się bez licytacji, w tym roku również poprowadzonych w dwóch częściach przez szefową sztabu Annę Kokolus i wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka. Raciborzanie po raz kolejny pokazali swoją szczodrość. Z 35 przedmiotów na licytacji uzyskano: 5687,10 zł. Największa walka toczyła się o tort mistrza Szypuły, który został wylicytowany za 1000 zł i przekazany podobnie jak w zeszłym roku dla raciborskiego sztabu. Wysoko licytowano również palenisko ze stali nierdzewnej zrobione z serduszek specjalnie na Wielką Orkiestrę (700 zł), tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się gadżety WOŚP-owe i to zarówno te rękodzielnicze jak i oryginalne ze sztabu głównego. Jednocześnie do późnych godzin nocnych trwały licytacje na Allegro, gdzie wystawionych było ponad 240 przedmiotów.

Najwyższe kwoty uzyskały: pobyt dla 16 osób w domu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (3050 zł), lot helikopterem (2555zł), koszulka Legii Warszawa (1325 zł), Dzień w Senacie z senatorem Siedlaczkiem (1350 zł), wycieczka do Warszawy z posłanką Lenartowicz (1275 zł), voucher LaseroweLove (1200 zł), trekking po Beskidzie Niskim (960 zł), voucher na pobyt w SPA Laskowo (960 zł), portret pupila (900 zł), propozycja zostania strażakiem na jeden dzień (1100 zł) czy voucher na pobyt w więzieniu (780 zł). Podobnie jak w zeszłym roku, zabawkowe tiry Eko-Okien cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i 5 zabawek osiągnęło kwotę: 2805 zł.

W muzycznej części wystąpił jako pierwszy zespół z Dąbrowy Górniczej, istniejący od 2001 roku i znany m.in. z Festiwalu Woodstock - POGORIA, grający w klimatach z pogranicza rocka, punku i ska. Muzyczną gwiazdą wieczoru był CHWYTAK i zespół 3 PROMILE również na rockowo. Poczucie humoru i niezwykła energia zespołu udzieliła się publiczności i z pewnością był to niezapomniany występ. Zwłaszcza że na koniec został zlicytowany słynny karton Chwytaka za 500 zł.

Na zakończenie, o godzinie 20:00 miało miejsce ŚWIATEŁKO DO NIEBA. Ponownie wystąpił teatr Ognia Enigma z Zawiercia, tym razem w programie Fire Retro. Niezwykle spektakularne show i ogromny kunszt obchodzenia się z ogniem robiły wrażenie na publiczności, która otoczyła tłumnie plac przy scenie.

Nad bezpieczeństwem całego raciborskiego Finału czuwały zarówno służby porządkowe, czyli policja wraz ze strażą miejską, a także firma Delta System Security oraz Life - Ratownictwo Medyczne i Pielęgniarstwo.

W Banku Spółdzielczym w Raciborzu do 22:00 były liczone pieniądze z puszek wolontariuszy i puszek stacjonarnych. Każdy wolontariusz odwiedzający bank mógł wziąć udział w loteryjce i na kole fortuny wygrać gadżet. Bank Spółdzielczy w Raciborzu gra z WOŚP Racibórz już od 19 lat! W akcję zaangażowani są nie tylko pracownicy banku, ale także ich rodziny i przyjaciele.

10 zdjęć

Relacja z 32. Finału WOŚP w Raciborzu

do góry