• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Ruszyła X edycja ogólnopolskiego projektu grantowego (..)

Ruszyła X edycja ogólnopolskiego projektu grantowego Zielona Ławeczka

2024-02-15

"Zielona Ławeczka" to ogólnopolski projekt grantowy dla mieszkańców osiedli w miastach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców. Głównym założeniem tego projektu jest upiększenie zaniedbanych terenów na osiedlach, poprzez stworzenie miniogrodu z ławką. Wystarczy wraz z sąsiadami stworzyć zespół, zarejestrować udział i następnie wspólnymi siłami zmienić teren na swoim osiedlu w zieloną przestrzeń w sam raz do odpoczynku i spotkań.

W projekcie można zdobyć grant na zakup potrzebnych roślin, ławki, ziemi, narzędzi i pozostałych elementów miniogrodu np. domku dla owadów.

Maksymalna wysokość grantu to:

  • 3000 zł na miniogrody z obiektami mikroretencji;
  • 2500 zł na miniogrody bez tych obiektów.

Pula grantów wynosi 45 000.

Jakie są cele projektu?

Do celów projektu zalicza się przede wszystkim zazielenienie dostępnych publicznie terenów osiedlowych w miastach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców oraz zapobieganie utracie wody poprzez stworzenie obiektów mikroretencji. Ponadto wspólne tworzenie miniogrodu z całą pewnością będzie dobrą okazją do zbudowania relacji sąsiedzkich i pielęgnowaniu ich w trakcie spotkań w nowej przestrzeni.

Kto może wziąć udział?

W projekcie mogą wziąć udział minimum 5-osobowe grupy sąsiadów. Po stworzeniu grupy należy wybrać lidera, który będzie reprezentować pozostałych członków w kontaktach z administracją terenu i z organizatorem.

Jak zgłosić zespół?

Rejestracji zespołu powinien dokonać lider. Wystarczy wejść w link https://zielonalaweczka.pl/zarejestruj-sie/. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 marca 2024 r.

Przebieg projektu

Po rejestracji w pierwszej kolejności należy przygotować wniosek o grant, który dostępny jest pod linkiem https://zielonalaweczka.pl/formularze/.

Wniosek składa się z 6 części i danych dodatkowych. Ważnym załącznikiem do wniosku jest skan Oświadczenia zarządcy terenu. W tym oświadczeniu zarządca terenu wyraża zgodę na stworzenie miniogrodu na zarządzanym przez siebie terenie. Wniosek należy złożyć w terminie do 26 marca 2024 r.

Ze wskazówkami dotyczącymi zakładania i pielęgnacji miniogrodu oraz regulaminem projektu można zapoznać się na stronie https://zielonalaweczka.pl/.

Gdy komisja sędziowska oceni wnioski, na stronie projektu zostaną ogłoszone wyniki. Najlepsze zespoły będą mogły odbyć konsultację z ekspertem. Z zarządcą terenu, na którym powstanie miniogród zostanie podpisana umowa darowizny, a na jego konto przekazany grant.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu grantu nagrodzone zespoły sąsiedzkie zaczną tworzyć swoje miniogrody. Po ich wykonaniu należy złożyć sprawozdanie w zakładce FORMULARZE w terminie do 14 października 2024 r.

 

 

 

 

do góry