Strona główna Dla Mieszkańców Koronawirus - informacje i zalecenia


 

W związku z ogłoszonym stanem epidemii publikujemy na stronach Miasta Racibórz najważniejsze informacje związane z tym tematem. Znajdziesz tu: informacje o zmianach trybu pracy urzędów i instytucji, adresy oraz telefony do służb, liczne porady oraz apele.

W czasie epidemii urzędy i instytucje pracują w ograniczonym zakresie. Sprawy mieszkańców są rozpatrywane drogą korespondencyjną lub telefoniczną. Rząd wprowadził ograniczenia zgromadzeń, wstrzymane zostały zajęcia w szkołach. W związku z dynamiczną sytuacją prosimy na bieżąco sprawdzać naszą stronę internetową oraz serwis rządowy www.gov.pl.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne apelujemy o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych Rządu określających zasady postępowania, przemieszczania się, higieny oraz decyzji służb sanitarnych w zakresie kwarantanny.

Pamiętajmy, że każdy kto obserwuje u siebie gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie, szczególnie po kontakcie z osobami powracającymi z zagranicy, lub podejrzewa, że miały bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wirusem SARS-Cov-2 powinien zgłosić się do Szpitala w Raciborzu, do namiotów ustawionych na parkingu przed wejściem do Pogotowia Ratunkowego i Izby Przyjęć. Czynna jest także całodobowa infolinia raciborskiego sanepidu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziesz w naszych aktualnościach, których listę publikujemy poniżej.

Całodobowa infolinia raciborskiego oddziału Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa 604 106 359

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.plgov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Prosimy o pomoc w otoczeniu szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W Raciborzu pracownicy OPS-u będą wspomagać osoby starsze i niepełnosprawne, które mogą potrzebować pomocy ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego. W Ośrodku Pomocy Społecznej działa telefon pod którym każdego dnia w godzinach od 7.30 o 19.00 pod numerem telefonu: 32 415 26 50 można zgłosić osoby potrzebujące.

Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne nam wszystkim.

- Jako samorząd, w obliczu tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji zmuszeni jesteśmy działać dynamicznie i podejmować zdecydowane kroki, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dziękuję Wam drodzy Mieszkańcy za odpowiedzialność i zrozumienie w obliczu stanu epidemii. Tylko w taki sposób możemy ograniczyć ryzyko dla siebie i swoich bliskich - Dariusz Polowy, prezydent miasta Racibórz.

Bądźcie na bieżąco. Śledźcie najnowsze informacje i zalecenia na naszych serwisach, dopisując się do newslettera, czytając aktualności, śledząc naszego FB.

Wybierz kategorię aktualności, która cię interesuje

Wszystkie aktualności związane z epidemią koronawirusa

 • Znaleziono 51 wiadomości.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia
 • Rządowa Tarcza Antykryzysowa 2020-04-01

  Rządowa Tarcza Antykryzysowa

  kategoria:
  Aktualności Gospodarcze

  Tarcza Antykryzysowa to program rządu, który ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa.

 • Pomoc ZUS dla przedsiębiorców 2020-04-01

  Pomoc ZUS dla przedsiębiorców

  kategoria:
  Aktualności Gospodarcze

  Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ws. pomocy ZUS dla przedsiębiorców.

 • Wyniki konkursu ofert na zadania z zakresu kultury 2020-04-01

  Wyniki konkursu ofert na zadania z zakresu kultury fizycznej i turystyki

  kategoria:
  Informacje dla Mieszkańców

  Podajemy wyniki konkursu ofert na zadania z zakresu kultury fizycznej i turystyki.

 • Obniżka czynszów w lokalach miejskich 2020-03-31

  Obniżka czynszów w lokalach miejskich

  kategoria:
  Aktualności Gospodarcze

  Prezydent Dariusz Polowy zdecydował aby w kolejnym miesiącu obniżyć czynsze w lokalach miasta do 1 zł.

 • Kolejne kroki w walce z koronawirusem 2020-03-31

  Kolejne kroki w walce z koronawirusem

  kategoria:
  Koronawirus

  Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach i zawieszona zostaje działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.

 • Bezpieczne zakupy w czasie epidemii 2020-03-30

  Bezpieczne zakupy w czasie epidemii

  kategoria:
  Koronawirus

  Zakupy są często jedynym powodem, by wyjść z domu. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o komfort innych osób - publikujemy materiał Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

 • Tarcza antykryzysowa - szkolenie dla biznesu 2020-03-30

  Tarcza antykryzysowa - szkolenie dla biznesu

  kategoria:
  Aktualności Gospodarcze

  Raciborski Inkubator Przedsiębiorczości zaprasza na szkolenie online ws. tarczy antykryzysowej. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 11.00 na zasadach wideokonferencji. Poprowadzi je radca prawny Martyna Michta.

 • Na targ tylko po produkty spożywcze 2020-03-27

  Na targ tylko po produkty spożywcze

  kategoria:
  Informacje dla Mieszkańców

  Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych wprowadziliśmy ograniczenia na miejskim targowisku.

 • Młodzieżowa Rada Miasta oferuje pomoc przy zakup 2020-03-27

  Młodzieżowa Rada Miasta oferuje pomoc przy zakupach

  kategoria:
  Koronawirus

  Radni Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz oferują swoją pomoc przy robieniu zakupów dla seniorów. – Chętnie zrobimy codzienne zakupy lub pójdziemy do apteki – zapewniają.

 • Kształcenie na odległość - poradnik 2020-03-26

  Kształcenie na odległość - poradnik

  kategoria:
  Koronawirus

  Od 25 marca obowiązują nowe zasady kształcenia. Z powodu epidemii koronawirusa zajęcia w szkołach odbywają się przez internet. Przekazujemy dokładną instrukcję Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak w tym trybie mają wyglądać lekcje.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia