• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/Akcja „Lekki tornister”. Ważenie tornistrów - (..)

Akcja „Lekki tornister”. Ważenie tornistrów - kontynuacja

2020-02-18
Lekki tornister - wyniki ważenia tornistrów
Lekki tornister - wyniki ważenia tornistrów, fot. pixabay

 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Raciborzu informuje, że w roku 2019 kontynuowano na terenie województwa śląskiego  działania edukacyjne w zakresie profilaktyki wad postawy ph. „Lekki tornister”. Adresatami działań edukacyjnych są uczniowie szkół podstawowych, a szczególnie dzieci w klasach I-III.


Celem działań jest:
- podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat - profilaktyki chorób układu ruchu,
- zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków i tornistrów uczniów,
- konsekwentne zmniejszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży, dbanie o właściwą postawę ciała.


Problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów i związane z tym ryzyko wad postawy to kwestia niezwykle istotna zwłaszcza w wieku od 6 do 10 lat, gdy dziecko jest najbardziej narażone na wykształcenie się u niego wad postawy. W tym czasie dziecko intensywnie rośnie co w zestawieniu z kilkugodzinnym siedzeniem w ławce szkolnej i ograniczoną swobodą ruchu może niekorzystnie rzutować na nawyki dotyczące postawy ciała.


W 2019r. w ramach bieżących kontroli, w wybranych szkołach powiatu raciborskiego (18), przeprowadzono pomiary obciążenia uczniów ciężarem tornistrów/plecaków. W sumie, w ramach badania, zważono 1619 uczniów klas I-VIII i tyle samo tornistrów/plecaków. Tornistry/plecaki ważono z całą zawartością. Z uwagi na brak uregulowań prawnych dotyczących wagi tornistra/plecaka szkolnego, który jest podstawowym atrybutem każdego ucznia przyjęto, i nadal przyjmuje się, iż jego ciężar nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała dziecka (norma niska - 10%, norma wysoka - 15%). Stwierdzono, iż w przypadku 38% zbadanych uczniów ciężar tornistra/plecaka nie przekraczał 10% ich masy ciała. W przypadku 43% uczniów ciężar ich tornistrów/plecaków mimo przekroczenia przyjętej niskiej normy 10% wagi ciała nie przekroczył jednak normy wysokiej tj. 15%. Pozostałe 19% uczniów nosiło tornistry/plecaki, których ciężar przekraczał 15% ich masy ciała. Najcięższy tornister ważył 9,8 kg (przy wadze ucznia 65,3 kg).


W minionym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podczas kontroli placówek szkolnych sprawdzano również czy w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewniono uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych. Z zebranych danych wynika, iż 100% skontrolowanych w 2019r. szkół spełniło dyspozycje § 4a Dz.U. 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn.zm.


Mimo zapewnienia uczniom w pomieszczeniach szkoły lub placówki miejsc
na pozostawienie części podręczników i przyborów szkolnych prawie 1/5 dzieci objętych badaniem nosiła zbyt ciężkie tornistry/plecaki. Aby dziecko nie uginało się pod ciężarem szkolnego tornistra/plecaka ważna jest współpraca szkoły z rodzicami i dziećmi celem wypracowania metod i sposobów na zminimalizowanie ciężaru tornistra/plecaka. Nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów/plecaków jest niezwykle istotny. Kluczowy jest również sam wybór tornistra/plecaka szkolnego. Problem dotyczący niewłaściwie wybranego, źle zapakowanego i nieodpowiednio noszonego tornistra/plecaka winien być omawiany także z uczniami.

W roku 2020 nadal prowadzone będą systematyczne pomiary obciążenia uczniów ciężarem tornistrów/plecaków. Po przeprowadzonych obliczeniach wyników pomiarów, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna przekazuje szkołom szczegółowe wyniki badań, celem ich wykorzystania podczas pracy z uczniami i rodzicami.

 Źródło: PSSE Racibórz

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności - rzecznik
jpg 2020-02-18 plakat-A2-lekki-tornister.jpg
ilość pobrań: 261
plakat-A2-lekki-tornister.jpg 325.1KB zobacz

do góry