Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Nowoczesne Centrum Przesiadkowe w Raciborzu stanie się (..)

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe w Raciborzu stanie się faktem. Umowa podpisana!

2026-04-29

W dniu 29 kwietnia 2026 r., Prezydent Miasta Raciborza Jacek Wojciechowicz podpisał umowę z wykonawcą na realizację kluczowej inwestycji transportowej pn. "Budowa Centrum Przesiadkowego w pobliżu dworca PKP przy ul. Pocztowej w Raciborzu".

Wykonawcą zadania, wyłonionym w trybie zamówienia publicznego, została firma GRUPA GRAND Sp. z o.o. Inwestycja o wartości 12 832 760,97 zł, z czego 85% kwoty stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca odpowiada zarówno za przygotowanie pełnej dokumentacji, jak i same prace budowlane.

Co zmieni się na ul. Pocztowej?

W ramach inwestycji powstaną m.in.:

  • 8-segmentowy system automatycznego parkowania, który pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni (łącznie 96 miejsc parkingowych).
  • Stacja ładowania rowerów miejskich wraz z parkingiem dla rowerów.
  • Stacja ładowania samochodów elektrycznych, z wydzielonymi miejscami do parkowania.
  • Nowa zatoka/przystanek komunikacji miejskiej z wiatami typu „zielony dach”, nowoczesna toaleta publiczna oraz zewnętrzna klatka schodowa z windą panoramiczną, ułatwiająca dostęp do peronów.
  • Brakujące odcinki ścieżek rowerowych, mające na celu zachowanie ciągłości trasy.
  • Intuicyjne oznakowanie, nowoczesne oświetlenie oraz zagospodarowanie zieleni (trawniki dywanowe i nasadzenia ozdobne).

Centrum Przesiadkowe będzie obiektem samowystarczalnym energetycznie w dużym stopniu dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp oraz magazynom energii. Projekt uwzględnia również system retencji wody deszczowej z podziemnymi zbiornikami o pojemności min. 20  , która posłuży do automatycznego nawadniania okolicznej zieleni.

– To inwestycja, która nie tylko uporządkuje przestrzeń wokół dworca, ale przede wszystkim realnie ułatwi życie mieszkańcom i podróżnym. Stawiamy na transport zintegrowany, ekologię i najwyższy standard dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Prezydent Miasta, Jacek Wojciechowicz.

Budowa Centrum Przesiadkowego ma na celu stworzenie węzła integrującego różne środki transportu, co umożliwi sprawną i ekologiczną wymianę pomiędzy komunikacją publiczną, rowerową, pieszą oraz indywidualną. Inwestycja wpisuje się w założenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Subregionu Zachodniego, odpowiadając na zidentyfikowane potrzeby i wyzwania związane z poprawą dostępności transportowej i ograniczeniem emisji zanieczyszczeń.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

Inwestycja musi być realizowana zgodnie z rygorystyczną zasadą DNSH (Do No Significant Harm), co gwarantuje, że przedsięwzięcie nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne.

UE

3 zdjęcia

Podpisanie umowy na budowę Centrum Przesiadkowego

3 zdjęcia
do góry