• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Strefa rośnie. Inwestycyjny boom na terenach po cukrowni

Strefa rośnie. Inwestycyjny boom na terenach po cukrowni

2021-04-20

Blisko 10 ha powierzchni, 7 działek, 7 inwestorów, 4 i pół miliona złotych wpływu do kasy miasta ze sprzedaży nieruchomości, ok. 150 miejsc pracy. Tak w liczbach przedstawia się tzw. nowa miejska strefa gospodarcza przy ul. 1 maja. Na terenie po zlikwidowanej w 2008 roku cukrowni powstają nowe hale i obiekty przemysłowe. Jednym z inwestorów jest spółka Polska Ekologia – producent kompleksowych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii. Z jej prezesem Romualdem Kalyciokiem spotkał się dziś prezydent Dariusz Polowy.


Teren po cukrowni miasto pozyskało w 2015 roku. Pierwsze nieruchomości sprzedano już w 2016 r. Dzięki zintensyfikowanym działaniom, szczyt sprzedaży nastąpił w latach 2018-2020. Łączna kwota, którą uzyskano po rozstrzygnięciu poszczególnych przetargów to 4 570 255,00 zł.

Siedmiu inwestorów zdecydowało się zainwestować tu w nowe hale produkcyjne i magazynowe. Są to firmy:

1.    Armex Automatyka Sp. z o.o. – automatyka przemysłowa, produkcja urządzeń mających na celu automatyzację procesów produkcyjnych,
2.    Hills Sp. z o.o. – produkcja systemów zabezpieczeń ładunków w tym pasów transportowych i zawiesi pasowych,
3.    AMG Railing Sp. z o.o. – spółka jest częścią holenderskiego holdingu AMG Railing Group B.V. specjalizuje się w produkcji balustrad systemowych całoszklanych,
4.    Polska Ekologia Sp. z o.o. – producent kompleksowych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii. Spółka zakupiła teren pod budowę hali magazynowej,
5.    Hermon Sp. z o.o. –   uważana za jedną z najszybciej rozwijających się firm na rynku części zamiennych. W związku z dynamicznym rozwojem i perspektywami przedsiębiorstwa zakupiła miejski teren na którym zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy hali produkcyjnej,
6.    DK Glass Damian Kłosek – obróbka szkła w procesie produkcji m.in. balustrad, drzwi, luster czy kabin prysznicowych,
7.    Zakład Masarski Seget Sp. j.  – produkcja wyrobów mięsnych.



Na podstawie informacji pozyskanych od inwestorów przewidujemy, że po zakończonym procesie inwestycyjnym na tzw. strefie przy 1 maja funkcjonować będzie od ok. 150 do nawet 200 miejsc pracy. Czterdzieści z nich utworzyła Polska Ekologia – jedna z już funkcjonujących tutaj firm.

Z perspektywy czasu możliwość zagospodarowania tego terenu dla spółki Polska Ekologia jest bardzo korzystna ze względu na to, że mamy dostęp do miejsca, które było wcześniej niezagospodarowane i mogliśmy je zabudować według własnego planu i które spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowo korzystna wydaje się lokalizacja ze względu na możliwości połączenia z drogami mającymi powstać w najbliższym czasie, jak choćby połączenie Racibórz-Pszczyna, które ułatwi nam dystrybuowanie naszych produktów - mówi nam Romuald Kalyciok Prezes Zarządu Polka Ekologia Sp. z o.o.

Rola miasta  


- Warto mieć świadomość, że choć zadaniem gminy nie jest tworzenie nowych miejsc pracy to już tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zdecydowanie do takich zadań należy. Dla mnie – byłego przedsiębiorcy – kluczowe jest partnerskie i poważne podejście do inwestorów. Realizuję tę obietnicę nie tylko polityką otwartych drzwi mojego gabinetu ale przede wszystkim intensywną pracą referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora. Liczą się oczywiście skuteczne działania w pozyskaniu inwestorów na tereny inwestycyjne. Nie mniej istotne jest wytyczanie kierunków rozwoju. Trwają prace nad strategią miasta i nowym programem Wspierania Przedsiębiorczości – przypomina prezydent Dariusz Polowy.



Miasto Racibórz postrzegane jest jako zdecydowany lider w zakresie przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestora. W ubiegłym roku na zaproszenie Związku Miasta Polskich prezentowaliśmy podczas Forum Rozwoju Lokalnego nasze działania jako przykład dobrych praktyk w samorządzie.

Nowe tereny inwestycyjne


Pomimo, że Miasto sprzedało już wszystkie nieruchomości przy ul. 1 maja, a wcześniej przy ul. B. Lasoty (o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego pod produkcję, składy i magazyny), to dysponujemy jeszcze takimi nieruchomościami przy ul. Cecylii i Gospodarczej. Na tym terenie, również cieszącym się dużym zainteresowaniem pozostały dwie nieruchomości. Ponadto w ofercie miasta znajdują się działki zlokalizowane m.in. przy ul. Głubczyckiej, Grunwaldzkiej czy Brzozowej o różnorodnym przeznaczeniu.



Co istotne trwają prace nad wyodrębnieniem kolejnych kompleksów terenów inwestycyjnych. – W związku z budową odcinka drogi Racibórz – Pszczyna, wręcz naturalne jest przygotowywanie takich terenów właśnie w jej sąsiedztwie - w rejonie ulicy Bartka Lasoty i Mikołowskiej. Pozyskaliśmy już tereny sąsiadujące z naszymi nieruchomościami. Pracujemy nad nową ofertą dla inwestorów w tej lokalizacji. – informuje prezydent Dariusz Polowy.



do góry