Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 17 luty 2017

WIECZÓR POLSKI

Miejsce:
Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA ul. Londzina 38
Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

 Wstęp wolny.

Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

Miejsce:
EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Data:
2016-12-01 do 2017-02-23

Konkurs wiedzy z dwóch pierwszych tomów cyklu „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera:

  • „Więzień labiryntu”
  • „Próby ognia”

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 23 lutego o godz. 16.00 w bibliotece przy Kasprowicza 12.

WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-01-05 do 2017-02-28

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…

Wszystko… jest liczbą

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ach, ta Astrid Lindgren!”

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-01-09 do 2017-03-10

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z wybranym bohaterem powieści Astrid Lindgren. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” „Muminki” Tove Jansson

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-01-09 do 2017-03-15

Pytania konkursowe pochodzić będą z książek Tove Jansson:

- „W dolinie Muminków”

- „Lato Muminków”.

Uczestnikiem konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 15 marca. Konkurs odbędzie się 18 marca o godz. 10.00 w EURECE. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy „Dzieci z Bullerbyn”

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-01-09 do 2017-03-10

Konkurs wiedzy z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 16.00 w EURECE.

„DYPLOMY 2016” – wystawa pt. "Dyplomy 2016" na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Miejsce:
Zamek Piastowski ul. Zamkowa
Data:
2017-02-03 do 2017-02-24

„DYPLOMY 2016” - to wyróżnione prace siedmiu absolwentów Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu oraz PWSZ w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczymy prace: Moniki Bugli, Małgorzaty Kossakowskiej, Alicji Świerczyńskiej, Doroty Kondoł, Małgorzaty Piątkowskiej, Wandy Zaremby oraz Jakuba Anzela. Kuratorami wystawy są: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu i dr hab. Marek Szymański, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Monika Bugla – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu. Studentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach. Uczestniczka kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywczyni Grand Prix w II Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych: „Twórczość Młodych – Odbicie Istnienia 2011” w Gdyni. Praca dyplomowa: „Sensualna cielesność. Trzy równoległe cykle prac: malarski, graficzny i kreowany w warsztacie szkła artystycznego”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Kossakowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Fotograf, stylista, grafik. Inspiruje się twórczością słynnych malarzy oraz wydarzeniami z własnego życia, pisze swój pamiętnik fotografią. Praca dyplomowa: „Skorupa – portret psychologiczny człowieka współczesnego”. Promotor: prof. Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Alicja Świerczyńska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Raciborzu. Obecnie studentka grafiki na krakowskim UP. Fotograf. Od 2013 roku związana ze Studenckim Kołem Naukowym Fotografii Artystycznej FOTON przy PWSZ w Raciborzu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. W swoich pracach zestawia m. in. nieprzewidywalność materii z kruchością ludzkiego życia oraz przypadku, które nim rządzi. Praca dyplomowa: „Kruchość życia – cykl portretów fotograficznych”. Promotor: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Recenzent: dr hab. Franciszek Nieć, prof. PWSZ w Raciborzu.

Dorota Kondoł – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: techniki malarskie i projektowanie witrażu na PWSZ w Raciborzu.
Praca dyplomowa: „Dyskretna eschatologia. Cykl obrazów ukazujących realia zakładu pogrzebowego bez eksponowania jego roli”. Promotor: prof. Kazimierz Cieślik, Recenzent: dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Małgorzata Piątkowska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Obecnie prowadzi Galerię Sztuki „Siedlisko” przy Krynickim Centrum Kultury. Praca dyplomowa: „Las”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Wanda Zaremba – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Nowym Sączu. Dyplom stał się dla niej okazją do eksperymentów artystycznych, a także korzystania w pracach niekonwencjonalnych technik i materiałów. Praca dyplomowa: „Mikroświaty”. Promotor: Krzysztof Tomalski, Recenzent: dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Jakub Anzel – absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności: cyfrowa kreacja obrazu na PWSZ w Nowym Sączu. Autor projektów graficznych, multimedialnych i internetowych. W jednej z prac wykorzystał sto sześć kwadratowych ruchomych elementów: części wprawiane w ruch przez odbiorcę – stają się i jego dziełem. Praca dyplomowa: „Pola”. Promotor: prof. Andrzej Szarek, Recenzent: Grzegorz Sztwiertnia, prof. PWSZ w Nowym Sączu.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H