• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 02.09.2017

Wystawa fotografii „MASKI pamięci emocji”

miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 09. 2017 do 26. 09. 2017
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Ekspozycja „MASKI pamięci emocji” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zbliżenie” autorstwa młodych fotografików z Klubu Miłośników Fotografii „Zoomik” z Radzynia Podlaskiego oraz ich opiekuna Janusza Wlizło. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym. Wystawę można oglądać od 1 do 26 września w Galerii GAWRA przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach otwarcia biblioteki.

VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Raciborza w Scrabble pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Raciborskiego

miejsce: Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21, 47-400 Racibórz
data: 2. 09. 2017 do 3. 09. 2017
godzina: 11:00
kategoria: Ogólne

Harmonogram:
I dzień: Sobota, 2 września (8 rund) 11:00 — rozpoczęcie turnieju
14:00-15:00 — przerwa obiadowa 20:00 — zakończenie gier
II dzień: Niedziela, 3 września (5 rund) 9:30 — rozpoczęcie drugiego dnia rozgrywek 14:30 — rozdanie nagród i zakończenie turnieju

Przewidujemy nagrody pieniężne i rzeczowe

Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie, która w Polsce zbiera coraz szersze grono zwolenników promując przy okazji piękno ojczystego języka. Przyjdź więc i Ty, sprawdź swoje umiejętności oraz zdobądź atrakcyjne nagrody!

NARODOWE CZYTANIE - WESELE Stanisława Wyspiańskiego w ramach POŻEGNANIA LATA

miejsce: Przystań Kajakowa przy Odrze
data: 2. 09. 2017
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

,,WESELE'' Stanisława Wyspiańskiego jest  lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku.

 

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

 Na raciborskiej przystani kajakowej o godzinie 18.00 rozpoczniemy wspólne czytanie lektury. Każdy uczestnik (słuchający i czytający) otrzyma pamiątkowy dyplom. Będzie również możliwość odbicia pieczątki Narodowego Czytania 2017 we własnej książce.

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Spektakl „Wesele” Teatru Wodzisławskiej Ulicy w ramach Narodowego Czytania

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza
data: 2. 09. 2017
godzina: 19:00
kategoria: Ogólne

W najbliższą sobotę 2 września o godz. 19.00, w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania, raciborska biblioteka zaprasza na spektakl „Wesele” w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat niewymagający specjalnych rekomendacji - arcydzieło, którego premiera odbyła się na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie w 1901 r. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Przypomnijmy, że tegoroczna lektura została wybrana w drodze głosowania przez internautów. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

- Jak co roku, otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich naszych czytelników do przyniesienia prywatnych egzemplarzy „Wesela” – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Spektakl zostanie wystawiony w sobotę 2 września o godz. 19.00 przy ul. Kasprowicza 12. Serdecznie zapraszamy!

Spektakl "Wesele" w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 2. 09. 2017
godzina: 19:00
kategoria: Biblioteka
W sobotę 2 września cała Polska czytała „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Narodowe Czytanie, jak co roku włączyła się raciborska biblioteka, która tym razem zaprosiła na spektakl w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Głośnym okrzykiem „Wesele!” i barwnym korowodem pary młodej i gości rozpoczęło się w sobotni wieczór w raciborskiej bibliotece, podobnie jak sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach, najbardziej znane polskie wesele. W pięknych strojach, z muzyką na żywo i barwnymi kreacjami aktorskimi… Teatr Wodzisławskiej Ulicy potwierdził, że najlepiej czuje się w klasyce! Przez prawie dwie godziny raciborska publiczność mogła podziwiać wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z finałowym chocholim tańcem. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat niewymagający specjalnych rekomendacji, dlatego chętnych przypomnienia sobie dramatu Wyspiańskiego i zdobycia okolicznościowej pieczęci Narodowego Czytania nie brakowało! - „Weselem” zamykamy Letni Teatr na Schodach, ale zapewniamy że Teatr Wodzisławskiej Ulicy powróci za rok ze swoim najnowszym spektaklem „Balladyną” – podsumowała Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.Galeria - Wesele-Narodowe Czytanie 02.09.2017

Swing Pigs & Madalena João koncert w ramach POŻEGNANIA LATA

miejsce: Przystań Kajakowa przy Odrze
data: 2. 09. 2017
godzina: 20:00
kategoria: Ogólne

Swing Pigs to słowiański dziesięciostrunowy  duet, na szalonych skrzypcach gra Rosjanin Alexey Aslamas, a na żywiołowej gitarze Słowak  Samuel Pauč.

W ich repertuarze znajdziemy klasykę, swing, blues, soul, jazz    i folklor, wszystko okraszone słowiańskim duchem. Zespołowi towarzyszyć będzie wokalistk Madalena João o afrykańskich korzeniach. Laureatka wielu konkursów i telewizyjnych programów, ambasadorka UNICEF-u, współpracująca zarówno z filharmonią, jak i z teatrem w musicalu „Hair”. Śpiewa w stylu pop, soul, RnB, funky, reggae, jazz i swing.

do góry