• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 20.10.2017

Kurs komputerowy Internet 55+

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 11. 09. 2017 do 23. 10. 2017
godzina: 12:00
kategoria: Biblioteka
Konto na Facebooku, zakupy w sieci i rozmowa z wnukiem na Skype w jesieni wieku? Czemu nie?! Ruszyła kolejna edycja bezpłatnego kursu komputerowego „Internet 55+” organizowanego przez Bibliotekę w Raciborzu! W kursie biorą udział osoby po 55. roku życia, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem lub chcą utrwalić zdobyte już umiejętności. W ramach trwającego 7 tygodni szkolenia seniorzy między innymi poznają podstawy obsługi komputera, nauczą się pisać w edytorze tekstu, obsługiwać program do obróbki zdjęć Picasa, założą własną skrzynkę e-mailową i konto na Facebooku, poznają praktyczne udogodnienia, jakie daje Internet i nauczą się korzystać z czytników e-booków. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 26. 09. 2017 do 24. 11. 2017
kategoria: Ogólne

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Dni Filmu Niemieckiego

miejsce: RCK DK Strzecha ul. Londzina
data: 18. 10. 2017 do 21. 10. 2017
kategoria: Ogólne

BUDO GALA

miejsce: SP 15 przy ul. Słowackiego 48
data: 20. 10. 2017 do 22. 10. 2017
kategoria: Ogólne

Klub gier planszowych

miejsce: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 20. 10. 2017
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Kolejne spotkanie nowopowstałego klubu gier planszowych za nami! Ponownie dopisała frekwencja a w ruch poszły m.in. gry „Domek”, „Wazabi”, „Dobble”, „Jenga”, „Sabotażysta” czy „Prawo dżungli”. Klub Gier Planszowych powstał z myślą o pasjonatach tej formy rozrywki, którzy chcą kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy i takich, którzy lubią grać, ale nie zawsze mają a kim. EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, w której odbywają się spotkania, posiada już pokaźny zbiór planszówek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście na spotkania można także przynieść swoją ulubioną planszówkę i zagrać w nią z innymi uczestnikami.Galeria - Zagrajmy razem 20.10.2017

„Pograjmy razem!” Spotkanie klubu gier planszowych

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 20. 10. 2017
godzina: 15:00 - 18:00
kategoria: Ogólne

Lubisz gry, a nie masz z kim grać? Chcesz kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy – niekoniecznie siedząc przed TV lub komputerem? Te spotkania są dla Ciebie! Organizator zapewnia pokaźny zbiór planszówek, ale oczywiście każdy może przynieść ze sobą ulubioną grę.

Filmy pod specjalnym nadzorem

miejsce: Regionální Knihovna Karviná, Centrum 16
data: 20. 10. 2017
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
W ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017, grupa czytelników raciborskiej biblioteki wzięła udział w piątkowy wieczór w bibliotece w czeskiej Karwinie (Regionální Knihovna Karviná) w spotkaniu z krytykiem filmowym Maciejem Robertem i projekcji filmu „Postrzyżyny”. Maciej Robert – poeta, krytyk filmowy i literacki, autor książki „Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Hrabala” na początku dokonał krótkiego przeglądu filmów Hrabala i Menzla, wdając się przy okazji w ciekawą rozmowę z czeską publicznością na temat fenomenu popularności Hrabala w Polsce i tego, jak w Czechach jest postrzegany kontrowersyjny Jíři Menzel, szczególnie w kontekście niechlubnego wydarzenia na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Jednak najwięcej uwagi Maciej Robert poświęcił filmowi „Postrzyżyny”, którego projekcja miała miejsce właśnie tego wieczoru. Krytyk wskazał na wątki autobiograficzne Hrabala w książce i filmie, zaznaczył że film jest swoistym hołdem obu twórców dla starych, dobrych czasów i dokonał krótkiej charakterystyki głównych bohaterów – Maryški i Francina. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania wzięli udział w projekcji kultowego filmu „Postrzyżyny” z 1980 roku w reżyserii Jířego Menzla i scenariusza Bohumila Hrabala. „Filmy pod specjalnym nadzorem” to jedno z czterech działań realizowane przez biblioteki w Raciborzu i czeskiej Karwinie w ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”. - Już jutro zapraszamy do biblioteki przy Kasprowicza 12 na konferencję naukową „Hrabal. Jaki był naprawdę?”, w której wezmą udział znakomici prelegenci – Joanna Maksym Benczew, Tomáš Mazal i Jakub Pacześniak – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.Galeria - Filmy pod specjalnym nadzorem / Karvina 20.10.2017
do góry