Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 08 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi-sptkanie w WiCN

Miejsce:
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
Godzina:
10:00
Data:
2017-11-08 do 2017-11-08

8 listopada, Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa zorganizowała dla podopiecznych Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych spotkanie pod hasłem ”Najpiękniejsze miejsca na Ziemi”.

Jegouczestnicy wybrali się na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych miejscach na całym świecie. Zwiedzili m.in.: Piramidę Cheopsa, Wielki Mur Chiński, Tadź Mahal, Koloseum, Wielki Kanion czy Tęczowe Góry. Przekonali się, że Polska też może pochwalić się pięknymi miejscami jak np.: Kopalnią Soli w Wieliczce, Zamkiem w Malborku, Przełomem Dunajca czy Zamkiem Czocha w którym nakręcono wiele cenionych filmów.

Na zakończenie spotkania uczestnicy z wielką ciekawością obejrzeli książki o zabytkach architektury, zamkach, cudach natury, dostępne w raciborskiej bibliotece.

Drobinki nieśmiertelności - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem

Miejsce:
MiPBP w Raciborzu Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-08 do 2017-11-08

Jakub Ćwiek – jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastyki młodego pokolenia, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, animator kultury i scenarzysta po raz kolejny spotkał się ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece.

Kamper a na jego pokładzie 8-osobowa grupa „wariatów” – m.in. pisarz, reżyser, fotografka, bloger i zawodowy kierowca. Podróż Od Bangor w stanie Maine przez Nowy Jork, Baltimore, Boston, Providence aż po Filadelfię. Spotkania z kultowymi postaciami świata popkultury – Stephenem Kingiem, czarownicami z Salem (których notabene było mniej niż w rodzinnym mieście pisarza-Głuchołazach!), Edgarem Allanem Poe czy Rocky’m Balboa… Tak powstała najnowsza, wydana we wrześniu br. powieść Jakuba Ćwieka – „Drobinki nieśmiertelności” - podparta licznymi przykładami odpowiedź na najczęściej zadawane pisarzom pytanie, czyli skąd czerpią pomysły. Tym razem źródłem inspiracji dla Jakuba Ćwieka były miejsca i zdarzenia związane z jego popkulturową podróżą przez Stany Zjednoczone.

Czego boi się Ćwiek? Co go inspiruje? Czym jest „skrót” i czy czytelnik znajdzie Głuchołazy w książkach pisarza? W trakcie spotkania w Raciborzu, autor zbioru opowiadań „Kłamca” chętnie odpowiadał także na liczne pytania a także podzielił się z publicznością barwnymi historiami z dzieciństwa.

Książki Jakuba Ćwieka, w tym najnowszą „Drobinki nieśmiertelności” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyskusyjnego Klubu Książki.

Galeria - Ćwiek Jakub 08.11.2017
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H