Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 09 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Rezerwat Łężczok - prelekcja w WiCN

Godzina:
10:00
Data:
2017-11-09 do 2017-11-09

9 listopada w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej, w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej odbyła się prelekcja dotycząca Rezerwatu Łężczok, w której wzięli udział uczniowie klas siódmych SP 4 w Raciborzu.

Zajęcia przeprowadziła pani Maria Bajsarowicz - zastępca kierownika Szkółki Kontenerowej w Nędzy. Pani Bajsarowicz, z zawodu leśnik, przedstawiła zgromadzonym uczniom historię rezerwatu oraz omówiła formy ochrony przyrody, którym podlega flora i fauna w rezerwacie. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć zdjęcia różnych drzew, kwiatów oraz ptaków zasiedlających teren rezerwatu. Ponadto w trakcie zajęć prelegentka odtworzyła nagrania odgłosów ptaków zamieszkujących ten teren.

 

Warsztaty plastyczne „Sam zrobię...papierowa jesień"

Miejsce:
Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
Godzina:
15:00
Data:
2017-11-09 do 2017-11-09

„Sam zrobię…papierową jesień” – to kolejny z warsztatów plastycznych, zorganizowanych w listopadzie w Filii Publiczno-Szkolnej nr 3 w Ocicach.

Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali krótkich wierszyków o jesieni a następnie, korzystając z metody „book-art” zaczęli tworzyć papierowe jeże ze starych książek. Book art to specyficzna dziedzina sztuki, która polega na zginaniu kartek w książce w ten sposób, by uzyskać trójwymiarową artystyczną kompozycję.

Uczestnicy warsztatów doskonale poradzili sobie z nową techniką a gdy zwierzaki były już gotowe – zaczęli wykonywać piękne, kolorowe liście origami, które posłużyły jako ozdoba jeżyków. Kilka z wykonanych jeży można podziwiać w siedzibie biblioteki w Ocicach.

 

 

Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H