Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 10 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Bal Jesieni w Ocicach

Miejsce:
Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
Godzina:
11:00
Data:
2017-11-10 do 2017-11-10

Jesień na dobre zagościła w bibliotece w Ocicach... Po tym, jak dzieci stworzyły piękne jesienne kompozycje „book-art” – przyszedł czas na jesienny bal.

10 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 zorganizowano „Bal jesieni”, na którym nie mogło zabraknąć spotkania z książką. Przedszkolaki wysłuchały wierszyków o tematyce jesiennej, pobawiły się wierszowankami-rymowankami a następnie wykonały śliczne, kolorowe prace metodą frotażu. Dzięki temu powstały magiczne, wielobarwne obrazki, przedstawiające jesienne liście.

Oczywiście jak przystało na bal, nie zabrakło też tanecznych szaleństw. Zabawa była niezwykle udana a kolorowe prace tak się spodobały starszym dzieciom, że same wykonały równie piękne rysunki, które zostały wyeksponowane w bibliotece.

 

Galeria - F3 Bal jesieni_2017-11-10

Racibórz prozą zaczarowany – finał konkursu

Miejsce:
Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-10 do 2017-11-10

Rozstrzygnięto konkurs „Racibórz prozą zaczarowany”

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” organizowanego przez  bibliotekę i Urząd Miasta Racibórz. 10 listopada przy Kasprowicza 12 ogłoszono wyniki a dla laureatów, uczestników i gości zaśpiewał zespół Frelki.

Na konkurs wpłynęło 16 prac, z czego 2 prace zdyskwalifikowano z uwagi na niespełnienie kryteriów zawartych w Regulaminie. Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs miał 72 lata a najmłodszy 15. W konkursie jednak najbardziej liczył się pomysł na oryginalną fabułę, tym razem, w związku z obchodami 800-lecia nadania praw miejskich, nawiązującą do bogatej historii Raciborza.

Tradycyjnie, prace wpłynęły z całej Polski: Częstochowy, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wieliczki, Zabełkowa, Ząbków, Głubczyc, Łodzi, Morawicy, Koła, pobliskiego Baborowa i Borucina oraz oczywiście z Raciborza.

Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, dr Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu i Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN – Krzysztof Rejmer – „Lament Meluzyny albo spowiedź kamiennej głowy”

II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Sławomir Hanak – „Figurka z miśnieńskiej porcelany”

III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Wojciech Kowalski – „Głód”

Wyróżnienia książkowe otrzymały: Agnieszka Polaczyk – „Wety zemsta doprawiane” i Agnieszka Drobna – „W Raciborzu – w pobliżu Strzechy”.

Nagrody wręczyła dyrektor biblioteki Małgorzata Szczygielska. Zapewniła wszystkich o kontynuacji konkursu w przyszłości. Chętni mogą przeczytać prace wszystkich nagrodzonych osób na stronie internetowej biblioteki: www.biblrac.pl. Do wglądu jest również komentarz do prac napisany przez dr Janusza Nowaka, uzasadniający werdykt jury.

Spotkanie umilił koncert raciborskiego zespołu Frelki ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu pod kierunkiem Aleksandry Fleger, który zaprezentował się w lokalno-patriotycznym repertuarze. W bibliotece barwnie ubrane Frelki wyśpiewały m.in. „Jeno mi w tym Raciborzu”, „Na tym raciborskim moście” i „Wele Raciborza”.

Galeria - Racibórz Prozą Zaczarowany

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H