Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 14.11.2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 26. 09. 2017 do 24. 11. 2017
kategoria: Ogólne

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

miejsce: Muzeum ul. Gimnazjalna 1
data: 27. 10. 2017 do 31. 12. 2017
kategoria: Ogólne

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

miejsce: Biblioteka ul. Kasprowicza 12
data: 1. 11. 2017 do 22. 11. 2017
kategoria: Ogólne

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Nagroda Animatora Kultury dla Marii Machowskiej

miejsce: Dom Kultury
data: 14. 11. 2017
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
14 listopada w Domu Kultury „STRZECHA” odbyło się uroczyste wręczenie nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W gronie nagrodzonych znalazła się Maria Machowska – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, która odebrała nagrodę w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa. Maria Machowska pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu od 1981 roku. Pierwsze dwa lata pracy poświęciła bezpośrednio obsłudze czytelników, natomiast od 1983 roku do dzisiaj pełni funkcję kierownika Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Parafrazując znane powiedzenie o królu Kazimierzu Wielkim, można śmiało stwierdzić, że Pani Machowska zastała katalog raciborskiej biblioteki papierowy a zostawi… komputerowy. Komputeryzacja procesów bibliotecznych w raciborskiej bibliotece rozpoczęła się w 2000 roku w Dziale Gromadzenia właśnie pod kierownictwem Marii Machowskiej. Aby nadążyć za zmianami, Pani Machowska, mimo ukończenia wyższych studiów w zakresie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Wrocławskim, na bieżąco uzupełnia swoje kwalifikacje. Od dwóch lat realizuje również cieszące się dużym zainteresowaniem zamówienia czytelników dokonywane poprzez usługę Zaproponuj tytuł na stronie internetowej biblioteki. Warto także podkreślić wkład Pani Machowskiej w odbudowę księgozbiorów dwóch filii bibliotecznych, które zostały całkowicie zniszczone w trakcie powodzi w 1997r. Maria Machowska zawsze chętnie włącza się w akcje promujące czytelnictwo. Od lat bierze udział w imprezach cyklicznych dla dzieci takich jak: Noc z Andersenem, Lato z biblioteką czy Urodziny Kubusia Puchatka. Inicjuje i obsługuje liczne spotkania autorskie oraz wernisaże wystaw w bibliotecznej Galerii GAWRA oraz chętnie przygotowuje pytania do powiatowych konkursów literackich. W 2013 roku została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Uroczystość wręczania nagród Prezydenta uświetnił występ zespołów Raciborskiego Centrum Kultury.  Galeria - Nagroda Animatora Kultury dla Marii Machowskiej
do góry