Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 15 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Filmowa Noc w Bibliotece

Miejsce:
Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Godzina:
16:00
Data:
2017-11-15 do 2017-11-15

Kamera! Akcja! Za nami kolejna, pełna atrakcji Noc w bibliotece - popularna impreza cykliczna, w trakcie której biblioteka nie zasypia a na wytrwałych gości czekają liczne atrakcje. Tym razem raciborzanie bawili się w filmowym klimacie a gwiazdą wieczoru był Olgierd Łukaszewicz.

Niezapomniany Albercik w „Seksmisji”, Ślązak w „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie”, namiętny kochanek w „Dziejach grzechu” czy tragiczny generał Nil… Olgierd Łukaszewicz, pokazując w trakcie wieczoru w bibliotece unikatowe zdjęcia, zabrał liczną publiczność w osobistą, wciągającą podróż po polskiej kinematografii, wspominając swoje najsłynniejsze role, perypetie z planów filmowych i spotkania ze znakomitymi aktorami. Ale nie tylko… Aktor chętnie opowiadał także o dzieciństwie spędzonym na Śląsku, ukochanej piastunce czy kotku, zachęcając jednocześnie i odsyłając swoich czytelników do wydanej w 2016 roku autobiografii aktora „Seksmisja i inne moje misje”, którą można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Na koniec gość biblioteki uraczył raciborzan kilkoma wierszami Josepha von Eichendorffa w oryginale, czym zdradził swoją doskonałą znajomość języka niemieckiego.

Spotkanie z Łukaszewiczem poprzedził kiermasz rękodzieła, wypieków i książek z udziałem Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu, Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, Stowarzyszenia PERSONA, Cukierni A. Wyleżoł z Bieńkowic oraz Księgarni SOWA.

- Goście, którzy odwiedzili wczoraj bibliotekę mogli także liczyć na darmową kartę biblioteczną, nowości książkowe, filmowe i muzyczne oraz 80% mniejszą karę za przetrzymane zbiory – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - Noc filmowa w Bibliotece
Pliki do pobrania

Filmowa Noc w Bibliotece: spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-15 do 2017-11-15

Olgierd Łukaszewicz – aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z roli Gabriela Basisty z „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, Alberta Starskiego z „Seksmisji” Juliusza Machulskiego czy Augusta Emila Fieldorfa z „Generała Nila” Ryszarda Bugajskiego. W 2016 roku Wydawnictwo Literackie wydało autobiografię aktora „Seksmisja i inne moje misje”.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klub Malucha: Jadą, jadą misie

Miejsce:
Filia nr 2 Ostróg
Godzina:
9:00
Data:
2017-11-15 do 2017-11-15

Bohaterem listopadowego spotkania w Klubie Malucha był… miś. Z tej okazji wszyscy mali goście przybyli do biblioteki na Ostrogu ze swoimi ukochanymi pluszakami.

Na początku Ewcia, Zuzia, Lenka, Simon i Florek prezentowali swoje misie podczas wesołych pląsów. Następnie dzieci ubrały misia Uszatka, tak aby mógł się udać na jesienny spacer, ułożyły puzzle z misiami i wysłuchały historyjki o misiu łakomczuszku. Na zakończenie spotkania maluchy otrzymały papierowe czapeczki oraz odznaki „Przyjaciel misia”.

Następne, mikołajkowe spotkanie w Klubie odbędzie się 6 grudnia o godz. 9.00.

Galeria - Klub Malucha
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H