Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 20 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

W krainie złotego smoka - slajdowisko podróżnicze

Miejsce:
Filia Nr 10 Markowice
Godzina:
16:30
Data:
2017-11-20 do 2017-11-20

20 listopada czytelnicy Filii Publiczno-Szkolnej w Markowicach wyruszyli w wirtualną podróż do „krainy złotego smoka”. Przewodnikiem grupy była czytelniczka Pani Łucja Bugiel, która na co dzień pracuje jako księgowa.

Łucja Bugiel z pasją opowiadała o swojej podróży po Chinach, pokazując zdjęcia m.in. Wielkiego Muru-potężnej budowli wzniesionej przez dynastię Qin ponad 2000 lat temu, w celu ochrony Państwa Środka przed atakami ludów mongolskich i tureckich, Świątynię Niebios, Zakazane Miasto czy muzeum Terakotowej Armii.

Ciekawostką była opowieść o wrażeniach z przejażdżki "latającym pociągiem" Maglev, osiągającym prędkość 431 km/h. Na koniec Pani Łucja opowiedziała o kuchni chińskiej, omawiając poszczególne potrawy, z których wszystkich szczególnie zainteresowało danie z kwiatu lotosu.

Galeria - Chiny, slajdowisko F10
Pliki do pobrania

Uczestnicy projektu „Łączy nas książka” z wizytą w Krakowie

Miejsce:
Kraków
Godzina:
17:00
Data:
2017-11-20 do 2017-11-20

To już prawie finał projektu „Łączy nas książka” realizowanego przez raciborską bibliotekę przy współpracy m.in. z Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów. W poniedziałek 20 listopada grupa wybrała się do Opery Krakowskiej na spektakl „Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę” ze Zbigniewem Zamachowskim w roli głównej.

„Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę” to przedstawienie oparte na dobrze znanym tekście Jaroslava Haška, w interpretacji znakomitych aktorów z Och-Teatru z Warszawy. Komedia, która po stu latach, nie straciła na aktualności i utrzymała swój satyryczny charakter, opowiada historię jednostki uwikłanej w wojnę. Właśnie zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, porządek świata ulega zmianie. A Szwejk? Szwejk jest po prostu sobą. Trafia do wojska i gorliwie wypełnia swoje obowiązki, co w połączeniu z jego poczciwością doprowadza do wielu przezabawnych sytuacji. Ale może właśnie w jego „głupocie” jest metoda?!

- Przed nami ostatnie spotkanie w ramach projektu „Łączy nas książka”. Już jutro, w czwartek 23 listopada zapraszamy na spotkanie z laureatem Paszportu Polityki Łukaszem Orbitowskim. Początek o godz. 18.00 – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Galeria - Kraków. Spektakl Szwejk 21.11.2017
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H