Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 23 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

Warsztaty na „5” - „Szyszaki”

Miejsce:
Biblioteka, Filia Publiczno-Szkolna nr 5 Płonia
Godzina:
13:00
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 12 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Zajęcia oparte o postacie z książek i wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W listopadzie uczestnicy wysłuchają bajki „Trolle” a postacie z tej bajki oraz innych bajek m.in. z  Uniwersytetu Potwornego posłużą za inspirację do wykonania potworków z różnych materiałów plastycznych

Warsztaty na "5": Szyszaki

Miejsce:
Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
Godzina:
13:00
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 13 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Zajęcia oparte o postacie z książek i wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W listopadzie uczestnicy wykonają zwierzątka z szyszek i filcu. Inspirować się mogą postaciami z bajki „Zwierzogród”, której na początku wysłuchają.

Wstęp wolny!

Warsztaty plastyczne "Minecraftowy zawrót głowy"

Miejsce:
Biblioteka, Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice ul. Tuwima 1
Godzina:
15:30
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-12 lat.

Kontynuacja cieszących się powodzeniem warsztatów zainspirowanych kultową grą Minecraft.

Minecraftowy zawrót głowy - warsztaty plastyczne

Miejsce:
Filia nr 3 Ocice, ul Tuwima 1
Godzina:
15:30
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-12 lat.

Kontynuacja cieszących się powodzeniem warsztatów zainspirowanych kultową grą Minecraft.

Galeria - F3 Minecraft_2017-10-19_cz.1
Pliki do pobrania

Zrobione w domu-pokazane w bibliotece

Miejsce:
Filia nr 8, ul. Żorska 2
Godzina:
16:00
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Cykliczne spotkania poświęcone robótkom ręcznym i szydełkowaniu.

Zapraszamy wszystkich chętnych na przygodę z szydełkiem, drutami, igłą, farbami…

Pokażemy Wam, do czego służą te przedmioty… a może i Wy nauczycie nas czegoś nowego!

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Miejsce:
Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

23 listopada biblioteka miała przyjemność gościć Łukasza Orbitowskiego. Autora siedmiu powieści oraz wielu opowiadań, nagrodzonego m.in. „Paszportem Polityki” i Nagrodą Fandomu Polskiego im. A. Zajdla, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Literackiej Nike.

W swoich książkach Orbitowski rzuca czytelnika w obszar mroku, zmusza ich do śledzenia losów bohaterów, którym grunt osuwa się spod nóg. Na żywo jest rewersem swojej twórczości, dzieląc się ze słuchaczami opowieściami o domowych zwierzętach, dzieciństwie spędzonym w Raciborzu i Kuźni Raciborskiej.

„Nie lubię pisać” – zadeklarował Orbitowski. Przyznał, że większą przyjemność sprawia mu przygotowanie swojego autorskiego programu „Dezerterzy”. Opowiedział o kulisach powstawania emitowanego na antenie TVP Kultura programu, zdradzając liczne tajemnice show biznesu. Pisarz nie ukrywał, że czasami lista gości programu ulega przetasowaniu i umiejętność improwizacji jest w telewizji bardzo przydatna. Takżeświat filmu nie jest Orbitowskiemu obcy. Bywał jurorem na festiwalu w Gdyni i jest autorem – jak zapewnia bez cienia wstydu – „legendarnie złego scenariusza do Morfiny Twardocha”.

Od czytania książek odciągają go gry komputerowe i seriale. Powołując się na swoją dobrą znajomość z pochodzącym z Pilchowic Szczepanem Twardochem stwierdził ze śmiechem: „My się z Twardochem już naczytali”. Biblioteki – nie ma mowy by było inaczej – lubi.

Po spotkaniu można było nabyć najnowszą powieść Orbitowskiego „Exodus”. Entuzjastyczne recenzje krytyków i czytelników pokazują, że nie musimy się obawiać o jego pisarską formę.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - Orbitowski Łukasz 23.11.2017
Pliki do pobrania

Raciborzanie śpiewają GAUDE MATER POLONIA

Miejsce:
Kościół pw. WNMP w Raciborzu, ul. Mickiewicza 8
Godzina:
18:45
Data:
2017-11-23 do 2017-11-23

Zapraszamy na koncert zatytułowany "Raciborzanie śpiewają Gaude Mater Polonia", który odbędzie się 23 listopada o godz. 18.45 w Kościele WNMP przy ul. Mickiewicza 8 w Raciborzu.

 Wykonawcy:

o. Tomasz Jarosz,

Marta Gamrot - Wrzoł,

Mateusz Goniowski,

Anna Panek,

Marzena Korzonek,

Barbara Skora,

Chór Mieszany BRZEZIE - dyrygent Aleksandra Gamrot,

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna PSM,

Andrzej Rosół.

Wstęp wolny

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H