Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 25 listopad 2017

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

Warsztaty tworzenia biżuterii

Miejsce:
RCK DK STRZECHA ul. Londzina 38
Godzina:
10:00
Data:
2017-11-25 do 2017-11-25

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z tworzenia biżuterii techniką szycia z koralików (beading) prowadzone przez Magdalenę Bałdys. Spotykamy się w sobotnie przedpołudnie 25 listopada w Domu Kultury Strzecha (ul. Londzina 38). Zajęcia potrwają 4 godziny, od 10:00 do 14:00. Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o zapisy pod numerem tel. 324153172 lub mailowo: .

 

Czym jest beading?

Beading, czyli po polsku koralikowanie (od ang. Bead- koralik).
Najprościej rzecz ujmując jest to praca wykonana z drobnych koralików za pomocą igły i nici, czasami krosna, szydełka lub dysku, do metody zalicza się także haft koralikowy.

Na ogólnie pojęty beading składa się wiele różnych ściegów, wykończeń i stylów prac. Do najpopularniejszych należy m.in. ścieg peyote, brick (cegiełkowy), RAW (right angle wave) czy herringbone.

Na warsztacie poznamy prostą i bardzo uniwersalną technikę PEYOTE.

Charakterystyka zajęć

W trakcie zajęć uczestnicy wykonają proste KOLCZYKI z koralików TOHO ściegiem triangular peyote (trójkątny ścieg peyote). Zostaną również przedstawione podstawowe informacje na temat tworzenia biżuterii z drobnych koralików oraz charakterystyka materiałów i narzędzi używanych do beadingu.

Program

- Zapoznanie z tematem i materiałami
– Przedstawienie przykładowej biżuterii wykonanej techniką beadingu
– Wybór kolorystyczny materiałów do stworzenia własnej kompozycji
– Wykonanie kolczyków
– Wykończenie prac

Cena i czas trwania

Całe spotkanie trwać będzie 4 godziny. Koszt to 60zł, z uwzględnieniem materiałów potrzebnych do wykonania swojej pracy. Jeśli uczestniczka nie skończy swojej pracy, materiały potrzebne do wykończenia zostaną dla niej spakowane w odpowiedniej ilości.

Dla zainteresowanych po zajęciach warsztatowych można będzie nabyć gotowe zestawy koralików do beadingu, za dodatkową opłatą. Będzie można również nabyć gotową biżuterię z koralików z kolekcji prowadzącej zajęcia.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza”-konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
10:00
Data:
2017-11-25 do 2017-11-25

Konkurs wiedzy o przygodach Jakuba Wędrowycza

 

W sobotę dwaj śmiałkowie – Jakub Słysz i Mateusz Waniczek – zmierzyli się z „Kronikami Jakuba Wędrowycza” autorstwa Andrzeja Pilipiuka.

Barwne i awanturnicze życie egzorcysty amatora, bimbrownika i kłusownika oraz jego kompana musiało spodobać się uczestnikom konkursu, gdyż bez problemu poradzili sobie z przygotowanymi pytaniami. Wiedzieli między innymi, co to jest oktoelefant, znali imię ochroniarza św. Piotra, pamiętali jaką klątwę rzucili wikingowie na Semena i Jakuba…

Nieco lepszy w tym pojedynku okazał się Jakub Słysz i to on zgarnął pierwszą nagrodę. Obu panom serdecznie gratulujemy, a wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Galeria - Konkurs Pilipiuk 25.11.2017
Pliki do pobrania
Pilipiuk-regulamin.docx(plik DOCX, 16,98 KB)

26 Promocja Almanachu Prowincjonalnego

Miejsce:
Sala Kameralna RDK ul. Chopina 21
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-25 do 2017-11-25

25 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej RDK odbędzie się promocja 26 numeru wydawanego od 12 lat przez Raciborskie Centrum Kultury półrocznika „Almanach Prowincjonalny”.  Czasopismo przerzuca pomost pomiędzy Raciborzem a Polską i Czechami, publikując autorów lokalnych oraz z całego kraju. Znaczącą część zajmują zawsze tłumaczenia z literatury czeskiej oraz fotografia. Tym razem będzie to wybór zdjęć ze spotkania fotografów z południowej Polski oraz wystawy pt. „Racibórz okiem przybysza”.

Głównym punktem wieczoru będzie spotkanie czterech raciborskich poetów: Jerzego Dębiny, Jacka Molędy, Janusza Nowaka i Marka Rapnickiego, który poprowadzi tę rozmowę.

Andrzej Babuchowski, wybitny humanista i tłumacz z czeskiego o raciborskim „Almanachu” w poprzednim numerze napisał tak: Pismo niezwykle udatnie i bez kompleksów łączy bliskie z dalekim, swojskie (śląskie, polskie) z obcym (europejskim, światowym), partykularne z uniwersalnym. (…) AP wyróżnia się też na tle innych czasopism w Polsce swoją oryginalną szatą graficzną. 

Jak zwykle, promocję pisma wzbogaci część muzyczna. Tym razem będą to aż dwa koncerty w ramach festiwalu Palm Jazz Days II: Maciej Pysz & Gianluca Corona oraz Krystyna Stańko Quintet

Maciek Pysz to gitarzysta i kompozytor znany z jasnego lirycznego frazowania, a także pomysłowych kompozycji filmowych. Gianluca Corona jest Włochem, gitarzystą którego doświadczenie we współpracy z muzykami sięga wielu gatunków i formatów. Najbardziej odnajduje się jednak w akustycznym graniu w klimacie inspirowanym takimi muzykami, jak Al. Di Meola.

Jest ich dwóch, i to wystarczy, żeby zaczarować publiczność. Ich porozumienie opiera się na pasji do akustycznych rytmów świata. Łączy ich bogate zaplecze muzyczne i zdolność do tworzenie niezwykle hipnotyzujących kompozycji.

Krystyna Stańko - kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych.

Na koncercie w ramach Palm Jazz Festiwal Krystyna Stańko wystąpi wraz z zespołem:

Piotr Lemańczyk - kontrabas

Dominik Bukowski - wibrafon

Marcin Wądołowski - gitara

Mikołaj Stańko – perkusja

Wejściówki do odebrania w RCK RCI przy ul. Długiej 2

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H