Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 27 listopad 2017

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

Klub czytających rodziców

Miejsce:
Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Godzina:
13:00
Data:
2017-11-27 do 2017-11-27

Cykl spotkań dla przedszkolaków oraz ich rodziców.

Na warsztatach obejrzymy wachlarz książek dla tej grupy wiekowej wydawanych współcześnie, odkryjemy rozmaitość literatury dziecięcej i będziemy czytać nie tylko dla wiedzy, ale i dla zabawy czyli poznamy sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu z dziećmi.

Pliki do pobrania

Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży

Miejsce:
Eureka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
15:30
Data:
2017-11-27 do 2017-11-27

Co miesiąc spotykamy się by podyskutować o książkach.

W listopadzie czytamy tom drugi wciągającej trylogii "Meto. Wyspa." Yvesa Greveta.

"Meto i jego przyjaciele zdołali uciec z Domu. Jednak podczas bitwy o wolność chłopiec stracił przytomność. Po przebudzeniu zdaje sobie sprawę, że jest ciężko ranny, przywiązany do łóżka i ma zaklejone powieki... Gdzie się znajduje? Czy jego przyjaciele wciąż żyją? "

Bajkoczytanie po angielsku

Miejsce:
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Godzina:
16:45
Data:
2017-11-27 do 2017-11-27

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji lektorka centrum edukacyjnego Hele Mele przygotowała sympatyczną opowieść pt. „The Bear Story".

Dziecięcy kącik zamienił się w prawdziwą krainę pluszowych misiów. Dzieci śpiewały, recytowały krótkie wierszyki a pani opowiadała o ciekawych przygodach misiów. Na zakończenie każdy dostał słodką przekąskę wprost z misiowego brzucha.

Kolejne spotkanie, tym razem z bajką „The Christmas Story" odbędzie się 18 grudnia o godz. 16.45. Zapraszamy!

Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H