Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 28 listopad 2017

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

Co Ty wiesz o Raciborzu? - konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2017-11-28 do 2017-11-28

„Do czego służyła Brama Wodna?”, „Jaki napis znajdował się na brakteatach Mieszka I?”, „Jakie nazwy nosiła dawniej ulica Solna?”, „Kiedy powstał najstarszy plan miasta Raciborza?” - to tylko kilka pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu „Co Ty wiesz o Raciborzu”.

Konkurs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich. Honorowymi członkami jury byli autorzy literatury dotyczącej historii Raciborza – doktor Janusz Nowak i Paweł J. Newerla.

Pytania dla klas V-VII szkół podstawowych opracowano na podstawie książki „Legendy i podania dawnego Raciborza” Janusza Nowaka, dla klas II-III gimnazjum na podstawie „Tajemnic Raciborza” Grzegorza Wawocznego a inspiracją dla szkół średnich były „Opowieści o dawnym Raciborzu” Pawła J. Newerli.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców:

Kategoria V-VII szkoły podstawowe

I miejsce Katarzyna Psota i Borys Czerniak – Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu, opiekun Ewa Bochnia –Hetman

II miejsce Maria Machowska i Emilia Tunk – Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu, opiekun Sylwia Labocha

III miejsce Teresa Jasita i Kamil Koczwara – Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu, opiekun Katarzyna Halfar  

 

Kategoria klasy II-III gimnazjum

I miejsce Wiktoria Głogiewicz i Michał Sobczak – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi, opiekun Magdalena Myśliwy

II miejsce Emilia Blokesz i Zofia Chluba – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich -klasy gimnazjalne, opiekun Marcin Pordzik

 

Kategoria szkoły średnie

I miejsce Bartłomiej Błaszczyk i Sebastian Durlak – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Mechanik, opiekun Elżbieta Wyrzykowska

II miejsce Magdalena Helmich i Alicja Drabik – Zespół szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, opiekun Krystian Łyczek

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy karty prezentowe ufundowane przez Urząd Miasta w Raciborzu.

Galeria - Co Ty wiesz o Raciborzu? konkurs
Pliki do pobrania
Racibórz konkurs wiedzy-regulamin.docx(plik DOCX, 17,87 KB)
Co ty wiesz o R-rz-karta zgłoszenia.docx(plik DOCX, 15,15 KB)

„Z uśmiechem, ale i do bólu” - promocja książki Zbigniewa Woźniaka

Miejsce:
Zamek Piastowski ul. Zamkowa
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-28 do 2017-11-28

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H