Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 29 listopad 2017

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

OFFO w bibliotece

Miejsce:
Galeria GAWRA Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Data:
2017-11-29 do 2017-11-29

Galeria GAWRA Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zaprasza na kolejną wystawę w ramach siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. OFFO gromadzi twórców, którzy posługują się fotografią otworkową. Jest to technika wykonywania zdjęć przy pomocy urządzenia typu camera obscura - pierwowzoru aparatu fotograficznego. Działa ono na zasadzie prostego przyrządu optycznego, gdzie wpadające przez małą dziurkę światło odbija na przeciwległej ścianie zewnętrzny obraz. Zdjęcia z takiego aparatu są często rozmyte, mgliste, a kolorystyka odzwierciedla tę naturalną. Najciekawsze jest, że owe urządzenie możemy wykonać sami- z donicy, puszki a nawet szafy

Na wystawie w bibliotece będzie można obejrzeć prace:

Pawła Janczaruka (Zielona Góra)-"Ostatnie zdjęcie"

Dirceu Maués (Brazylia)-"Pocztówki z Brazylii" (wystawa poOFFOwa)

Zapraszamy w godzinach otwarcia Biblioteki do 30 listopada 2017r.

Galeria - OFFO
Pliki do pobrania

„Opowieści Raciborskie” - Bolesława Stachowa

Miejsce:
RCK RDK przy ul. Chopina 21.
Godzina:
17:00
Data:
2017-11-29 do 2017-11-29

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Opowieści Raciborskie” - Bolesława Stachowa.

 OPOWIEŚCI RACIBORSKIE, cenionego fotografika z naszego miasta, to wystawa przypominająca w formie kompozycji obrazowych postacie i epizody z historii Raciborza.

 Znajdą się na niej m.in.:

- Wawrzyniec Mikołaj z Raciborza – rektor UJ w Krakowie,

- Juliusz Roger – niemiecki lekarz, zbieracz pieśni  ludu śląskiego,

- Bractwo literackie założone przez Polaków w 1393 roku…

Wernisaż dopełni projekcja fotografii pt. PORTRET  MIASTA, która obejmie zbiór  krajobrazów, pejzaży miejskich, czyli wedut oraz portrety ludzi. Całość sprawi, że w umyśle widza powstanie w miarę pełny portret miasta w roku jego 800-lecia.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 listopada o godz. 17.00 w RCK RDK przy ul. Chopina 21.

 Wstęp wolny

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H