Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 30 listopad 2017

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

Kurs ROBOTYKI LEGO - zapisy

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
10:00
Data:
2017-11-30 do 2017-11-30

W dniach 29 stycznia-2 lutego 2018, raciborska biblioteka zaprasza do udziału w kursie Robotyki LEGO prowadzonym przez specjalistów z firmy AKTIN z Sosnowca.

 

ROBOTYKA LEGO

- wiek uczestników: 6-9 lat

- Ciekawe, wesołe i inspirujące zajęcia rozwijające kreatywność uczestników. Już od pierwszego spotkania dzieci będą samodzielnie tworzyć konstrukcje z klocków LEGO. Na kolejnych będą rozbudowywać je o elementy elektroniczne, które wprawiają budowle w ruch. Zajęcia rozwijają nie tylko logiczne myślenie  i zdolności manualne, ale także poszerzają wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

- termin: 29.01-2.02.2018

- czas trwania kursu: 5x90 min.

- koszt kursu: 90 zł

 

Zgłoszenia do 30 listopada w Sekretariacie biblioteki przy ul. Kasprowicza 12.

Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń! Serdecznie zapraszamy!

Pliki do pobrania

Andrzejki z zespołem „60 PLUS” na Zamku Piastowskim

Miejsce:
Zamek Piastowski w Raciborzu – sala konferencyjna
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-30 do 2017-11-30

Yeyoung Sohn (sopran) - 12. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Miejsce:
Racibórz, RCK RDK - sala widowiskowa
Godzina:
19:00
Data:
2017-11-30 do 2017-11-30

Niebiański głos i spektakularna koloratura to cechy, którymi każdorazowo zachwyca publiczność pochodząca z Korei Południowej sopranistka - Yeyoung Sohn. Niespotykany koloraturowy głos, który nagrodzony został dziesiątkami międzynarodowych nagród m.in. na Międzynarodowym Konkursie Debussy’ego w Salzburgu, VII Międzynarodowym Konkursie Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej „Złote Głosy”, Międzynarodowym Konkursie im. Pustina w Zdar nad Sazavou w Czechach, XI Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie, XXV Międzynarodowym Styczniowym Festiwalu w Brześciu (Białoruś), Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Marmande oraz Canari (Francja), Konkursie Operetek i Musicali im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Tym razem rozbrzmiewać będzie on w przepięknych ariach baroku i klasycyzmu w kompozycjach geniuszy swoich epok – Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Henry Purcell’a i Wolfganga Amadeusza Mozarta. W koncercie nie zabraknie wirtuozowskich arii koloraturowych, które dla przeciwwagi przeplatać się będą z pięknymi mozartowskimi kantylenami.

Yeyoung Sohn śpiewała na wielu znakomitych festiwalach i gościła w pięknych salach koncertowych na świecie, takich jak Centrum Sztuki Fukuoka w Japoni, Daegu w Korei Południowej, Palais de France w Turcji.

Koreańskiej sopranistce towarzyszyć będzie niemniej utytułowana, pochodząca z Białorusi, pianistka Oksana Svekla.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H