• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 20.03.2018

Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie

miejsce: Filia nr 9 Brzezie Ul. Myśliwca 9
data: 6. 03. 2018 do 27. 03. 2018
godzina: 14:00
kategoria: Biblioteka
W każdy wtorek warsztaty plastyczne dla dzieci. Zajęcia inspirowane twórczością Marion Deuchars. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zrobić litery, wzorki, zwierzęta za pomocą własnych odcisków palców.                                      Galeria - Arcypalce 03.2018

NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 9. 03. 2018 do 7. 05. 2018
kategoria: Ogólne

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 

„Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie”

miejsce: Filia nr 9 Brzezie Ul. Myśliwca 9
data: 20. 03. 2018
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
 We wtorkowe popołudnia w Filii nr 9 w Brzeziu, odbyły się warsztaty plastyczne: „Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie”. Inspiracji do plastycznych zmagań dostarczyła nam książka Marion Douchards pt.” Arcy-palce” Dzieci przy użyciu własnych palców, tuszu, farb i wyobraźni tworzyły fascynujące prace m.in. miny wyrażające ludzkie nastroje: smutny, szalony, zamyślony, zakochany, chory itd. kwiaty, literki, zwierzęta. Wiele radości dostarczyła zabawa w rozdmuchiwanie przez plastikową rurkę rozcieńczonych farb. Przekonaliśmy się, że farba i własne palce to wszystko, czego potrzebujemy by świetnie się bawić a przy okazji tworzyć.  Galeria - Arcypalce 03.2018

DKK /Klub Książki dla młodzieży

miejsce: Biblioteka Ul. Kasprowicza 12
data: 20. 03. 2018
godzina: 15:30
kategoria: Biblioteka
Spotkania dla młodzieży. Rozmowy o książkach i nie tylko – czasami się zgadzamy, czasami kłócimy. Rozpoczął się czas końca. Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem. Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki. Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran. W marcu czytamy intrygująco zapowiadającą się (i często nagradzaną) powieść fantasy N.K. Jemisin „Piąta pora roku”.                                     

Spotkanie z policjantką w bibliotece na Ostrogu

miejsce: Filia nr 2 Ostróg Ul. Bielska 12
data: 20. 03. 2018
godzina: 16:15
kategoria: Biblioteka
Biblioteka na Ostrogu gościła wyjątkową osobę – Edytę Mazur, młodszego aspiranta sztabowego z Powiatowej Komendy Policji w Raciborzu, która zdradziła kulisy pracy w tym stereotypowo męskim zawodzie. Edyta Mazur przyznaje, że policja potrzebuje kobiet. To one lepiej radzą sobie w kontaktach z nieletnimi a także z osobami dotkniętymi przemocą domową, wśród których przeważają kobiety. Empatia policjantek jest ich mocną stroną. Trzeba jednak podkreślić, że fizycznie muszą spełnić takie same wymagania jak mężczyźni i w niczym im nie ustępują. W policji nie ma miejsca dla osób przypadkowych, które zapragnęły życia jak z telewizyjnego serialu. Policjant to trudny, pełen wyrzeczeń zawód, który jednak daje ogromną satysfakcję. Na kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zapraszamy 17 kwietnia o godz. 17. Zapraszamy!                   Galeria - KPB 20.03.2018

Kabaret Hrabi - Cyrkuśniki

miejsce: Sala widowiskowa RCK RDK ul. Chopina 21
data: 20. 03. 2018
godzina: 18::00
kategoria: Ogólne

Cyrkuśniki - najnowszy program kabaretu Hrabi. "Patrzcie, idzie nasz miejscowy cyrkuśnik"! - lata temu usłyszał Dariusz Kamys, wchodząc do sklepu spożywczego. Niech więc tak będzie! Cyrkuśniki - Aktorzy na usługach publiczności. Wszystko dla niej. Hrabi do usług.

Bilety 70 i 60 zł - kasa RCK przy ul. Chopina 21

do góry