• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 16.08.2018

Lato z biblioteką

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 26. 06. 2018 do 30. 08. 2018
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
 Wakacje w mieście nie muszą być nudne, gdy spędzasz je z raciborską biblioteką! Przed nami bajkowe wtorki i kreatywne czwartki, warsztaty robotyki i programowania LEGO, atrakcyjne wycieczki i całe mnóstwo innych atrakcji. Sprawdź ofertę! W tym roku, w związku z remontem Centrali biblioteki, zajęcia odbywać się będą w filii na Ostrogu przy ul. Bielskiej 12. Nie zmienia się natomiast formuła wakacyjnych spotkań, na które organizatorzy zapraszają tradycyjnie w każdy wtorek i czwartek w godz. 11.00-14.00. Pierwsze zajęcia już 26 czerwca! W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 6 roku życia. W ramach Lata z biblioteką zaplanowano m.in. głośne czytanie bajek z różnych stron świata, warsztaty plastyczne, maraton gier planszowych, zabawy ruchowe i wycieczki m.in. do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, Juraparku w Krasiejowie czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.Obowiązują wcześniejsze zapisy w oddziałach i filiach biblioteki. Szczegółowe informacje: 32 415 84 86; 32 415 37 24. Na wakacyjne zajęcia zapraszają także pozostałe filie biblioteczne. W Ocicach dzieci odkryją magiczny świat Alicji, w bibliotece na Płoni będzie jak na Dzikim Zachodzie, filia przy Żorskiej zrobi skok w dal przeszłości, w Brzeziu będzie otwarte wakacyjne biuro detektywistyczne Lassego i Mai a uczestnicy zajęć w bibliotece w Markowicach wyruszą w podróż szlakiem legend polskich.                                       

Skok w dal przeszłości

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
data: 27. 06. 2018 do 31. 08. 2018
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do podróży w czasie przy pomocy magicznej kapsuły o nazwie F 8. Będziemy przemieszczać się w różne miejsca i okresy. Między innymi zwiedzimy zabytkowy Kraków, z Percy Jacksonem wejdziemy w świat greckich herosów, odziejemy rycerską zbroję a także dowiemy się, jak na przestrzeni lat wyglądała nasza mała, lokalna Ojczyzna. Zajęcia w każdą środę i piątek w godz. 11.00-13.00.                              

Lato z biblioteką: szlakiem legend polskich

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 4. 07. 2018 do 29. 08. 2018
godzina: 12:00
kategoria: Biblioteka
Tematem wiodącym akcji Lata z biblioteką w Markowicach będą baśnie i legendy polskie. Uczestnicy wysłuchają legend z wybranych miast Polski i wyruszą w wirtualną podróż w różne regiony ojczyzny. Przygotowane zostały prezentacje multimedialne i zajęcia plastyczno-techniczne. Zajęcia w każdą środę lipca i sierpnia w godz. 12.00-14.00.                    

Wystawa fotografii Bolesława Stachowa "Portret współczesny"

miejsce: Muzeum w Raciborzu
data: 6. 07. 2018 do 26. 08. 2018
godzina: 17:00
kategoria: Ogólne

Wystawa prezentuje fotografie raciborskiego artysty fotografika Bolesława Stachowa

Wystawa - OŚRODKI PIELGRZYMKOWE NA ŚLĄSKU

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 27. 07. 2018 do 30. 09. 2018
kategoria: Ogólne

Wystawa „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku” przedstawia dziewięć miejsc kultu religijnego położonych na Ziemi Raciborskiej lub leżących w jej pobliżu, także te do których pielgrzymowała najczęściej tutejsza ludność.  Większość z nich nadal nawiedzają pątnicy, ale są i takie, o których mało kto wie, iż w przeszłości były celem pielgrzymek.

Najbardziej znanym i najstarszym (1432 r.) sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej. W 1723 r.  wybudowano barokową świątynię, do której współcześnie przychodzi ok. 20 pielgrzymek zbiorowych. Wielu pątników przybywa to tej świątyni na odpusty, zwłaszcza 15. sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na terenie Raciborza znajduje się kościół, do którego w przeszłości licznie podążali pielgrzymi – kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest cudowny obraz Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim namalowany na desce. Jeszcze w XIX w. przychodziły do kościoła na Ostrogu procesje z okolicznych wsi, współcześnie ruch pielgrzymkowy ustał.

Ważnym ośrodkiem pątniczym w powiecie raciborskim jest drewniany kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich (1667 r.). Pielgrzymują do niego mieszkańcy okolicznych miejscowości zwłaszcza z okazji uroczystych odpustów 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tej świątyni udają się także w wielkanocnej procesji konnej w Poniedziałek Wielkanocny.

W gminie Krzyżanowice, niedaleko Tworkowa znajduje się barokowy kościół św. Urbana z 1779 r. Co roku z okazji odpustu (najbliższa niedziela dnia patronalnego – 25 maja) przybywają tu z pieszą procesją mieszkańcy Tworkowa, Bolesławia oraz Czesi  z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic.

Na obrzeżach Krzanowic stoi barokowy kościół św. Mikołaja (1744 r.). W dniu patronalnym tj. 6 grudnia organizowana jest procesja konna wiodąca od kościoła parafialnego  św. Wacława do Mikołasza. Gospodarze modlą się o pomyślność  w gospodarstwie  i zdrowie dla swoich zwierząt.

         W niedalekim Pszowie znajduje się bazylika mniejsza (1743-1747) z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Uśmiechniętej. Do miejsca tego pielgrzymowali „nabożni niemieckiego, morawskiego i polskiego języka” z terenu Śląska i zachodniej Małopolski.

         W diecezji opolskiej najbardziej znanym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Góra Św. Anny (Annaberg) (ok. 1480 r.). W latach 1671-1673 kościół rozbudowali członkowie rodziny von Gaschin. Wokół sanktuarium rozciąga się Kalwaria licząca 26 kaplic Męki Pańskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicę św. Józefa.

         W diecezji katowickiej największym ośrodkiem pątniczym są Piekary, w których cześć odbiera obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwsza pielgrzymka do sanktuarium piekarskiego datowana jest na rok 1676. Od 1947 roku do Piekar przybywają tzw. pielgrzymki stanowe.

         Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Ikona Czarnej Madonny przywieziona została w 1382 r. Mieszkańcy Raciborza i okolic często nawiedzali jasnogórskie sanktuarium o czym świadczy duża liczba obrazów Matki Bożej Częstochowskiej wiszących w tutejszych domach. Do dziś Jasna Góra jest celem pielgrzymek z całej Polski. W tym roku z Raciborza wyruszy 42. piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Na naszej ekspozycji prezentujemy stare fotografie i pocztówki ukazujące te cudowne miejsca i wizerunki w przeszłości, fotografie współczesne oraz dewocjonalia, wydawnictwa religijne, święte obrazy, które przywożono do domów jako pamiątkę  z pielgrzymek. Wystawie towarzyszy bogaty materiał fotograficzny prezentujący pielgrzymki z 1. połowy XX wieku oraz współczesne. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycję uzupełniają współczesne pamiątki pochodzące od osób prywatnych.

Pograjmy razem w gry planszowe w bibliotece na Ostrogu!

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 16. 08. 2018
kategoria: Biblioteka
Na czwartkowym spotkaniu Lata w Bibliotece uczestnicy mieli okazję pograć w gry planszowe, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. W ruch poszły pionki, kostki, karty, żetony, klocki, myszki i kot! Gry ćwiczą koncentrację, refleks i logiczne myślenie. Grając w nie można ze sobą rywalizować lub wspólnie dążyć do jednego wytyczonego celu – ale przede wszystkim świetnie się bawić i integrować! Dziś graliśmy m.in. w: Monopoly, Jenga, Duuuszki, Ubongo, Kot Stefan, Domek, SuperFarmer, Pizza!, Dobble, Zamek i wiele innych gier.Galeria - Lato z Biblioteką.16.08
do góry