• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 14.09.2018

Wystawa - OŚRODKI PIELGRZYMKOWE NA ŚLĄSKU

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 27. 07. 2018 do 30. 09. 2018
kategoria: Ogólne

Wystawa „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku” przedstawia dziewięć miejsc kultu religijnego położonych na Ziemi Raciborskiej lub leżących w jej pobliżu, także te do których pielgrzymowała najczęściej tutejsza ludność.  Większość z nich nadal nawiedzają pątnicy, ale są i takie, o których mało kto wie, iż w przeszłości były celem pielgrzymek.

Najbardziej znanym i najstarszym (1432 r.) sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej. W 1723 r.  wybudowano barokową świątynię, do której współcześnie przychodzi ok. 20 pielgrzymek zbiorowych. Wielu pątników przybywa to tej świątyni na odpusty, zwłaszcza 15. sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na terenie Raciborza znajduje się kościół, do którego w przeszłości licznie podążali pielgrzymi – kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest cudowny obraz Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim namalowany na desce. Jeszcze w XIX w. przychodziły do kościoła na Ostrogu procesje z okolicznych wsi, współcześnie ruch pielgrzymkowy ustał.

Ważnym ośrodkiem pątniczym w powiecie raciborskim jest drewniany kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich (1667 r.). Pielgrzymują do niego mieszkańcy okolicznych miejscowości zwłaszcza z okazji uroczystych odpustów 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tej świątyni udają się także w wielkanocnej procesji konnej w Poniedziałek Wielkanocny.

W gminie Krzyżanowice, niedaleko Tworkowa znajduje się barokowy kościół św. Urbana z 1779 r. Co roku z okazji odpustu (najbliższa niedziela dnia patronalnego – 25 maja) przybywają tu z pieszą procesją mieszkańcy Tworkowa, Bolesławia oraz Czesi  z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic.

Na obrzeżach Krzanowic stoi barokowy kościół św. Mikołaja (1744 r.). W dniu patronalnym tj. 6 grudnia organizowana jest procesja konna wiodąca od kościoła parafialnego  św. Wacława do Mikołasza. Gospodarze modlą się o pomyślność  w gospodarstwie  i zdrowie dla swoich zwierząt.

         W niedalekim Pszowie znajduje się bazylika mniejsza (1743-1747) z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Uśmiechniętej. Do miejsca tego pielgrzymowali „nabożni niemieckiego, morawskiego i polskiego języka” z terenu Śląska i zachodniej Małopolski.

         W diecezji opolskiej najbardziej znanym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Góra Św. Anny (Annaberg) (ok. 1480 r.). W latach 1671-1673 kościół rozbudowali członkowie rodziny von Gaschin. Wokół sanktuarium rozciąga się Kalwaria licząca 26 kaplic Męki Pańskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicę św. Józefa.

         W diecezji katowickiej największym ośrodkiem pątniczym są Piekary, w których cześć odbiera obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwsza pielgrzymka do sanktuarium piekarskiego datowana jest na rok 1676. Od 1947 roku do Piekar przybywają tzw. pielgrzymki stanowe.

         Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Ikona Czarnej Madonny przywieziona została w 1382 r. Mieszkańcy Raciborza i okolic często nawiedzali jasnogórskie sanktuarium o czym świadczy duża liczba obrazów Matki Bożej Częstochowskiej wiszących w tutejszych domach. Do dziś Jasna Góra jest celem pielgrzymek z całej Polski. W tym roku z Raciborza wyruszy 42. piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Na naszej ekspozycji prezentujemy stare fotografie i pocztówki ukazujące te cudowne miejsca i wizerunki w przeszłości, fotografie współczesne oraz dewocjonalia, wydawnictwa religijne, święte obrazy, które przywożono do domów jako pamiątkę  z pielgrzymek. Wystawie towarzyszy bogaty materiał fotograficzny prezentujący pielgrzymki z 1. połowy XX wieku oraz współczesne. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycję uzupełniają współczesne pamiątki pochodzące od osób prywatnych.

Fun pakiet multimedialnych kursów online

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
data: 1. 09. 2018 do 30. 09. 2018
kategoria: Ogólne

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. Składają się z zaawansowanych multimediów - gier, fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które przyspieszają proces nauczania, czynią go trwalszym i bardziej atrakcyjnym. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.

Warsztaty drukarskie

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 14. 09. 2018
godzina: 09:00-14:00
kategoria: Biblioteka
Po wakacyjnej przerwie w Markowicach swoją działalność wznowiła Wielka liga młodych czytelników! 14 września tamtejsza biblioteka zaprosiła uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 do udziału w warsztatach edukacyjnych o tematyce drukarskiej pod nazwą „Era Gutenberga”. Zajęcia odbywały się przy trzech stanowiskach – zecerni, drukarni i ilustratorni. Na pierwszym uczestnicy mieli za zadanie samodzielne przygotować skład tekstu przy użyciu czcionek. W drukarni omówione zostały zagadnienia pracy drukarza a uczniowie mogli własnoręcznie wydrukować certyfikaty uczestnictwa w warsztatach. Na ostatnim stanowisku – ilustratorni przygotowywali ilustracje do ksiąg ciekawą techniką wymagającą kreatywnego podejścia. Na koniec każdy otrzymał na pamiątkę certyfikaty potwierdzone dodatkowo pieczęcią lakową. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.                                                 Galeria - Warsztaty drukarskie F10 14.09

Europejskie Dni Dziedzictwa "Racibórz w dobie odzyskania niepodległości" - wykład Grzegorza Wawocznego

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 14. 09. 2018
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne

Jaka była droga Raciborza do niepodległości? Jakie wydarzenia na ziemi raciborskiej poprzedziły odzyskanie niepodległości? I jak Racibórz świętował w 1918? W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, raciborska biblioteka zaprasza na wykład pn. „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości”.

Wykład wygłosi Grzegorz Wawoczny - absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 1992 r. współpracownik Nowin Raciborskich, w latach 1998 – 2008 redaktor naczelny Nowin Raciborskich. Założyciel i obecnie redaktor naczelny tygodnika Nasz Racibórz oraz portali NaszRaciborz.pl, NaszWodzisław.com, NaszRybnik.com. Autor książek: „Tajemnice ziemi raciborskiej”, „Sekrety Cystersów. Opactwo w Rudach” czy „Zabytki powiatu raciborskiego”.

Europejskie Dni Dziedzictwa „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości” – wykład Grzegorza Wawocznego

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 14. 09. 2018
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
O przyczynach wybuchu I wojny światowej, wizycie Piłsudskiego na Dębiczu i ważnej roli Nowin Raciborskich opowiadał w piątkowe popołudnie w raciborskiej bibliotece Grzegorz Wawoczny. Spotkanie zatytułowane „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości” odbyło się w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Jaka była droga Raciborza do niepodległości? Jakie wydarzenia na ziemi raciborskiej poprzedziły odzyskanie niepodległości? I jak Racibórz świętował w 1918? W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa-wielkiego święta zabytków i tradycji regionu, raciborska biblioteka zaprosiła swoich czytelników na wykład pn. „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości”. Wykład wygłosił Grzegorz Wawoczny - w latach 1998 – 2008 redaktor naczelny Nowin Raciborskich, założyciel i obecnie redaktor naczelny tygodnika Nasz Racibórz, autor książek: „Tajemnice ziemi raciborskiej”, „Sekrety Cystersów. Opactwo w Rudach” czy „Zabytki powiatu raciborskiego”. Głos zabrał także dr Piotr Sput – na co dzień nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, który skoncentrował się na okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Racibórz po plebiscycie w 1921 roku został w państwie niemieckim. Na dowód złożoności tematu dr Sput przytoczył m.in. historie matek uczących swoje dzieci języka polskiego, pomimo tego, że ich ojcowie byli Niemcami. - Zainteresowanych tematem odsyłamy do lektury archiwalnych numerów Nowin Raciborskich z lat 1889-1920, które w cyfrowejformie można znaleźć na stronie internetowej naszej biblioteki: https://www.biblrac.pl/pl/site/nowiny.html - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.        Galeria - Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
do góry