• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 24.10.2018

Wielka liga młodych czytelników: spotkania autorskie

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 5. 10. 2018 do 25. 10. 2018
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Październik to miesiąc spotkań autorskich dla dzieci i młodzieży w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. W ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” w Markowicach odbyły się warsztaty literackie z Joanną Wachowiak i plastyczne z Marianną Oklejak oraz spotkania autorskie z Barbarą Kosmowską i Wojciechem Widłakiem! Joanna Wachowiak - doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu a od sześciu lat także autorka książek dla dzieci omówiła na spotkaniu z klasą III i IV przygody bohaterów swoich książek „Kot kameleon” oraz „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Pisarka zaprosiła uczestników do kosmicznej zabawy w kalambury oraz zaproponowała twórcze układanie historii o… butach. Dzieci dopytywały o pomysły na tytuły książek a także tematykę opowiadań, które autorka obecnie pisze. Kilka dni później, również w bibliotece w Markowicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży m.in. „Buba”, „Dziewczynka z parku” czy „Samotni.pl”. Pisarka omówiła z klasą VI, VII i VIII trudne tematy takie jak śmierć, rozstanie czy tęsknota, które często goszczą na kartach jej powieści. Kolejnym gościem była znana wszystkim dzieciom ilustratorka popularnej serii „Basia”. Marianna Oklejak zaprosiła dzieci na warsztaty pod hasłem „Pocztówki z podróży” na podstawie przewodników z serii „Dla młodych podróżników” Marty Spingardi. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli kartki z pozdrowieniami z krainy wyobraźni na których przybijali marchewkową pieczątkę. Na zakończenie opowiadali o krainach przedstawionych na pocztówkach - kosmosie, bajkowym lesie, głębokiej ziemi czy też podwodnej krainie. Ostatnim gościem biblioteki w Markowicach w październiku był Wojciech Widłak - autor popularnej serii o Panu Kuleczce, długoletni redaktor miesięcznika "Dziecko". W charakterystycznym dla siebie meloniku i w towarzystwie bohaterów swoich książek, Wojciech Widłak oczarował raciborskich czytelników. Autor opowiadał jak powstają jego książki - głównie o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca ze wspaniałymi ilustratorami, dzięki którym bohaterowie książek ożywają. Pisarz przeczytał także jedno ze swoich opowiadań a następnie zaprosił do udziału w zabawie – dzieci miały za zadanie poruszać maskotkami w odpowiednim momencie w trakcie lektury a także opowiedzieć historię o wylosowanym z worka przedmiocie np. o korku czy pionku. Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.    Galeria - F 10 Wielka Liga - Joanna Wachowiak 07.10.2018Galeria - F10 Wielka Liga - Kosmowska Barbara 08.10.2018Galeria - Warsztaty z Marianną Oklejak F10 22.10.2018Galeria - Spotkanie autorskie F10 Widłak 25.10.2018

Klub Malucha: język angielski z FOX School

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 24. 10. 2018
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Spotkanie dla dzieci do 3 lat i ich opiekunów. Nauka angielskiego poprzez zabawę. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.                

Jakub Ćwiek – spotkanie autorskie

miejsce: Biblioteka, Filia Publiczno-Szkolna nr 8, ul. Żorska 2
data: 24. 10. 2018
godzina: 17:00
kategoria: Ogólne

Bestsellerowa seria „Kłamca” Jakuba Ćwieka powraca na rynek! W związku z tym pisarz wyrusza na największą w Polsce trasę autorską, w trakcie której m.in. odwiedzi Racibórz!

Jakub Ćwiek - autor fantastyki, animator kultury, dziennikarz, felietonista, scenarzysta. Jako pisarz debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań "Kłamca". W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. W bibliotece opowie o wpływie wierzeń, mitów, podań i legend na popkulturę i na nas na co dzień.

Jakub Ćwiek-spotkanie autorskie

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
data: 24. 10. 2018
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
O żywiołowej popkulturze, najnowszej książce „Bezpański” i niemal półrocznym pomieszkiwaniu na dworcu w Katowicach opowiadał na spotkaniu w Filii nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu Jakub Ćwiek - jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastyki młodego pokolenia, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W związku z powrotem na rynek bestsellerowej serii „Kłamca”, pisarz wyruszył w największą w Polsce trasę autorską na której znalazł się także Racibórz! Autor spotkał się ze swoimi czytelnikami w bibliotece przy ul. Żorskiej. Na początku zdradził uczestnikom, dlaczego zdecydował się na spisanie historii przeszło trzydziestoletniej służby policyjnej podinspektora Adama Bigaja ps. „Księciunio”, w latach 90. kierownika sekcji zabójstw na wrocławskim starym mieście, a następnie wieloletniego naczelnika wydziału kryminalnego posterunku na Rakowcu przez wrocławian zwanym Trójkątem Bermudzkim. Następnie zapytany o książkę „Ciemność płonie” opowiedział o swoim pobycie na Dworcu Głównym w Katowicach, dzięki któremu mógł z bliska poznać problemy bezdomnych i uwiarygodnić swoją historię. – Tak właśnie piszę! Obserwuję, rozmawiam, piję i biję się! – mówił Ćwiek w trakcie spotkania. Nawiązał także do komiksu „Dreszcz”, który okazał się niemałym wyzwaniem zarówno dla samego autora, jak również dla czytelników. Jak wygląda dzień Ćwieka? Co go inspiruje? Jakim jest ojcem? I dlaczego napisał list do Remigiusza Mroza? W trakcie spotkania w Raciborzu, fani Ćwieka jak zwykle byli bardzo aktywni i zadawali liczne pytania, na które autor z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru chętnie odpowiadał. Książki Jakuba Ćwieka można wypożyczyć w filiach raciborskiej biblioteki. Zapraszamy!                       Galeria - Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem 24.10.2018
do góry