Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 09 maj 2019

Konkurs Gwary Śląskiej 2019

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2019-05-09 do 2019-05-09

Za nami XI edycja Konkursu Gwary Śląskiej organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Raciborskiego. Konkurs tradycyjnie towarzyszył obchodom Tygodnia Bibliotek.

Od pierwszej edycji Konkurs Gwary Śląskiej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży z terenu miasta oraz powiatu. W tegorocznym konkursie wzięło udział 38 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autentyczność gwary i stroju a także ogólny wyraz artystyczny oceniało jury w składzie: Aldona Krupa-Gawron – prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, Julita Ćwikła – kierownik Działu Etnografii Muzeum w Raciborzu oraz Małgorzata Szczygielska - dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Poziom konkursu był jak zwykle bardzo wysoki!

Laureaci Konkursu:

Przedszkola:

I miejsce – Helena Socha

II miejsce – Sandra Suchanek

III miejsce – Kinga Beczica

Wyróżnienia: Marta Stochla, Marcus Żyła, Olga Płaczek, Marta Ryborz, Mia Zawadzka

Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Maria Socha

II miejsce – Dominik Gembalczyk

III miejsce – Paulina Halamoda

Wyróżnienia: Julia Cuber, Oliwia Fura, Adrian Otawa

VIII klasy SP, III klasy gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Paulina Czerny

II miejsce – Natalia Ziarkowska

III miejsce – Mateusz Płotek

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Racibórz, Starostę Powiatu Raciborskiego i raciborską bibliotekę. Poczęstunek dla uczestników przygotował PSS Społem w Raciborzu.

Galeria - Konkurs Gwary Śląskiej 2019
Pliki do pobrania
KGŚ 2019 regulamin.docx(plik DOCX, 21,17 KB)
KGŚ 2019 formularz zgłoszenia szkoły.doc(plik DOC, 31 KB)
KGŚ 2019 zgoda rodzica.docx(plik DOCX, 18,65 KB)

Jakub Żulczyk – spotkanie autorskie

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2019-05-09 do 2019-05-09

Jego „Ślepnąc od świateł” sprzedało się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy a serial HBO pod tym samym tytułem okazał się największym sukcesem polskiej telewizji ostatnich lat. Jakub Żulczyk spotkał się ze swoimi fanami w bibliotece w Raciborzu.

O rapowaniu z Dorotą Masłowską, zepsutej Warszawie i demonicznym Janie Fryczu – Jakub Żulczyk przez ponad dwie godziny opowiadał w raciborskiej bibliotece o swoim życiu i twórczości. Pomysłodawca, współautor i współscenarzysta hitów „Belfer” i „Ślepnąc od świateł” sporo uwagi poświęcił kulisom pracy nad serialami, m.in. problemom z obsadzeniem roli Kuby Niteckiego czy Daria oraz konieczności dokonania pewnej dramatyzacji przy pokazywaniu stolicy, tak żeby nie wypadła po prostu nudno.

Spotkanie przybrało charakter wywiadu z autorem – raciborska publiczność już dawno nie była tak aktywna! Czytelnicy byli ciekawi m.in. co dało impuls do napisania pierwszej książki, czy będzie kontynuacja „Ślepnąc od świateł” a nawet dopytywali o skłonności pisarza do przeklinania. Na koniec do gwiazdy tegorocznego Tygodnia Bibliotek ustawiła się kolejka po autografy. Książki Jakuba Żulczyka można oczywiście wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Galeria - Spotkanie autorskie Jakub Żulczyk 09.05.2019
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H