Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 10 maj 2019

Dzień otwarty w bibliotece

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2019-05-10 do 2019-05-10

Po co w bibliotece aż dwie windy, dlaczego niszczarka zjada ważne dokumenty i jak przesunąć regał pełen książek jednym palcem? W ramach dnia otwartego, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu odwiedziły dzieci z raciborskich przedszkoli.

Prawie 140 dzieci z kilku raciborskich placówek przemierzało dziarsko trasę od Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów oraz Magazyn książek, przez Wypożyczalnię Główną i Mediatekę, czyli tzw. „Bibliotekę Mamusi i Tatusia”, EUREKĘ – Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży aż po Sekretariat i Dział Promocji. W każdym z tych miejsc na dzieci czekały nie lada atrakcje – m.in. nauka oprawiania książek, niszczenie dokumentów czy ulubione przybijanie pieczątek z logo biblioteki. Jednak najbardziej spodobał się wyremontowany i świeżo doposażony w wygodne fotele Kącik Malucha.

Dzień otwarty jest organizowany co roku w ramach Tygodnia Bibliotek. To świetna okazja, żeby dzieci odwiedziły działy na co dzień niedostępne dla czytelników i zobaczyły, jak wygląda praca w bibliotece „od kuchni”. Przedszkolaki wychodziły z biblioteki przy Kasprowicza 12 pełne zapału do czytania, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że odwiedzą ją ponownie, razem ze swoimi rodzicami.

 

Galeria - Dzień otwarty. 10.05.2019

Otwarcie wystawy malarstwa Mariana Solisza

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Godzina:
17:00
Data:
2019-05-10 do 2019-05-10

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka z Ostrawy

Miejsce:
Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)
Godzina:
19:00
Data:
2019-05-10 do 2019-05-10

Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka to światowej klasy czeska orkiestra symfoniczna z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Od 2014 roku funkcję dyrektora artystycznego pełni Heiko Mathias Förster. https://pl.jfo.cz

Orkiestra symfoniczna w roku 1954 (100 lat po urodzeniu Janáčka) na bazie orkiestry radiowej założonej w okresie międzywojennym, kiedy to w Ostrawie często gościli: Paul Hindemith, Leoš Janáček, Siergiej Prokofiew i Igor Strawiński. Dzięki wymagającej dyrekcji artystycznej wkrótce stała się jedną z czołowych czeskich orkiestr i zaledwie dwa lata później zaczęła koncertować za granicą (1956 r.). Od tego czasu swój artystyczny wkład w dokonania orkiestry wnieśli światowej sławy dyrygenci i soliści: Maris Jansons, Serge Baudo, Václav Neumann, Karel Ančerl, Jiří Bělohlávek, Helmuth Rilling, Władimir Fedosiejew, Iván Fischer; Rudolf Firkušný, Swiatosław Richter, Frank-Peter Zimmermann, André Navarra i wielu innych. W okresie Aksamitnej Rewolucji i dwóch kolejnych dziesięcioleci (lata 90. XX w. i pierwsza dekada XXI w.) orkiestra często koncertowała w Europie Zachodniej, występowała m.in. z takimi gwiazdami jak Plácido Domingo, José Carreras, Diana Ross czy Joseph Calleja. W tym czasie Christian Arming został najmłodszym dyrektorem artystycznym w historii orkiestry. Do ważnych wydarzeń z ostatnich lat można zaliczyć koncerty z gwiazdami opery: Anną Netrebko i Jonasem Kaufmannem, występy na festiwalu Warszawska Jesień, w Arts Centre w Seulu, wiedeńskiej sali koncertowej Konzerthaus, w Tonhalle w Zurychu, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu oraz występy z tak znanymi gościnnymi dyrygentami i solistami, jak Antoni Wit, Michaił Jurowski, Jakub Hrůša, Jean-Efflam Bavouzet, Reinhold Friedrich, Olga Kern, Johannes Moser oraz Kirill Gerstein.

Patricia Janečková – sopran - słowacka śpiewaczka operowa, sopran, urodziła się w roku 1998. W grudniu 2010 została zwyciężczynią edycji czesko-słowackiego programu typu talent show Talentmania. Patricia Janečková śpiewa od czwartego roku życia i już od wczesnego dzieciństwa jej ulubionym gatunkiem muzycznym była muzyka klasyczna, w szczególności operowa. Pierwszy swój kontakt z operową sceną miała w Ostrawie (Divadlo Antonína Dvořáka), a w wieku 10 lat wygrała casting zorganizowany przez tamtejszą filharmonię (Janáčkova filharmonie Ostrava). Janečková w wyniku zwycięstwa w Talentmanii nawiązała także kontakty i nagrała swoją pierwszą płytę CD we współpracy z Oskarem Rózsą. W 2011 na płycie DVD został zarejestrowany festiwal Viva Musica! z udziałem młodej artystki. V roku 2014 wygrała w Rzymie Międzynarodowy Konkurs Pieśni Liturgicznej Concorso di musica sacra.

Jan Kučera – dyrygent, kompozytor i pianista urodził się w 1977 roku w Klatovach i jest jednym z najbardziej wszechstronnych czeskich artystów. Ukończył Konserwatorium w Pradze, debiutował z Orkiestrą Radiową w Pradze i premierą trzech własnych poematów symfonicznych zainspirowanych twórczością czeskich pisarzy (Kundery, Hrabala, Kolářa). Jako kompozytor porusza się po wielu obszarach: są to kompozycje symfoniczne i kameralne, kantaty i pieśni, muzyka baletowa, teatralna, filmowa. Jako dyrygent współpracuje regularnie z czołowymi czeskimi orkiestrami. Od sezonu 2015/2016 jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Karlovych Varów.

W programie między innymi: Richard Strauss - Jako rzecze Zaratustra, John Barry- James Bond, Nino Rota - Ojciec chrzestny, Ennio Morricone - Gorączka złota, Ludwig Beethoven - VII Symfonia, John Williams - Harry Potter, Howard Shore - Concerning Hobbits, John Williams -Star Wars, Richard Wagner - Cwał Walkirii.

Bilety w cenie: 60 zł i 40 zł ( do 31.03),  70 zł i 50 zł ( do 30.04),  80 zł i 50 zł ( do 10 .05).

Honorowane sa raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina+''

Bilety dostępne w kasach RCK oraz na stronach:

 https://biletyna.pl/koncert/KONCERT-MUZYKI-FILMOWEJ-w-wykonaniu-Orkiestry-Filharmonii-im-Leoa-Janka-z-Ostrawy/Raciborz

https://www.kupbilecik.pl/impreza-37452-koncert.muzyki.filmowej.w.wykonaniu.orkiestry.filharmonii.im.leosa.janacka.z.ostrawy.raciborz.htmlKlawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H