Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 18 wrzesień 2019

Literacka jesień z Księgarnią Sowa: FILIP SPRINGER

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2019-09-18 do 2019-09-18

Zna się na przestrzeni publicznej i estetyce polskich miast jak mało kto, a ostatnio odsłonił czytelnikom prawdziwe - ponure oblicze „najszczęśliwszych” krajów świata. Filip Springer – autor „Wanny z kolumnadą” i najnowszej książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” spotkał się ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece na zaproszenie Księgarni Sowa.

Springer sporo uwagi poświęcił najnowszej książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”, w której opisuje prawo Jante - pojęcie stworzone przez norweskiego pisarza pochodzenia duńskiego Aksela Sandemose’a w noweli „Uciekinier w labiryncie”. „Nikt nie jest kimś specjalnym. Nie próbuj wyróżniać się ani udawać, że jesteś pod jakimkolwiek względem lepszy od innych” - to tylko niektóre z zasad rządzących zachowaniem mieszkańców fikcyjnego Jante. Ale czy na pewno fikcyjnego? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? Gość biblioteki opowiedział o swoich odczuciach z pobytu w Danii, w której królują sterylność przestrzeni i poczucie wyobcowania a najważniejsze wartości to prawa człowieka i … rower!

Nie zabrakło oczywiście ożywionej dyskusji na temat architektury i zmian klimatu (Springer pisze dla „Pisma” cykl artykułów „Zmiana klimatu już tu jest”). Publiczność była ciekawa m.in. jaka jest recepta na wszechobecną „pastelozę”, czyli malowanie elewacji na przeraźliwie jaskrawe, nie pasujące do siebie kolory i czy literatura może poradzić sobie z katastrofą klimatyczną. Na koniec autor „Źle urodzonych” zdradził swoje plany względem organizacji festiwalu literackiego MiedziankaFest i inspiracje, które, mamy nadzieję, zaowocują wkrótce wydaniem nowej książki.

Spotkanie obyło się w ramach projektu „Z Sową w świat bohaterów literackich” realizowanego przez raciborską Księgarnia SOWA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Książki Filipa Springera można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

4maly  logomale_v

 

Galeria - Springer 18.09.2019
Pliki do pobrania

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w kościele WNMP w Raciborzu w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

Miejsce:
Kościół pw. WNMP w Raciborzu, ul. Mickiewicza 8
Godzina:
19:00
Data:
2019-09-18 do 2019-09-18

18 września o godzinie 19:00 w kościele WNMP w Raciborzu wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Będzie to koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki. Wstęp wolny.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie –  widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego.
Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej Zespołu, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych Regionu. Samodzielny dział Zespołu "Śląsk" - Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej - zajmuje się promocją dorobku Zespołu poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym. Działalność Centrum ciągle się rozwija. Liczne konferencje, spotkania integracyjne firm, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno - taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie", Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny - to tylko niektóre z działań. Rozwinęła się działalność wydawnicza. Systematycznie, pod egidą "Śląska", pojawiają się wydawnictwa książkowe dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej, z jej ludowymi korzeniami.
Zespół "Śląsk" zyskał możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali bogatą działalność programową.

17 maja 2017 roku nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zarządem Województwa Śląskiego o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Za swoją działalność Zespół „Śląsk” był wielokrotnie nagradzany. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień są:
- Platynowa Płyta za album „Karolinka” (2008)
- Nominacja do nagrody Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - TOTUS 2008 w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”
- Złota odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2008)
- Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Ambasador Spraw Polskich” (2009)
- „Skrzydła Merkurego” –  za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie (2009)
- Nagroda im. Stanisława Ligonia (2009)
- Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009)
- „Lux ex Silesia”– nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia (2009)
- Nagroda Główna w III edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii ZABYTEK za projekt Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej (2010)
- Marka Śląskie 2010 w kategorii Kultura (2010)
- Tytuł Ambasador Śląska w kategorii Kultura przyznany przez Polska Dziennik Zachodni (2010)
- Certyfikat członkostwa Śląskiej Organizacji Turystycznej od 2010 roku
- Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia „za twórczy wkład w rozwój kultury polskiej” (2013)
- „TOTUS Specjalny 2013” – Katolicki Nobel – Nagroda Fundacji Rady Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy działalności artystycznej, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II (2013)
- Certyfikat „Euro-Partner” dla najlepszej instytucji kultury w Polsce (2013)
- Godło Honorowe „TERAZ POLSKA” (2014)
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym MODERNIZACJA ROKU 2014 (2015)
- Tytuł Modernizacja Roku 2014 (2015)
- Order Świętego Stanisława - I klasa (2015)
- Nagroda Europejskiego Klubu Biznesu Polska „Bene Meritus” - Dobrze Zasłużony (2015)
- Odznaka Zasłużony dla Politechniki Śląskiej (2015)
- Honorowy Ślązak Roku 2015 (2015)
- Jurajski Produkt Roku 2015 (2016)
- Medal Mater Verbi Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (2016)
- Tytuł „Mecenas Kreatywnej Edukacji Regionalnej” przyznany przez Zarząd Związku  Górnośląskiego (2016)
- Nagroda w kategorii „PARTNER” z okazji 25 – lecia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi (2016)
- Złote Logo Polska przyznane przez Polską Organizację Turystyczną (2016)
- Statuetka „Sukces Śląska Roku 2017” (2017)
- Tytuł „Optymistyczna Firma Roku 2017” (2017)
- Nagroda „Śląski Szmaragd” (2017)
- Statuetka „Super Sukces Roku 2018” (2018)
- Statuetka okolicznościowa z okazji 100 – lecia ZASP dla Zespołu „Śląsk” z okazji 65 – lecia (2018)
- Wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zabytek Zadbany" (2018)
- Terpsychora – nagroda Sekcji Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich (2018)
- Statuetka „Turysta 2018” – Nagroda Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych FilmAT (2018)
- Wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w uznaniu za zaangażowanie w organizację 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce „Niepodległa dla Wszystkich” (2018)
- Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego (2019)
- Złota Odznaka „Za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie” (2019)
- Medal „Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu” (2019)
- Statuetka „Kamrat Ślōnskij Gŏdki” (2019)

Klasa wykonawcza „Śląska” zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych

Klub Malucha: Idzie Jesień przez park

Miejsce:
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Godzina:
9:00
Data:
2019-09-18 do 2019-09-18

Po wakacyjnej przerwie do biblioteki na Ostrogu powróciły spotkania Klubu Malucha. Na najmłodszych czytelników jak zwykle czekały ciekawe, tematyczne zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne i miło spędzony czas z książką.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, dlatego pierwsze spotkanie Klubu Malucha na Ostrogu po wakacyjnej przerwie poświęcono właśnie temu tematowi. Dzieciom i ich opiekunom zaproponowano zabawy plastyczne: wycinanie liści, owoców i grzybów z papieru, wykonywanie obrazków wiewiórki i jeża oraz wspólne wypełnianie dużego plakatu zgromadzonymi w bibliotece liśćmi klonu, kasztanowca i dębu a także żołędziami i kasztanami. Nie zabrakło oczywiście głośnej lektury – tym razem najmłodszym czytelnikom przeczytano bajkę o zapominalskim jeżu. Na koniec pierwszego spotkania, dzieci bawiły się klockami , w tle zaś można było wysłuchać jesiennych piosenek.

Galeria - Klub Malucha 18.09.2019
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H