Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 19 wrzesień 2019

Dyskusyjny Klub Książki

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
16:30
Data:
2019-09-19 do 2019-09-19

Dobra książka, kawa i ciekawa dyskusja.

Książka na wrzesień: „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej.

„Wiolka mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej świat wypełniają: chodzenie do szkoły, polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami, rozmowy z ojcem, podglądanie tajemniczej krawcowej i oczekiwanie na przyjazd Jana Pawła II. To tutaj po raz pierwszy doświadcza miłości, erotyki i śmierci. Książka Wioletty Grzegorzewskiej to znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły.”

4maly  logomale_v

Pliki do pobrania

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie - wernisaż wystawy

Miejsce:
Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
17:00
Data:
2019-09-19 do 2019-09-19

Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie. Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim - w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego.

Na wystawie w raciborskiej bibliotece zobaczymy m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych, bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H