Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 25 październik 2019

XVI Raciborski Festiwal Podróżniczy WIATRAKI

Miejsce:
Raciborskie Centrum Kultury
Godzina:
08:30
Data:
2019-10-24 do 2019-10-27

Stowarzyszenie Artystów i Podróżników "GRUPA ROSYNANT" oraz współorganizatorzy zapraszają na XVI Raciborski Festiwal Podróżniczy WIATRAKI! 

Poniżej znajduje się program Festiwalu:

Tak o festiwalu piszą jego twórcy: "Idea Festiwalu - Każdy z nas nosi w sobie skrawek duszy podróżnika, odkrywcy dalekich lądów, zdobywcy dziewiczych szczytów, rozległych mórz i dzikich dżungli... Koleje losu są jednak takie, że tylko nieliczni z nas wiążą swoje życie z podróżami, górami czy morzami na stałe. Pozostali oddają się swym pasjom podróżniczym od czasu do czasu, w miarę wolnego czasu; a jeszcze inni oglądają świat dzięki slajdom, filmom i zdjęciom tych pierwszych...
Tworząc Raciborski Festiwal Podróżniczy "WIATRAKI" chcieliśmy zgromadzić w jednym miejscu i czasie ich wszystkich: exploratorów i stopowiczów, gawędziarzy i ich słuchaczy, alpinistów i wędrowców, odkrywców i podróżników, grotołazów, żeglarzy, ludzi z wiatrem we włosach. Chcieliśmy by do Raciborza zawitał na kilka dni cały świat - dzięki slajdom, opowieściom, relacjom, wystawom i filmom. No i ostatecznie – chcieliśmy spotkać wspaniałych ludzi, gościć ich u siebie, dotknąć, porozmawiać (a nie byliśmy pewni, czy przyjmą zaproszenie na piwo do naszego dużego pokoju ;). No i … udało się!" 

Opis pochodzi z oficjalnej strony Festiwalu: http://www.wiatraki.rosynant.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/events/2498333967109151/

 

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”: Daniel de Latour

Miejsce:
Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2019-10-25 do 2019-10-25

Daniel de Latour – znany i ceniony ilustrator książek (m.in. „Opowiem ci mamo, co robią pająki”, „Opowiem ci mamo co robią narzędzia”, „Babcocha”), autor komiksów był kolejnym gościem w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”.

Gość biblioteki swoje spotkanie z Przedszkola nr 10 w Raciborzu i ZSP nr 3 rozpoczął od czytania fragmentów „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Następnie każdy dostał kartki, z których wykonał książeczkę z własnymi ilustracjami o przygodach skarpetek. Na koniec dzieci wycinały przeróżne papierowe zwierzęta.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria - „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”: Daniel de Latour
Pliki do pobrania

MOWA PTAKÓW - premiera filmu oraz spotkanie z gościem specjalnym w ramach DKF Puls

Miejsce:
RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
Godzina:
17:00
Data:
2019-10-25 do 2019-10-25

Pokaz najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego pt. MOWA PTAKÓW wg scenariusza ojca reżysera, Andrzeja Żuławskiego oraz rozmowa z raciborską aktorką ŻANETĄ PALICĄ, która po projekcji zaśpiewa na scenie w duecie z MAKSYMILIANEM MULARCZYKIEM (piano).

https://www.youtube.com/watch?v=xD5Cdv_M_68&feature=share

https://pl-pl.facebook.com/velvetspoon/videos/1146190505592198/UzpfSTY0NzkxNDQ4ODg3MzI2ODo5ODY4NzU3NDQ5NzcxMzk/

https://www.youtube.com/watch?v=7InP-PdzBho

 

 

Nadchodzi  jedno z największych filmowych wydarzeń roku! Zapraszamy na premierowy pokaz najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego - "Mowa ptaków". To ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego Andrzeja Żuławskiego.

W filmie zobaczymy prawdziwą plejadę gwiazd, między innymi Sebastiana Fabijańskiego, Jaśminę Polak, Eryka Kulma, Andrzeja Chyrę, Borysa Szyca, Martę Żmudę-Trzebiatowską oraz Żanetę Palicę, która będzie gościem specjalnym! Po pokazie filmowym odbędzie się recital Żanety Palicy. Akompaniować będzie Maks Mularczyk.

MOWA PTAKÓW  - to niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. "Mowa ptaków" jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.
Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy "Na srebrnym globie" i "Szamance". "Mowa ptaków" jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach RCK oraz na stronie: https://biletyna.pl/film/MOWA-PTAKOW-pokaz-filmowy-i-mini-recital-Zanety-Palicy/Raciborz

Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+'', ,,Rodzina+''.

Światowy dzień dziedzictwa audiowizualnego

Miejsce:
Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2019-10-25 do 2019-10-25

Porusza, uczy, bawi. Dostępna i zrozumiała dla każdego, przekracza granice języka i kultury. Sztuka filmowa towarzyszy ludzkości już od ponad 120 lat! Z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego raciborska biblioteka zaprosiła fanów kinematografii na projekcję jednego z najwyżej cenionych tytułów klasyki filmowej.

Spotykamy się z nią na każdym kroku – w kinie, telewizji, na laptopie, smartfonie, w tramwaju czy pociągu. Ma wiele form i celów i z pewnością jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozwiniętych dziedzin kultury. I choć sztuka audiowizualna to nie tylko filmy fabularne, to właśnie takie uczcili organizatorzy piątkowego spotkania w bibliotece. Zaczęło się od krótkiej prelekcji na temat historii filmu oraz roli jaką sztuka audiowizualna odgrywa w naszym codziennym życiu. Następnie wyświetlony został film, który zapisał się wielkimi literami w historii kina światowego. Zdobywca Złotej Palmy w Cannes w 1967 roku zrobił duże wrażenie zarówno na tych, który już go widzieli, jak i na tych, którzy nie mieli jeszcze takiej okazji. Spotkanie zakończyło się chwilą rozmowy, w której każdy mógł podzielić się swoją opinią na temat produkcji.

 

Galeria - ŚDDAW 25.10.2019
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H