Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 30 październik 2019

UWAGA ZMIANA!!! - XII Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej przeniesiony do MDK

Miejsce:
Raciborskie Centrum Kultury
Godzina:
11:00
Data:
2019-10-30 do 2019-10-30

Koncert laureatów XII Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej, który miał odbyć się w Raciborskim Centrum Kultury, został przeniesiony do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Stalmacha 12 !!!
Za utrudnienia przepraszamy.

Lekcje długowieczności od ludzi żyjących najdłużej-spotkanie z dr Wandą Matras-Mastalerz

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
12:00
Data:
2019-10-30 do 2019-10-30

Czym są tzw. „Niebieskie Strefy”? Dlaczego w tych wyjątkowych miejscach połączenie pewnych elementów stylu życia, diety i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia? Jak żyć dłużej, ale także jak uniknąć depresji i zachować bystrość umysłu nawet w podeszłym wieku? W raciborskiej bibliotece odbył się wykład dr Wandy Matras-Mastalerz połączony z treningiem pamięci.

Zadbaj o naturalny ruch. Wysypiaj się. Ogranicz liczbę kalorii i unikaj przetworzonych pokarmów. Wykonuj ćwiczenia umysłowe. Naucz się czegoś nowego. Bądź członkiem wspólnoty. Miej swoje ulubione rytuały. Otaczaj się ludźmi których lubisz i daj się lubić. To tylko niektóre z lekcji długowieczności, które omówiła w trakcie spotkania w Raciborzu znana raciborskim seniorom dr Wanda Matras-Mastalerz - certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik kilkunastu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Prelegentka zdradziła także ciekawe, proste techniki mające za zadanie pobudzić mózg, poprawić pamięć i koncentrację.

Książki polecane przez dr Wandę Matras-Mastalerz, w tym „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej” D. Buettner’a można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

 

Galeria - Matras 30.10.2019 seniorzy
Pliki do pobrania

Książka uczy, bawi, wychowuje-spotkanie z dr Wandą Matras-Mastalerz

Miejsce:
Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
15:30
Data:
2019-10-30 do 2019-10-30

Co i kiedy czytać dziecku na różnych etapach jego rozwoju? Jak pracować z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych? 30 października gościem raciborskiej biblioteki była dr Wanda Matras-Mastalerz – ekspert w dziedzinie biblioterapii.

Dr Wanda Matras-Mastalerz, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu biblioterapii pokazała przywiezione ze sobą różne rodzaje książek: multisensoryczne, dotykowe, psychoedukacyjne czy terapeutyczne. Zaprezentowała także tzw. książki pierwszej pomocy, m.in. „Małą encyklopedię domowych potworów” Stanislava Marijanovića oraz książkę pop-up „Kolorowy potwór” Anny Llenas. Prowadząca zaprosiła także uczestników do wspólnej zabawy stymulującej obie półkule mózgowe oraz zaproponowała proste ćwiczenia trenujące koncentrację zaczerpnięte ze strony Mensy, podkreślając przy okazji, że nie ma lepszej metody w pracy z dzieckiem jak głośne czytanie książek! Przy okazji omawiania tematu pracy mózgu, zaprezentowano także książkę „Sen Alicji” prof. Jerzego Vetulaniego.

Spotkanie przyniosło zgromadzonym rodzicom garść praktycznych porad jak dbać o rozwój emocjonalny dziecka oraz po jakie wartościowe lektury warto sięgać a dla dzieci było ciekawym sposobem na spędzenie popołudnia. Książki polecane przez dr Wandę Matras-Mastalerz można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria - Matras 30.10.2019 dzieci
Pliki do pobrania

KOLEJNA EDYCJA KURSU SAMOOBRONY DLA KOBIET

Miejsce:
Racibórz
Godzina:
18:00
Data:
2019-10-30 do 2019-10-30

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję bezpłatnego Kursu Samoobrony dla Kobiet, który jako Raciborskie Centrum Kultury mamy przyjemność współorganizować z Polską Organizacją AIKIDO i Stowarzyszeniem Operatorów Służb Mundurowych. Osoby chętne do udziału w kursie prosimy o zapisy w Raciborskim Centrum Kultury pod numerem tel. 32 412 32 48 lub drogą e-mailową: .

W programie:

- zajęcia na sali gimnastycznej, na klatkach schodowych, w piwnicach, pojazdach, w terenie;

- zajęcia w wodzie (basen);

- zajęcia w warunkach survivalowych, w górach (wyjazd w góry);

- pierwsza pomoc z ratownikami WOPR.

Kurs odbywa się w każdą środę  Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu (ul. J. Słowackiego 48), w godzinach od 18:00 do 20:00 w terminie od 30.10.2019.

Obowiązuje strój sportowy.

Zapraszamy nowe uczestniczki oraz panie po ukończonym już kursie samoobrony.

Udział w kursie jest bezpłatny.

 

Samoobrona 2019.2020

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H