Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 07 luty 2020

Plebiscyt na Książkę Roku 2019

Miejsce:
Biblioteka, filie i oddziały biblioteki
Data:
2020-02-04 do 2020-02-08

Czytelnicy w Raciborzu wybrali! Książką Roku 2019 został „Wyrok” Remigiusza Mroza – 10-ty tom przygód cyklu „Joanna Chyłka”. Na podium znalazły się także „Listy zza grobu” również Mroza oraz „Rana” Wojciecha Chmielarza, który gościł w ubiegłym roku w bibliotece. Zobacz, jak głosowali raciborzanie.

Plebiscyt został ogłoszony na początku stycznia 2020. W I etapie czytelnicy sami typowali najlepsze ich zdaniem książki wydane w 2019 roku. Biblioteka otrzymała takich propozycji prawie osiemdziesiąt. Udało się wyłonić siedem najpopularniejszych tytułów książek, które w sondażach otrzymały najwięcej głosów:

- Chmielarz Wojciech ”Rana”

- Christel Petitcollin „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”

- Houellebecq Michel „Serotonina”

- Link Charlotte „Poszukiwanie”

- Mróz Remigiusz „Wyrok”

- Mróz Remigiusz „Listy zza grobu”

- Rogala Małgorzata „Cicha noc”

W II etapie Plebiscytu na powyższe tytuły zagłosowało 58 osób. Najwięcej uzyskała powieść „Wyrok” – 10-ty tom przygód bezkompromisowej mecenas Joanny Chyłki. Seria zyskała rozgłos również dzięki serialowi z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Zarówno „Wyrok”, jak i pozostałe finałowe książki można oczywiście znaleźć w zbiorach raciborskiej biblioteki.

Jednocześnie Organizator Plebiscytu – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu - informuje, że zgodnie z regulaminem, zwycięzcy Plebiscytu zostaną wyłonieni w drodze losowania i o wygranej powiadomieni mailowo lub telefonicznie.

Pliki do pobrania
Książka Roku 2020-regulamin.docx(plik DOCX, 22,16 KB)

Tomasz Sekielski-spotkanie

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2020-02-07 do 2020-02-07

Takich tłumów na Kasprowicza 12 chyba jeszcze nie było! Tomasz Sekielski - sprawozdawca parlamentarny, reporter, dziennikarz śledczy, dokumentalista, reżyser, autor serii kryminałów m.in. Zapach suszy i Sejf był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Spotkanie rozpoczął od selfie z publicznością!

Tomasz Sekielski współtworzył i prowadził wiele popularnych programów telewizyjnych m.in. Fakty, Prześwietlenie, Teraz my!, Czarno na białym i Po prostu. Jest też twórcą filmów dokumentalnych. Za swą pracę otrzymał najważniejsze polskie nagrody dziennikarskie i telewizyjne, w tym Telekamery, Wiktora, tytuł dziennikarza roku Grand Press i dwie nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest pierwszym Polakiem, który został umieszczony na prestiżowej liście "The Bloomberg 50. The people who define 2019". Jako autor thrillerów debiutował trylogią „Sejf”. Napisał również thrillery polityczne pt.  Zapach suszy i Smak suszy

W raciborskiej bibliotece Sekielski opowiedział publiczności o dzieciństwie w katolickiej rodzinie (był nawet ministrantem!), początkach kariery dziennikarskiej (łącznie z ofertą pracy w Radiu Maryja), przyczynach rozstania z TVN-em (wygodna kanapa i smaczne obiadki) oraz spaniu przy komputerze w trakcie pisania książek. Następnie posypała się lawina pytań ze strony publiczności, która była ciekawa m.in. jak Sekielscy radzą sobie z szumem medialnym wokół ich rodziny, dlaczego bracia zajęli się wspólnie akurat tematem wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele a nawet… czy Sekielski ma ochroniarza.

Na koniec do gościa ustawiła się spora kolejka fanów, którzy chcieli sobie z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie. Książki Tomasza Sekielskiego można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Galeria - Sekielski 7.01
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H