Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 11 luty 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu

Miejsce:
Eureka i filie biblioteczne
Godzina:
09:00
Data:
2020-02-11 do 2020-02-11

Jak fake newsy wpływają na politykę i życie społeczne? Kto i dlaczego kreuje fałszywe informacje? Dlaczego złe wiadomości na pierwszych stronach gazet przyciągają więcej ludzi niż dobre? Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose - dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i laureatka ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich.

Spotkania w EURECE przy Kasprowicza 12 oraz filiach na Płoni i przy ul. Żorskiej miały charakter warsztatowy - uczniowie w aktywny sposób odpowiadali na szereg pytań: Co to jest informacja? Kiedy informacja jest dobra a kiedy zła? Dlaczego złe informacje są często ciekawsze? Czy można udowodnić tezę „Złe informacje ratowały nam życie na przestrzeni wieków”? Młodzież szczerze odpowiadała na pytania dotyczące zamieszczania zdjęć i informacji na Facebooku i Instagramie. Reisch-Klose sporo uwagi poświęciła również tytułowym fake newsom, podkreślając, że nie jest to nowy twór a wiele „faktów” z historii, które uznajemy za prawdziwe to również fake newsy.

Zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała także Filia Publiczno-Szkolna nr 10 w Markowicach. Spotkanie odbyło się na bazie scenariusza „Owce w sieci” ukazującego zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w tym roku 11 lutego. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Galeria - DBI 2020
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H