Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 13 luty 2020

Trening pamięci

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2020-02-12 do 2020-02-17

baner_logo

W aktualnej sytuacji, zamknięci w czterech ścianach musimy zrezygnować z większości naszych codziennych aktywności… Ten trudny czas można jednak wykorzystać np. na trening naszej pamięci! Zobaczcie, jak w lutym, w ramach projektu „Biblioteka bez barier”, grupa seniorów szkoliła się po okiem specjalistów z Akademii Edukacji EDU.

Sześciogodzinna podróż rozpoczęła się od drobnych ćwiczeń na koncentrację. Następnie uczestnicy przeszli do treningu kognitywnego, aktywizując wszystkie zakamarki mózgu. Seniorzy tworzyli mapy myśli i uczyli się notować za pomocą metody Cornella. To wszystko rozwijało wyobraźnię, która jest niezbędna w procesie zapamiętywania i mnemotechnik. Zajęcia przebiegały w radosnej atmosferze, a jak wiadomo mózg lubi dobrą zabawę, i tam gdzie śmiech podczas nauki - informacje zapamiętywane są łatwiej!

Projekt „Biblioteka bez barier” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Galeria - Trening pamięci
Pliki do pobrania

Fizjoterapia dna miednicy - spotkanie z Agatą Szczepaniak

Miejsce:
Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
Godzina:
16:00
Data:
2020-02-13 do 2020-02-13

Biblioteka w Ocicach stawia na zdrowie w każdym wieku! Po spotkaniach z dietetykiem klinicznym, trenerem mentalnym czy warsztatach z masażu Shantala, przyszedł czas na temat delikatny, ale niezwykle istotny dla kobiet. O profilaktyce mięśni dna miednicy opowiedziała fizjoterapeutka Agata Szczepaniak.

Dno miednicy to mięśnie, które rzadko ćwiczymy świadomie. Nasze zainteresowanie nimi zaczyna się dopiero, kiedy pojawia się problem w postaci schorzeń ginekologicznych, urologicznych czy proktologicznych. Tymczasem z badań wynika, że aż 80% kobiet odczuwa dyskomfort w tej sferze! Powszechne po porodzie i przekwitaniu nietrzymanie moczu nie musi a nawet nie powinno być normą, dlatego warto skorzystać z fachowej porady i pomocy!

W trakcie spotkania uczestniczki dowiedziały się, że nie tylko okres ciąży i porodu wpływa na mięśnie dna miednicy, ale także złe nawyki toaletowe, co skutkuje obniżeniem narządów, nietrzymaniem moczu i innymi dolegliwościami. Pani Agata, która zainteresowała się tym tematem i ukończyła kurs "Zaawansowane techniki fizjoterapii w uroginekologii i położnictwie" po ciężkim porodzie, zachęcała do profilaktyki i ćwiczeń, udzielając zgromadzonym paniom licznych wskazówek.

To nie koniec prozdrowotnych wykładów w Ocicach. Już 19 marca o godz. 16.00 biblioteka organizuje kolejne spotkanie z dietetyczką Magdaleną Kopel, która podpowie seniorom co jeść a czego unikać, żeby zachować zdrowie, energię i pogodę ducha. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Fizjoterapeuta F3 13.02
Pliki do pobrania

Dyskusyjny Klub Książki

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
16:30
Data:
2020-02-13 do 2020-02-13

13 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym tym razem omawiano książkę Marii Stauber „Musisz tam wrócić” - literackie wspomnienia o młodzieńczej, niezwykłej przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki – poetki, satyryczki z kręgu Skamandra i „Szpilek”, o której mówili, że w poezji prześcignie Tuwima.

Wyjątkowość „Musisz tam wrócić” polega nie tylko na formie, ale przede wszystkim na doskonałym opisie przedwojennej wielokulturowej Polski, zderzonej z okrucieństwem wojny. Temu wszystkiemu przeciwstawiona jest niesłychana afirmacja życia. Czytelniczki były pod wrażeniem osobistej relacji autorki, córki jednej z bohaterek-Lusi Gelmont, której udało się przeżyć Holocaust.

Następne spotkanie, poświęcone książce „Ból” izraelskiej pisarki Zeruyi Shalev, odbędzie się 12 marca. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - DKK luty
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H