Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 27 luty 2020

Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
15:00
Data:
2020-02-27 do 2020-02-27

Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja.

Książka na luty: „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” Travora Noah.

Pełne kapitalnego poczucia humoru wspomnienia znanego amerykańskiego satyryka, który dorastał w trudnych warunkach w czasach apartheidu w RPA. To też opowieść o miłości, jaka łączyła go z niezłomną matką, która nie bała się sprzeciwiać ani rasistowskiemu systemowi, ani tradycjom, spychającym afrykańskie kobiety na sam dół społecznej drabiny. Wciągająca narracja, fantastyczne pełnokrwiste postacie oraz pozytywne podejście autora do ludzi i życia składają się na podnoszącą na duchu, mądrą książkę.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Kinie Przemko

Miejsce:
Kino PRZEMKO (ul. Londzina 38)
Godzina:
18:00
Data:
2020-02-27 do 2020-02-27

W ramach obchodów  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w DKF „Puls” (DK Strzecha) w czwartek, 27 lutego 2020 o godz. 18.00 pokażemy dwa filmy dokumentalne, których bohaterami są mniej znani a podobnie jak inni pokrzywdzeni przez los żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego.

Filmy „Hieronim Bednarski. Wyklęty z Czerwonej Wsi” i „Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna” są dziełem Henryka Jureckiego z Wrocławia.

Projekcję poprzedzi rozmowa z reżyserem. Oto jego biogram:

HENRYK  JURECKI –  reżyser-dokumentalista, realizator filmów dokumentalnych: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z Czerwonej Wsi” i „Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna”

 

Wstęp wolny

ndpżw

Prefabrykaty-wieczór poezji Katarzyny Rybińskiej

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2020-02-27 do 2020-02-27

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu odbył się wieczór poezji Katarzyny Rybińskiej - autorki debiutanckiego tomu wierszy Prefabrykaty, na co dzień wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Wieczór rozpoczął się od stukotu maszyny pisarskiej – będącego jednocześnie utworem muzyki klasycznej i odgłosem poetyckiej taśmy produkcyjnej. Katarzyna Rybińska przeprowadziła publiczność przez krajobraz swojej wyobraźni i erudycji, dodając do wierszy autorski komentarz, w którym m.in. podzieliła się przypisami do pełnej łaciny i metafizyki twórczości, kierując uwagę na bogatą bibliografię inspiracji literackich (m.in. Proust, Kafka, Cioran). Debiutanckie Prefabrykaty wykuwały się przez dwa lata, a zostały formalnie podzielone na cztery katalogi. Wiersze uzupełnia warstwa wizualna - obrazy Boscha i włoskiego renesansu stanowią jedną z wielu inspiracji poetki.

Katarzyna Rybińska - studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia w zakresie języka angielskiego o specjalizacji lingwistyka stosowana. Tytuł doktora nauk humanistycznych z dziedziny literaturoznawstwa otrzymała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w 2006 roku. W latach 2006-2012 pracowała w Zakładzie Dydaktyki w Instytucie Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2006 roku jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Opublikowała szereg artykułów naukowych oraz książkę pt. Koncepcja „gry umysłu” w prozie Andrieja Biełego i Jamesa Joyce’a (2007 Wrocław). Interesuje się sztuką, mistyką chrześcijańską, filozofią, dziennikami z podróży oraz poezją współczesną. Prefabrykaty są jej debiutem poetyckim. W swojej twórczości lubi eksperymentować i dąży do tego, aby jedna myśl zawsze wyjaśniała bądź pogłębiała inną.

Tomik „Prefabrykaty” jest dostępny w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12. Gorąco polecamy!

Galeria - Katarzyna Rybińska
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H